Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

USA. Potomkowie niewolników dostaną odszkodowania? Demokraci chcą powołać komisję

21
Podziel się:

Specjalna komisja wydająca w sprawie ewentualnych odszkodowań dla potomków czarnoskórych niewolników. Taki pomysł przedstawili demokraci w Kongresie USA. Trudno im jednak będzie przekonać do niego republikanów.

USA. Potomkowie niewolników dostaną odszkodowania? Demokraci chcą powołać komisję
Specjalna komisja ustali prawa potomków niewolników do odszkodowań? - To ustawodawstwo jest już dawno spóźnione - stwierdził demokrata Jerrold Nadler. (GETTY, Caroline Brehman)

Zadaniem zaproponowanej przez demokratów komisji byłoby zbadanie skutków niewolnictwa i dyskryminacji rasowej od początku Stanów Zjednoczonych do czasów współczesnych. Sama komisja ma mieć w składzie 13 osób.

Po zbadaniu owych skutków komisja przedstawiłaby "odpowiednie rozwiązania" w zakresie odszkodowań. Demokraci chcieliby, by nowo powołane gremium rozstrzygnęło kwestie gospodarcze, ale także opieki zdrowotnej czy edukacji.

Komisja sprawiedliwości Izby Reprezentantów zagłosowała 21 kwietnia za dalszym procedowaniem projektu ustawy. Głosowanie poprzedziła jednak gwałtowna debata.

- To ustawodawstwo jest już dawno spóźnione - podkreślał szef komisji sprawiedliwości demokrata Jerrold Nadler. Wskazał, że celem tego projektu jest rozpoczęcie ogólnokrajowej debaty o kwestiach niewolnictwa, późniejszej segregacji rasowej i strukturalnemu rasizmowi.

Zobacz także: Rachunek od państwa. Blisko 30 tys. zł na głowę

Czy zatem projekt ustawy ma szansę wejścia w życie? Wątpliwe. Republikanie zdecydowanie sprzeciwiają się temu pomysłowi. Podczas głosowania w komisji sprawiedliwości jednomyślnie zagłosowali "przeciw".

- Wydamy 20 milionów dolarów na komisję, która już zdecydowała się odebrać pieniądze ludziom, którzy nigdy nie byli zaangażowani w zło niewolnictwa, i przekazać je tym, którzy nigdy nie byli ofiarami zła niewolnictw - stwierdził republikanin Jim Jordan.

Demokraci odpierali, że historia Stanów Zjednoczonych po zniesieniu niewolnictwa jest pełna działań władz federalnych, które dyskryminowały Afroamerykanów. Dotyczyło to m.in. kwestii mieszkalnictwa, polityki banków czy dostępu do edukacji.

Podkreślali, że w projekcie chodzi nie tyle o pieniądze, ile o odpowiedź państwa na błędy przeszłości. - Proszę moich przyjaciół po drugiej stronie, nie ignorujcie bólu i historii oraz zasadności tej komisji - argumentowała Sheila Jackson Lee, Demokratka z Teksasu.

Debata na temat odszkodowań dla potomków niewolników przyspieszyła po śmierci Georga Floyda. Sam projekt ustawy powołującej komisję wspiera prezydent Joe Biden.

Po zabójstwie Floyda sondaże wykazują zmiany w myśleniu Amerykanów o nierównościach rasowych. W ubiegłorocznym badaniu dla Reutersa 72 procent mieszkańców USA stwierdziło, że rozumie dlaczego czarnoskórzy nie ufają policji.

Większość ankietowanych nie jest jednak za odszkodowaniami. Sondaż stacji ABC News z 2020 roku wykazał, że 63 procent Amerykanów sprzeciwia się temu pomysłowi, w tym 93 procent republikanów i 38 procent demokratów. Popiera je 31 procent. To przyrost w porównaniu z badaniem 1999 rokiem o 12 punktów procentowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
cdd
2 lata temu
Niech jeszcze oddadzą rdzennej ludności ich ziemię.
chow
3 lata temu
Wsumie to Anglicy i Holendrzy też powinni w tym partycypować bo mnieli bardzo duży jak nie największy udział w handu niewolnikami przez 300 lat, Ci pierwsi robili to jeszcze przez 30 lat od zniesienia niewolnictwa w USA
jaroslaw
3 lata temu
czy potomkowie chłopów pańszczyźnianych też dostaną??
KLEMENS
3 lata temu
70% uwięzionych w USA to czarnoskórzy którzy mieszkają w zasadzie tylko w wielkich miastach. To 70% więźniów reprezentuje tylko 13% społeczeństwa na które idzie co czwarty dolar z pomocy socjalnej. I jak tu nie pejoratywnie oceniać tych ludzi skoro nie chcą się uczyć podobnie jak Latynosi? Detroit, Gary, Baltimore, Cleveland, Portland, przedmieścia Chicago, Columbus, St. Louis są miejscami upadłymi bo zamieszkane przez czarnych. Jak nic się nie ruszy w temacie, los wspomnianych miast podzieli niedługo sam Nowy Jork. Nie bez powodu w tym mieście ceny nieruchomości lecą od kilku lat na łeb na szyję. Mam na myśli dzielnice poza Manhattanem.
Bardzo
3 lata temu
ale to bardzo chory pomysł,no ale czego można się spodziewać po takim rządzie..
...
Następna strona