Notowania

podatki
13.05.2019 06:45

Urzędy celno-skarbowe kontrolują mniej, ale typują coraz trafniej

W 2018 r. urzędy celno-skarbowe przeprowadziły o ponad jedną trzecią kontroli mniej niż rok wcześniej. Średnio ustalenia na kontrolę wzrosły, ale w sumie ich kwota zmalała o prawie 3,5 mld zł – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Urzędy celno-skarbowe działają od 1 marca 2017 r. (Fot: Jan Bielecki)

Urzędy celno-skarbowe (UCS) działają od 1 marca 2017 r. w ramach Krajowej Administracji Skarbowej. Wcześniej kontrole prowadziły oddzielnie urzędy kontroli skarbowej i urzędy celne. W 2016 r. przeprowadziły ponad 7,6 tys. kontroli, a w 2018 – 3074.

Ten znaczący spadek KAS tłumaczy zmianami organizacyjnymi i wdrożeniem nowych narzędzi informatycznych, które usprawniają typowanie do kontroli, np. JPK i system STIR.

W minionym roku w 2628 kontrolach stwierdzono nieprawidłowości podatkowe na łączną kwotę prawie 11,3 mld zł. Skuteczność typowania do kontroli wyniosła prawie 85,5 proc. Średnie ustalenia na jedną kontrolę (pozytywną) wyniosły niemal 4,3 mln zł – wylicza "DGP".

Obejrzyj: Podatek dochodowy do likwidacji. Porf. Robert Gwiazdowski: "Mamy idiotyczne przepisy"

Oznacza to wzrost skuteczności typowań do kontroli o 9,2 pkt proc. w porównaniu do roku 2017. KAS wyjaśnia, że obecnie kontrole są wykorzystywane jako element całego systemu monitorowania i zwalczania nieprawidłowości. Koncentrują się na formach działalności zwiększających ryzyko niepłacenia podatków lub uzyskiwania nieuprawnionych zwrotów VAT, podczas gdy w stosunku do uczciwych podatników prowadzone są głównie działania informacyjne.

Pracownicy kontroli podatkowej po 20 latach pracy mogą liczyć na nieco ponad 3 tys. zł.
Spowiedź pracownika skarbówki. "Traktują nas jak złodziei, a nie tych, co zbierają na 500+"

Potwierdza to Alicja Sarna, partner MDDP, która dodaje, że drobniejsze uchybienia są wyjaśniane w drodze czynności sprawdzających, więc wszczynanie kontroli nie jest konieczne.

Michał Goj, doradca podatkowy i partner w EY przekonuje z kolei, że duży spadek kwoty ustaleń w wyniku kontroli (11,3 mld zł w ubiegłym roku) nie musi być zjawiskiem negatywnym.

- Znacznie wyższa kwota w 2016 r. – 22,2 mld zł nie oznaczała wcale aż tak dużych, realnych wpływów dla budżetu państwa – powiedział w rozmowie z "DGP" Michał Goj i dodał, że część ustaleń dotyczyła np. podmiotów uczestniczących w karuzelach podatkowych, od których fiskus i tak nie mógł wyegzekwować pieniędzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, krajowa administracja skarbowa, urzędy skarbowe, kontrola skarbowa, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-05-2019

MarekKontrola POZYTYWNA to taka, że na czymś złapali. NEGATYWNA - znaczy że nie złapali. Zważywszy, że NEGATYWNY oznacza ZŁY, NIEDOBRY, WSTRĘTNY, to … Czytaj całość

13-05-2019

JanekNIECH SKONTROLUJĄ POLITYKÓW :D

13-05-2019

krusowiec w szarej strefieHmm!. Mniej kontroli . A czym jest JPK? To jest ciągła kontrola krzyżowa.

Rozwiń komentarze (23)