Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Witczyk
|

Urlop bezpłatny. Czy pracodawca płaci ZUS?

0
Podziel się

Urlop bezpłatny to jeden z rodzajów urlopów, jakie przysługują pracownikom i jest udzielany wyłącznie na jego wniosek. Pracownik traci wtedy możliwość skorzystania ze świadczeń ZUS.

Urlop bezpłatny to przerwa w wykonywaniu pracy. Podczas niej zawieszeniu ulegają obowiązki pracownika i pracodawcy.
Urlop bezpłatny to przerwa w wykonywaniu pracy. Podczas niej zawieszeniu ulegają obowiązki pracownika i pracodawcy. (Shutterstock)
bErZQWqJ

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele firm ma problemy z płynnością finansową i na różne sposoby szuka oszczędności. Jednym z nich jest wysyłanie pracowników na urlop, co jest jednak niezgodne z prawem. Pracownik może jednak skorzystać z urlopu bezpłatnego.

Czym jest urlop bezpłatny?

Urlop bezpłatny to przerwa w wykonywaniu pracy. Podczas niej zawieszeniu ulegają obowiązki pracownika i pracodawcy. Nie jest on wliczany do stażu pracy. Za okres zwolnienia ze świadczenia pracy nie przysługuje pracownikowi wynagrodzenie i nie ma on prawa do pobierania świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bErZQWqL

Urlop bezpłatny jest nielimitowany. Przepisy nie określają żadnej granicy, do jakiej może być on udzielony. Pracownik, który przebywa na urlopie bezpłatnym nie może otrzymać wypowiedzenia umowy o pracę.

Czy pracodawca płaci ZUS?

Osoba przebywająca na urlopie bezpłatnym traci prawo do pobierania świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Przez cały okres trwania urlopu pracownik nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym. Ze względu na to, że wykonywanie obowiązków przez pracownika jest zawieszone, pracodawca nie musi opłacać składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Przedsiębiorca powinien pamiętać o obowiązkach, jakie na niego nakłada system ubezpieczeń społecznych. Musi poinformować ZUS o przerwie w podleganiu ubezpieczeniom przez pracownika. Jest także zobligowany do comiesięcznego składania raportów ZUS RSA.

bErZQWqR

Czy pracodawca może odmówić urlopu bezpłatnego?

Urlop bezpłatny jest udzielany na pisemny wniosek pracownika. Ten nie musi uzasadniać swojej decyzji. Pracownik może składać wniosek o urlop bezpłatny w celu podjęcia innej pracy, odpoczynku lub sprawowania opieki nad dzieckiem. Pracodawca ma jednak prawo do tego, by odmówić pracownikowi urlopu bezpłatnego.

Dodajmy, że pracodawca nie może zmusić pracownika do jego wzięcia ani skierować go na taki urlop. Nawet w obliczu problemów finansowych firmy spowodowanych epidemią koronawirusa pracodawca nie ma takiej możliwości.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bErZQWqS

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErZQWrm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)