Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Ustawa licznikowa wchodzi w życie. Dobre zmiany dla klientów firm energetycznych

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
44
Podziel się:

W sobotę zaczyna obowiązywać większość przepisów nowelizacji w Prawie energetycznym. Nowe cyfrowe liczniki, które będą musiały zastąpić stare, zmienią zasady płacenia za prąd i dadzą możliwości łatwego zmieniania dostawcy energii.

Ustawa licznikowa wchodzi w życie. Dobre zmiany dla klientów firm energetycznych
Nowe przepisy zakładają, że w ciągu najbliższych siedmiu lat u co najmniej 80 proc. odbiorców w Polsce zainstalowane zostaną inteligentne liczniki ze zdalnym odczytem zużycia energii (PAP, Wojciech Pacewicz)
bEsyWJLV

Najważniejsze dla klientów w tej noweli jest wprowadzenie wymogu instalacji tzw. inteligentnego opomiarowania liczników zdalnego odczytu. Istotna jest też budowa centralnego systemu informacji rynku energii (CSIRE).

Co da nam digitalizacja i jak będzie przeprowadzana? Nowe przepisy zakładają, że w ciągu najbliższych siedmiu lat u co najmniej 80 proc. odbiorców w Polsce zainstalowane zostaną inteligentne liczniki ze zdalnym odczytem zużycia energii.

Pozwoli to obserwować bieżące zużycie, dostosowywać je do zmieniających się taryf w ciągu dnia np. i łatwiej ma być też zmienić na tej podstawie sprzedawcę prądu. Z kolei dostawcom energii umożliwi to wprowadzenie taryf dynamicznych.

bEsyWJLX
Zobacz także: Jarosław Gowin "nie ma wyjścia"? Wicemarszałek Senatu: Kaczyński próbował go zgładzić

Klienci zyskają też lepszą pozycję względem dostawcy. Dzięki monitorowaniu jakości energii elektrycznej będzie można reklamować przerwy w dostawie i dochodzić praw do bonifikat.

Digitalizacja spowoduje, że wszyscy uczestnicy rynku zyskają nowe dane do analizy zużycia prądu.Dane te będą gromadzone w Centralnym Systemie Informacji Rynku Energii (CSIRE). Za ich przetwarzanie i zarządzanie systemem odpowiedzialny będzie Operator Informacji Rynku Energii (OIRE).

bEsyWJMd

Nowela wprowadza też ujednoliconą magazynu energii, tak wążnego dla rozwoju fotowoltaiki. Zapisano w ustawie zasady przyłączenia magazynu do sieci i wymóg uzyskania koncesji dla magazynów o mocy powyżej 10 MW.

Zmiany pozwolą wreszcie na rozliczanie energii elektrycznej wprowadzonej do sieci trakcyjnej w czasie hamowania pociągów czy tramwajów.

Nowelizacja wprowadza też zakaz zawierania umów sprzedaży energii i gazu z odbiorcami w gospodarstwach domowych poza lokalem przedsiębiorstwa. To rozwiązanie było postulowane miedzy innymi przez Prezesa URE, w związku licznymi przypadkami oszustw i wprowadzania w błąd odbiorców podczas sprzedaży bezpośredniej w tzw. formule door-to-door.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEsyWJMy
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
Rodzic
miesiąc temu
A propos dwóch taryf. Mam takowe taryfy w PGE. Teoretycznie w czasie godz 7 do godz 14 w domu zużycie prądu było minimalne. Do niedawna. Co się zaś działo w czasie lock-downu? Żona w domu na zdalnej i troje dzieci każde na swoim kompie/lapku/smartfonie. Do tego głodne towarzystwo piekło pizzę, zapiekanki i inne 'wysokoenergetyczne' śniadanka i drugie śniadanka. Do tej pory dzieci jadły w szkole, a żona w pracy. Zużycie w tym okresie wzrosło nam gigantycznie w stosunku do okresy sprzed lock-downu. Koszty energii zresztą również. Do tego konieczność zmiany planu internetowego na ten wydajniejszy - same koszty. A szkoły w tym czasie były puste. Państwo w zgrabny sposób przesunęło koszty edukacji na rodziców. Co w zamian?
2taryfiarz
miesiąc temu
Płacimy ekstra za napięcie powyżej 230V. Dlaczego ? Wahania napięcia to ok 10% ale w momencie, kiedy produkujący konsumenci dodają swój 'wkład' z fotowoltaiki, który nie jest kompensowany odbiorami, napięcie w sieci wzrasta. Konsumenci płaca za moc w jednostce czasu wiec wyższe napięcia to wyższe rachunki. Liczniki ... na koszt klienta? Sama radość.
Raffi
miesiąc temu
PGE założyło mi licznik, który naliczał 50% więcej za prąd. Złożyłem wniosek o wymianę licznika i co??? Wymienili a za wymianę mnie obciążyli. Mało tego, przeprowadzili testy zdjętego licznika i obciążyli mnie kosztami tych testów twierdząc, że licznik był sprawny. A nowy licznik zlicza właściwie, czyli 50% niżej. I gdzie tu sprawiedliwość??
bEsyWJMz
Golić frajeró...
miesiąc temu
Czy na pewno monopolista jest zainteresowany tym aby klient mniej płacił?
Oczywista ocz...
miesiąc temu
Czyli co? Obniżka tzn. podwyżka.
...
Następna strona