Notowania

Ustawa antylichwiarska. Bruksela poprosiła o czas, ale posłowie i tak mogą zająć się projektem

Prawo i Sprawiedliwość nie odpuszcza i wbrew zaleceniom Brukseli zamierza kontynuować prace nad ustawą antylichwiaską - ustalił "Puls Biznesu".

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)

- Najprawdopodobniej zajmiemy się ustawą antylichwiarską, ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła - powiedział przewodniczący Komisji Finansów Publicznych Andrzej Szlachta z PiS w rozmowie z "Pulsem Biznesu". Jak dodał, Sejm rusza ostatniego dnia lipca w południe, a prace komisji finansów są pół godziny później.

Izabela Leszczyna z Komisji Finansów Publicznych o planach przewodniczącego nie wiedziała. - Nikt na razie nie poinformował mnie, że planuje się dodatkowe posiedzenia Sejmu i prace w komisji. Nie będę jednak zaskoczona, jeśli okaże się, że decyzja o nadprogramowych pracach, o których mówi się w kuluarach, zapadnie w ostatniej chwili - dodała w rozmowie z gazetą.

Leszczyna powątpiewa jednak w sens prac nad ustawą antylichwiarską w sytuacji, kiedy projekt skierowano do Komisji Europejskiej i do 30 września, kiedy to Bruksela odniesie się do zmian w prawie, nie można w nim nic zmienić.

Jak podaje "PB", niektórzy komentatorzy twierdzą, że właśnie to, iż procedura notyfikacji nie pozwala na zmiany, może być na rękę inicjatorom ustawy. Projekt bez poprawek oznacza bowiem błyskawiczne pierwsze i drugie czytanie w Sejmie i szansę, że stałby się obowiązującym prawem jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.

Obejrzyj także: Ustawa antylichwiarska. Zbigniew Ziobro mówi o odpowiedzialności premiera

Nowelizacja ustawy antylichwiarskiej, która zaostrzała przepisy regulujące udzielanie pożyczek, została przyjęta przez rząd 18 czerwca. Tydzień później, na wniosek szefa rządu zapisy w dokumencie zostały zaostrzone, przeciwko czemu protestują instytucje pożyczkowe. Niespodziewanym sojusznikiem przeciwników ustawy może być Komisja Europejska.

Premier Mateusz Morawiecki o ustawie antylichwiarskiej: "dość patologii"
Rząd przyjął ustawę antylichwiarską. "Koniec z patologiami" - mówi premier

28 czerwca polski rząd notyfikował ustawę w Komisji Europejskiej, która oceni, czy jest on zgodny z przepisami unijnymi w zakresie społeczeństwa informacyjnego. Bruksela ma na to 3 miesiące.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-07-2019

emigrantBank ktory daje pozyczke nie majac zabezpieczenia to samobojca ! Na zachodzie ZADEN Bank nie da pozyczki emerytom lub ludziom bioracym zasilki. Jak … Czytaj całość

25-07-2019

UuuA to będzie cios dla bankow co dają na 0%. (Faktycznie koszt kredytu 30-150%)

27-07-2019

El sueño de la razón ...Zdaję sobie sprawę, że merytoryczne wypowiedzi są rzadko czytane, bo komu się chce zadać sobie trud, żeby rzeczowo o czymś rozmawiać, skoro tzw. elita … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)