Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Urzędy pracy będą poszukiwać osób biernych zawodowo

203
Podziel się:

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii prowadzi prekonsultacje projektu ustawy o wspieraniu zatrudnienia. Dzięki reformie urzędy pracy mają przejść gruntowny lifting. Polakom mają zacząć się one kojarzyć z pracą, a nie - jak dotychczas - z bezrobociem.

Urzędy pracy będą poszukiwać osób biernych zawodowo
W urzędach pracy ma być mniej biurokracji, a więcej aktywizacji nie tylko bezrobotnych, ale i tych, którzy nie pracują i nie poszukują pracy. (Pixabay)

W Polsce 4 mln kobiet w wieku produkcyjnym nie uczy się i nigdzie nie pracuje. Są bierne zawodowo. To grupa, do której – po reformie urzędów pracy – będą starali się dotrzeć urzędnicy powiatowi. Nie będzie to jednak proste zadanie. Kiedy ZUS przejmie ubezpieczenia zdrowotne osób bezrobotnych, ci w ogóle mogą przestać interesować się usługami pośredniaków.

Tylko co piąty bezrobotny ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Większość osób rejestruje się w urzędach pracy tylko dla bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Jeśli nie ubezpieczaniem bezrobotnych, to czym będą zajmowali się po reformie urzędnicy?

Zobacz także: Upał w pracy. Co musi zapewnić pracodawca? Sprawdź, czego możesz wymagać

- W planowanej reformie urzędów pracy znajdują się rozwiązania, które mają na celu skuteczną aktywizację osób bezrobotnych i poszukujących pracy – zapowiada wiceminister rozwoju Iwona Michałek i dodaje: Chcemy, aby urzędy pracy przestały być kojarzone z bezrobociem, a zaczęły być kojarzone z aktywizacją zawodową i pracą, bo do tego zostały powołane.

Wiceminister Michałek zapowiedziała również, że urzędy pracy zostaną wyposażone w nowoczesne instrumenty rynku pracy, a to oznacza więcej osób aktywnych zawodowo.

Jedną z takich propozycji jest pakiet aktywizacyjny, który będzie umożliwiał łączenie kilku form pomocy dla bezrobotnego wymagającego wieloaspektowego wsparcia.

Najważniejsze propozycje projektu dotyczą cyfryzacji procesów obsługi klientów urzędów pracy, usprawnienia oraz poprawy jakości i efektywności działań podejmowanych przez urzędy pracy; aktywizacji osób biernych zawodowo; uproszczenia, doprecyzowania i uspójnienia przepisów m.in. w zakresie usług i instrumentów rynku pracy; uproszczenia warunków nabywania statusu bezrobotnego; zmniejszenia biurokracji.

Planowane są również działania mające na celu identyfikację oraz dotarcie do osób biernych zawodowo, dotychczas niezarejestrowanych jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy, a potencjalnie mogących podjąć aktywność zawodową.

Jak podkreślił resort rozwoju, aktualna sytuacja na rynku pracy jest dobra i poprawia się z miesiąca na miesiąc, w dużej mierze dzięki szybkim i skutecznym działaniom podjętym przez rząd oraz dzięki intensywnej pracy wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy w czasie pandemii i przestojów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(203)
gocha
rok temu
Zlikwidować urzędy pracy. Siedlisko coraz mniej kompetentnych urzędników. Zajmują się plotami i knowaniami. Prywatne biura pracy doskonale ich zastąpią, bo im zależy. Bezrobotni po ubezpieczenie do ZUS.
Lost35
rok temu
Tylko dobrowolna danina jaka jest ZUS uzdrowi cała gospodarkę.
Gosc
rok temu
Niech zaczną od siebie
konduktor
rok temu
a do tej pory to jaśnie panienki dłubały sobie w nosie , bo nie było pracy z bezrobotnym i chodziły sobie z pokoju do pokoju na ploteczki
Ydiota
rok temu
To znaczy , ze wezmą się sami za siebie ????????
...
Następna strona