Notowania

Ustawa antylichwiarska. Komisja Europejska dała zielone światło, ale rząd czeka

Nawet 5 lata więzienia miało grozić za pożyczki na lichwiarskich warunkach. Rząd obiecywał walkę z nieuczciwymi firmami, ale widocznie stracił determinację.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zbigniew Ziobro (Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Projekt ustawy antylichwiarskiej utknął w Sejmie przed wyborami, a w nowej nic nie wskazuje, aby prace szły pełną parą - czytamy w dzienniku "Fakt". Dziennikarze pytali resort sprawiedliwości o postępy, ale nie uzyskali odpowiedzi.

Zbigniew Ziobro musi poczekać
Bruksela weszła w paradę Ziobrze. Ustawa antylichwiarska musi poczekać

Projekt ustawy antylichwiarskiej, który miął być jednym z priorytetów rządu, przyjęto w czerwcu. - Chcemy ograniczyć te drakońskie patologie, które występują na rynku - mówił wówczas premier Mateusz Morawiecki.

Jednak projekt ustawy musiał zostać zatwierdzony przez Komisję Europejską, dlatego też do końca września prace zostały wstrzymane. Co prawda Bruksela odrzuciła tryb pilny rozpatrzenia polskiej propozycji zmian, niemniej ostatecznie nie miała zastrzeżeń i przygotowania mogły być kontynuowane - wskazuje Fakt.

Premier Mateusz Morawiecki o ustawie antylichwiarskiej: "dość patologii"
Rząd przyjął ustawę antylichwiarską. "Koniec z patologiami" - mówi premier

Mogły, ale nie zostały. Wciąż nie wiadomo co z prawem, który miał chronić Polaków przed lichwiarzami utratą dorobku życia, mieszkań za kilkutysięczne długi.

Przypomnijmy, że w projekcie ustawy znalazły się zapisy ograniczające pozaodsetkowe koszty pożyczki do 10 proc. Zdaniem instytucji pożyczkowych jest to poziom "nierynkowy", który wyeliminuje je zupełnie z rynku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-12-2019

PolakPis woli podnosic podatki niz ograniczac lichwę!

16-12-2019

kajtekjak oni z tego sami maja kase to co to im przeszkadza

16-12-2019

Twój nickSKOK - macie jakieś skojarzenia?!

Rozwiń komentarze (52)