Notowania

Uszczelnienie podatków. MF: luka VAT spadła do 12,5 proc. w 2018 roku

Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że w 2018 roku do budżetu wpłynęło o 25 mld zł mniej pieniędzy z podatku VAT, niż powinno. Oznacza to, że luka VAT wyniosła 12,5 proc. i prawdopodobnie była najniższa od przeszło dekady.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michal Dyjuk/FORUM)
Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie kolejnych działań uszczelniających. Na zdjęciu: Teresa Czerwińska i Mateusz Morawiecki

Wstępne dane na temat wpływów z podatków w 2018 roku znalazły się w przygotowanym przez resort Teresy Czerwińskiej Wieloletnim planie finansowym państwa na lata 2019-2022.

Ministerstwo wskazało, że w 2018 r. do budżetu ściągnięto z podatku VAT 18,1 mld zł więcej niż w 2017 r., a w ciągu trzech ostatnich lat przyrost dochodów z VAT wyniósł łącznie 51,8 mld zł.

MF ocenia, że głównym źródłem wzrostu wpływów z VAT-u są podjęte działania uszczelniające system podatkowy.

Obejrzyj: Teresa Czerwińska ma problem. Grozi jej 100 tys. zł kary

"Mimo istotnej poprawy w ostatnich trzech latach (2,1 pkt. proc. PKB) relacja dochodów podatkowych do PKB jest wciąż niższa w porównaniu z sytuacją sprzed kryzysu" - przyznaje resort finansów.

Jak jednak podkreślono, jeszcze niedawno Polska znajdowała się w gronie państw unijnych z najwyższą luką VAT, czyli różnicą pomiędzy należnymi a zrealizowanymi wpływami z tego podatku.

Z raportu CASE dla Komisji Europejskiej wynika, że jeszcze w 2016 oku luka VAT wynosiła 20,6 proc., a w latach 2012-2013 nawet przekraczała 25 proc.

Zeszłoroczny wynik jest zdecydowanie lepszy, choć Ministerstwo Finansów najwyraźniej wciąż nie jest zadowolone z wielkości luki VAT.

(mf)

"Według wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów, w 2018 r. luka podatkowa uległa istotnemu ograniczeniu (o 2,9 pkt. proc.), choć wciąż wynosiła ok. 25 mld zł, tj. ok. 12,5 proc. potencjalnych wpływów" - czytamy w dokumencie.

Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie kolejnych działań uszczelniających system poboru podatku VAT.

Planuje się zastąpienie odwrotnego obciążenia oraz odpowiedzialności solidarnej stosowanym obligatoryjnie mechanizmem podzielonej płatności, wdrożenie wirtualnych kas rejestrujących, a także dalszy rozwój systemu monitorowania przewozu drogowego i kolejowego towarów.

Minister finansów Teresa Czerwińska i minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński przed posiedzeniem rządu 16 kwietnia 2019 r.
Plan finansowy rządu. Ministerstwo Finansów ogłasza wprowadzenie nowych podatków

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: finanse państwa, luka vat, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-04-2019

jackuMożna? można, wystarczy nie kraść

20-04-2019

WiktorŻeby opozycja się tym zajmowała, a nie szalowaniem rządu...

20-04-2019

NormalnyŻeby tylko ci na górze nie kradli i na dole. Starczyło by na wszystko. Ale zawsze przykład idzie z góry.

Rozwiń komentarze (45)