Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Bruksela weszła w paradę Ziobrze. Ustawa antylichwiarska musi poczekać

81
Podziel się:

Bruksela zablokowała plan szybkiego uchwalenia nowelizacji tzw. ustawy antylichwiarskiej. W związku z notyfikacją projektu w Komisji Europejskiej, dalsze prace nad dokumentem będą możliwe dopiero po wydaniu pozytywnej opinii przez brukselskich urzędników.

Zbigniew Ziobro musi poczekać
Zbigniew Ziobro musi poczekać (East News, Tomasz Kawka)

Nowelizacja ustawy antylichwiarskiej, która zaostrzała przepisy regulujące udzielanie pożyczek, została przyjęta przez rząd 18 czerwca. Tydzień później, na wniosek szefa rządu zapisy w dokumencie zostały zaostrzone, przeciwko czemu protestują instytucje pożyczkowe. Niespodziewanym sojusznikiem przeciwników ustawy może być Komisja Europejska.

28 czerwca polski rząd notyfikował ustawę w Komisji Europejskiej, która oceni, czy jest on zgodny z przepisami unijnymi w zakresie społeczeństwa informacyjnego. Bruksela ma na to 3 miesiące – do 28 września. Jeśli Komisja Europejska nie zgodzi się na wniosek polskiego rządu o pilne procedowanie ustawy, Sejm może nie zdążyć przyjąć projektu zachwalanego przez samego premiera.

Wybory parlamentarne muszą się bowiem odbyć między 12 października a 12 listopada. Zwyczajowo projekty wniesione do parlamentu, które nie zostały przyjęte przed upływem kadencji, przepadają.

Oglądaj też: Oszukiwanie na pożyczkach

W projekcie ustawy znalazły się zapisy ograniczające pozaodsetkowe koszty pożyczki do 10 proc. Zdaniem instytucji pożyczkowych jest to poziom "nierynkowy", który wyeliminuje je zupełnie z rynku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(81)
mxeon
5 lata temu
Dlaczego zamykać branżę kóra pomaga ludziom w trudnych sytauacjach, wiekszosc firm działa leganie wg oboiwązującego prawa (stosujac je nawet restrykcyjniej niż banki), a cała retoryka idąca z ustawą oparta jest na nielicznych przypadkach małych podmiotów które faktycznie stosowały patologiczne praktyki (ale jest to promil). Co do ceny pożyczek to firmy pożyczkowe jak każdy przedsiębiorca ponosi ryzyko inwestowania własnych środków gdzie średnio 1/5 pożyczek nie jest spacana (stąd ceny, jakoś trzeba pokryć e straty, generalie jest stosowana zasada im wyższe ryzyko tym wyższa cena). Można sobie wyobrazić jak będzie wygądała sytuacja tych osób kóre bedą musiały pożyczać u prawdziwych lichwiaży w podziemiu, ale ich już żadne prawo i kontrola nie będzie obowiązywać.
mirek
5 lata temu
" Zdaniem instytucji pożyczkowych jest to poziom "nierynkowy", który wyeliminuje je zupełnie z rynku" - lepiej wyeliminować pożyczkobiorców?
Obserwator
5 lata temu
Ustawa anty-lichwiarska jest lobbowana przez BANKI, tak jak apteka dla aptekarza była lobbowana przez FARMACEUTÓW. Dla przeciętnego Polaka jedna i druga o wyższe ceny i opłaty. Czy ktoś za nie wziął w kieszeń?
asas
5 lata temu
hehe czyli jak ze sklepami wielkopowierzchniowymi, podatek był legalny tylko Polska przez opóźnienie straciła kilka mld euro których nikt nie zwróci!
MAC - Seatt...
5 lata temu
A czy Brksela sprawdza wszystkie ustawy NIEMIECKIE ???????????????????????????????
...
Następna strona