Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Ursula von der Leyen o walce o lepszy klimat. Są trzy główne założenia

6
Podziel się:

- Do 2050 roku chcemy zostać pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem - zadeklarowała w poniedziałek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. - W ciągu dziesięciu dni Komisja przedstawi nowy plan dla zielonej Europy - dodała.

Ursula von der Leyen chce, by Europa była pierwszy neutralnym klimatycznie kontynentem
Ursula von der Leyen chce, by Europa była pierwszy neutralnym klimatycznie kontynentem (East News, KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News)

- Jeśli chcemy osiągnąć nasz cel, musimy zacząć działać już teraz i już teraz wprowadzać w życie naszą politykę - powiedziała von der Leyen z okazji rozpoczętego w poniedziałek szczytu klimatycznego w Madrycie.

Nowa szefowa Komisji Europejskiej przedstawiła trzy główne założenia, które mają pomóc w realizacji ambitnego celu.

Pierwsze to oparcie strategii rozwoju naszego kontynentu na "Europejskiej Zielonej Umowie". Ma ona ograniczyć immisje do atmosfery, a zarazem stworzyć nowe miejsca pracy i polepszyć jakość naszego życia.

Obejrzyj też: Ceny żywności rosną. Przyczyną nie tylko susza

- Żeby to osiągnąć, potrzebujemy inwestycji: w rozwój, innowacje i zielone technologie. W tym celu opracujemy Plan Inwestycyjny dla Zrównoważonej Europy. Będzie on wspierał warte bilion euro projekty w ciągu najbliższej dekady - wyjaśniła von der Leyen.

Drugi filar nowej strategii to według szefowej KE to stworzenie europejskiego prawa klimatycznego. Ma ono zagwarantować że przejście do neutralności klimatycznej będzie nieodwracalne.

Trzeci to założenie, że zmiana klimatyczna musi dotyczyć wszystkich krajów. Von der Leyen zapowiada, że powstanie fundusz pomocy dla tych państw, które do osiągnięcia neutralności klimatycznej mają najdłuższą drogę.

- Jeśli będziemy działać razem, będziemy wtedy działać szybciej. A to leży w interesie wszystkich - zadeklarowała szefowa KE.

A i to nie wszystko. Jej zdaniem po osiągnięciu neutralności klimatycznej przez Europę kolejnym krokiem będzie taka neutralność w skali całego globu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Galileo
3 lata temu
O PiS: Kiedy gwiazda się zapada wciąga za sobą całą ja otaczającą materię aż pozostanie nicość i spustoszenie po niej i jej otoczeniu. Tyle zostaje z nie nazartych pazernych gwiazd
Poświęcenie
3 lata temu
A Chiny to olewają i zwiększają ilość elektrowni węglowych
mtom123
3 lata temu
Jak ma się rozwinąć Afryka bez relatywnie taniej energii węglowej?
Karol Młot
3 lata temu
W Niemczech już ku tej zmianie często odbywają się demonstracje, mam taką obawę że przyjdzie normalnym ludziom dodatkowy podatek zapłacić, a Chiny, Indie, Kraje Azji i Afryki, USA oraz cała Ameryka nadal będą robić swoje i niedostosują się do tych standartów. Ciekawi mnie też jaką cenę zapłacą wielkie firmy i korporacje który na rujnowaniu naszej ziemi się wzbogacił, i mam przeczucie że nie adekwatną do przeciętnych obywateli.
maciek
3 lata temu
Najbardziej przeraża ta "nieodwracalność " od neutralnosci klimatycznej.