Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Rząd przyjął ustawę antylichwiarską. "Koniec z patologiami" - mówi premier

218
Podziel się:

Rząd rozprawia się z lichwą, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w tej sprawie. - Chcemy ograniczyć te drakońskie patologie, które występują na rynku - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Ustawa jeszcze w lipcu ma przejść przez parlament.

Premier Mateusz Morawiecki o ustawie antylichwiarskiej: "dość patologii"
Premier Mateusz Morawiecki o ustawie antylichwiarskiej: "dość patologii" (PAP, Paweł Supernak)

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy antylichwiarskiej. - Projekt ma wspierać osoby narażone na lichwę. To głównie seniorzy, ale nie tylko. Te osoby są wykorzystywane, by płacić kilkaset procent rocznie, to drakońskie stawki, coś niebywałego. Doszliśmy do konsensusu, będziemy proponowali dalsze obniżanie łącznych opłat. Z jednej strony, by zapewnić dostęp tym, którzy chcą z tego typu pożyczek korzystać, ale też ograniczyć zawyżone koszty odsetkowe i pozaodsetkowe - powiedział premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rady Ministrów.

- Czasami podpisuje się takie umowy, że człowiek za niewielką pożyczkę musi oddawać swój dom czy cały majątek. Dlatego też zajmiemy się zaostrzeniem kar za stosowanie lichwy. To usuwanie pułapek rozstawianych na obywateli nieświadomych, w jakiego typu relacje wchodzą. Pułap odsetek i kosztów pozaodsetkowych zostanie ograniczony, zmniejszony do ogólnego rocznego pułapu sięgającego ok. 50-60 proc. - zapewnił premier.

Kwestie związane z karaniem firm udzielających pożyczek na nieuczciwych zasadach przedstawił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Ustawa to efekt kilkuletnich prac resortu. Projekt, który miałem zaszczyt przedstawić, wprowadza zmianę bardzo daleko idącą. Konsekwentnie ogranicza możliwość egzekwowania kosztów wyższych niż te, które zostały zawarte w ustawie - powiedział.

- Patologie z ukrytymi kosztami w pożyczkach dotykają tysięcy Polaków. Ta dobra wiadomość jest taka, że to oprocentowanie nie będzie mogło przekraczać 10 proc. odsetek oraz 45 proc. kosztów dodatkowych. Tak ustawa jest skonstruowana, by nie można jej było obejść - dodał.

Zobacz także: Obejrzyj: Wzięła 650 zł, do spłaty ma 52 tys. Resort Ziobry kończy z tym procederem

Ziobro powiedział, że na polskim rynku mamy mnóstwo przypadków pożyczek-chwilówek, których łączne koszty przekraczają 200, 300 czy 400 proc. - Często osoby starsze, osoby chore czy znajdujące się w trudnej sytuacji zaciągają takie zobowiązania, których później nie mogą spłacić - powiedział minister sprawiedliwości. Zapewnił, że rząd ukróci te lichwiarskie praktyki, które - jak mówi - są już na pograniczu działań mafijnych.

Zniknie też możliwość przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie pożyczki. - Nagminnie dochodziło do zaciągnięć pożyczek, na przykład na leczenie nowotworów, a później takie osoby zostawały bez dachu nad głową. Tego typu tragedii jest mnóstwo. Państwo nie może być teoretyczne - powiedział Ziobro.

Pojawi się też zapis wprost określający przestępstwo lichwy. - Wprowadzamy jasne i obiektywne kryteria określające odpowiedzialność karną. To, że przepisy źle działały jasno mówi statystyka. Będziemy bronić ludzi przed tego typu nieuczciwością, to jest dobra wiadomość dla Polaków. Nie będą przez nieuczciwych lichwiarzy ograbiani z pieniędzy - podkreślił minister sprawiedliwości. Jak dodał, rząd zastanawia się jeszcze nad mocniejszym obniżeniem pozaodsetkowych kosztów.

Minister sprawiedliwości nie określił jednak, jakie konkretnie kary będą groziły podmiotom czy osobom udzielającym lichwiarskich pożyczek.

Jeszcze Przed posiedzeniem rządu wicepremier Jacek Sasin w radiowej Jedynce zapowiedział, że ustawa niezwłocznie trafi do Sejmu, by jeszcze w lipcu została przyjęta przez parlament. Ustawa antylichwiarska została opracowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, ma ograniczyć samowolę firm pożyczkowych.

- Po pierwsze wprowadza nadzór KNF nad firmami pożyczkowymi, tu już nie będzie bezhołowia. Będzie kontrola tego rynku, jak rynku bankowego, łącznie z pośrednikami, którzy są często tymi, którzy oferują te bardzo niekorzystne, nieuczciwe warunki - powiedział Sasin. Jak dodał, ustawa powstrzyma też proceder wyłudzania mieszkań i nieruchomości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(218)
Gilgamesh
3 lata temu
Rząd sobie przyjął a lichwa ma się dobrze. Patrz choćby "Bocian: 120%. To nie lichwa?
Jan
4 lata temu
Dobrze ze rzad działa prawnie bo te bankówki wykozystuja osoby chore intelektóalne bo sam wpadłem w bagno finasowe bo wziołem 27000 zl a do spłacenia mam az około 83000zl szok niech prawo broni bezbronych klijetów..
Azja
4 lata temu
Kiedy się pytam ,rząd pogoni lichwiarski ,obcy kapitał. Bierzesz 800 oddajesz 1770.To nie lichwa?I tak ludzie wpadają w zadłużenia.Więcej tego w internecie niż grzybów po deszczu.:/
Jark
5 lata temu
Ja nie rozumiem problemu, jak biorę kredyt to mam warunki przedstawione jasno, a jeśli nawet nie rozumiem to mogę iść do prawnika. Kolejny przepis który zabrania ludziom robić co chcą
borowy
5 lata temu
Od kiedy będzie czy tez juz jest wprowadzona w zycie ustawa antylichwiarska i czy przepisy tej ustawy dzialają w stecz na umowy lichwiarskie
...
Następna strona