Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Ustawa o dowodach osobistych. Senat zdecydował

10
Podziel się:

Senat przyjął ustawę o zmianie ustawy o dowodach osobistych. Nowe przepisy umożliwią obywatelom załatwianie niektórych spraw w sposób zdalny.

Ustawa o dowodach osobistych. Senat zdecydował
Zmiany w dowodach osobistych. Senat zdecydował (©Robson90 - stock.adobe.com)

Za przyjęciem zmian głosowali wszyscy senatorowie. Ustawa o zmianie ustawy o dowodach osobistych została przyjęta bez poprawek.

Zmiany w dowodach osobistych

Ustawa umożliwia obywatelom załatwianie w sposób zdalny niektórych spraw, m.in. zameldowania się we własnym lokalu czy pobierania określonych zaświadczeń z rejestru dowodów osobistych, rejestru PESEL lub rejestru stanu cywilnego.

Celem ustawy jest stworzenie podstawy prawnej dla wprowadzenia usług elektronicznych w obszarze spraw obywatelskich oraz pieczęci elektronicznej, dostępnych po uwierzytelnieniu obywatela.

Zobacz także: Polski Ład przyjęty. Witucki: To Frankenstein. Komplikuje, a nie porządkuje

W związku z powyższym przyjęte rozwiązania przewidują, że pobieranie określonych informacji oraz zaświadczeń będzie się odbywało przy użyciu usługi elektronicznej, po po uwierzytelnieniu.

Większa cyfryzacja

Informacje i zaświadczenia pozyskane przy użyciu usługi elektronicznej będą opatrywane zaawansowaną pieczęcią elektroniczną opartą na kwalifikowanym certyfikacie pieczęci elektronicznej. Korzystanie z tych usług będzie wolne od opłat.

W tym celu dokonano nowelizacji ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych, która polega w szczególności na wprowadzeniu usługi elektronicznej umożliwiającej osobie, której dane są przetwarzane w Rejestrze Dowodów Osobistych, pobranie informacji o odbiorcach, którym jej dane osobowe zostały udostępnione z tego rejestru.

Ustawa została przyjęta przez Sejm 17 września. Ustawa ma wejść w życie 14 stycznia 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Wprost
3 lata temu
Jak można zameldować się przez internet nie pokazując aktu własności, a przecież to powinno być podstawą do zameldowania się. Jeśli chodzi o meldunek osoby wynajmującej to też powinna być zgoda właściciela. Wizyta w urzędzie osobiście z aktem własności
Wprost
3 lata temu
Dowód osobisty to jeden z kilku dokumentów które człowieka przed niczym nie chronią, nie posiadają żadnego zabezpieczenia przed urzyciem innej osoby. Poprostu kawałek plastiku który otwiera drzwi do fałszowania innych dokumentów. Brania kredytów na tzw dowód osobisty. A najlepsze jest to że sejm i senat biorą w tym udział. Dla przykładu składasz oferte pracy ktoś wysyła ci CV masz już połowe danych, teraz zostaje zapisać się na teleporade i wziąć skierowanie w formie papierowej tam masz pesel zostaje ci tylko nr dowodu osobistego i powielanie tej opcji w banku. Nie wspomne już o umowach cywilnoprawnych gdzie notariusz nie ma obowiązku i odpowiedzialności za sprawdzenie fałszywego kawałka plastiku. Oto cała technologia która jest w PL. Brak odcisku palca, brak potwierdzenia dwu etapowego dowodu z chipem.
babka
3 lata temu
Kredyt na kogoś można wziąć elektronicznie to dlaczego nie takie rzeczy
Nauczyciel
3 lata temu
Od kiedy Polska jest republiką to jakiś poręczny wał
Bweraz
3 lata temu
senat do rozwiązania za dużo polski podatnik utrzymuje urzędników