Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

USA mają złą wiadomość dla Ukrainy. Finansowanie uzbrojenia na ostrzu noża

Podziel się:

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC), John Kirby, poinformował w poniedziałek, że USA pozostały fundusze wystarczające jedynie na sfinansowanie jednego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest dodatkowe finansowanie przyznane przez Kongres.

USA mają złą wiadomość dla Ukrainy. Finansowanie uzbrojenia na ostrzu noża
Prezydent USA Joe Biden chciał przeznaczenia kolejnych 60 mld dol. na dozbrojenie Ukrainy, ale potrzebuje na to zgody Kongresu (Getty Images, 2023 Getty Images)

Kirby odnosił się do listu, który wysłał do Kongresu James McCord, rewident finansowy Pentagonu. W liście McCord przedstawił plany na wykorzystanie ostatniego miliarda dolarów dostępnego na zasilenie zapasów uzbrojenia, które są związane z pomocą dla Ukrainy. McCord podkreślił, że bez dodatkowych funduszy ze strony Kongresu, możliwe będzie sfinansowanie tylko jednego kolejnego pakietu, ze względu na konieczność utrzymania gotowości wojskowej USA.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ukraina wzmacnia obronę. "Zęby smoka" na granicy z Białorusią

USA kończą się środki na uzbrojenie dla Ukrainy

Podczas konferencji prasowej rzecznik NSC potwierdził te informacje. Dodał, że nowy pakiet uzbrojenia zostanie ogłoszony jeszcze przed końcem roku:

"Zostało nam wystarczająco (środków) na jeden dobry pakiet pomocy. Jednak nie mogę powiedzieć w tej chwili, co dokładnie w nim będzie i jaka będzie jego całkowita suma. Ale uważamy, że został nam tylko jeden" - powiedział Kirby.

Rzecznik NSC wezwał Kongres do podjęcia działań i wyraził otwartość na kompromis w sprawie reform imigracyjnych, które są warunkiem stawianym przez Republikanów do zgody na dodatkowe fundusze.

Dodatkowe środki dla Ukrainy z USA. Trwa impas

W Senacie USA trwają rozmowy na temat odblokowania impasu dotyczącego projektu ustawy o dodatkowych środkach dla Ukrainy. Biały Dom zwrócił się o 61 mld dol., które mają wystarczyć na cały rok fiskalny, czyli do końca września. Lider Demokratów w Senacie, Chuck Schumer, zapowiedział, że głosowanie nad pakietem odbędzie się jeszcze w tym tygodniu.

Jednak negocjatorzy z obu stron sygnalizowali w ciągu weekendu, że mimo postępów, sprawa jest na tyle skomplikowana, że nie uda się sfinalizować pakietu przed świętami i Nowym Rokiem. Izba Reprezentantów, która musiałaby jeszcze przegłosować projekt, udała się na przerwę świąteczną, która ma potrwać do 9 stycznia, chociaż może zostać skrócona.

Zgodnie z danymi Pentagonu, administracja ma jeszcze uprawnienia do przekazania Ukrainie broni o wartości ponad 4 mld dolarów. Jednak nie będzie już miała funduszy na uzupełnienie swojego arsenału. Niektórzy senatorzy z Partii Republikańskiej argumentują, że pomoc może być kontynuowana jeszcze przez jakiś czas, ale administracja wydaje się wykluczać dalszą pomoc Ukrainie bez możliwości zastępowania oddawanego uzbrojenia.

Jeden z urzędników Rady Bezpieczeństwa Narodowego powiedział PAP w poniedziałek: "Jeśli nie dojdzie do porozumienia w Kongresie, nie będziemy w stanie dostarczać więcej pomocy bez narażania gotowości wojskowej USA".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP