Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Upadłość konsumencka również dla samozatrudnionych. Ważne zmiany

Samozatrudnieni będą mogli ogłosić upadłość konsumencką. Za kilka miesięcy wejdą w życie przepisy, które pozwolą zacząć życie z czystą kartą. A to nie jedyna zmiana.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Po zmianach upadłość konsumencką będzie mogła ogłosić praktycznie każda osoba fizyczna. (Fot: East News)

W obecnym stanie prawnym ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez samozatrudnionego nie jest możliwe – mogą ogłosić upadłość na tych samych zasadach co spółki. Okazuje się jednak, że ze szczególnych przepisów chcą korzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą, więc ustawodawca postanowił im to umożliwić.

Nowe przepisy w prawie upadłościowymmają uprościć zasady upadłości konsumenckiej. Część weszła w życie we wtorek (8 października), a kolejna zacznie obowiązywać w marcu przyszłego roku – informuje "Rzeczpospolita".

Sądy orzekają coraz więcej upadłości konsumenckich. W Polsce przybywa bankrutów
Upadłość konsumencka. W Polsce przybywa bankrutów

– Po zmianach upadłość konsumencką będzie mogła ogłosić praktycznie każda osoba fizyczna. Pod warunkiem że celowo nie doprowadziła do swojej upadłości – tłumaczy radca prawny Piotr Zimmerman.

Obejrzyj: Biała lista podatników. "Warto sprawdzić dane na rachunku"

Dziś właśnie owe celowe działanie lub umyślność jest główną przyczyną oddalania przez sądy wniosków o upadłość.

Co więcej, po zmianach sąd nie będzie już na wstępie badał przyczyn niewypłacalności. Do ogłoszenia upadłości wystarczy samo stwierdzenie, że dłużnik jest niewypłacalny, bo najczęściej oznacza to, że potrzebuje on pomocy w powrocie do normalnego życia. Przyczyna niewypłacalności będzie zbadana dopiero po ogłoszeniu upadłości. Wówczas zostanie podjęta decyzja, czy możliwa jest odmowa oddłużenia.

Odmowę ograniczono do celowego działania nakierowanego na trwonienie majątku, a więc zachowania wynikającego ze złej woli dłużnika i prowadzącego do oczywistego pokrzywdzenia wierzycieli (np. zaciągnięcie kredytu ze świadomością braku możliwości jego spłaty i jego wydatkowanie na luksusowe dobra).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-10-2019

YhyI tak wszystko zależy od widzimisię sądu. Ustawy pisane pod oligarchów i ich kumpli skoro nie ma obiektywnych zasad.

09-10-2019

zamknackwupadlym jest ciezko znalezc normalne zatrudnienie / kontrahentow do prowadzenia nowego biznesu albo wziecia kredytu. nie polecam.

17-10-2019

MilkaBankrutów przybywa , a zarabiają na tym urzędnicy, sędziowie, adwokaci czyli cała systemowa oligarchia.

Rozwiń komentarze (3)