Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Uszczelnienie podatków. MF: luka VAT spadła do 12,5 proc. w 2018 roku

45
Podziel się:

Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że w 2018 roku do budżetu wpłynęło o 25 mld zł mniej pieniędzy z podatku VAT, niż powinno. Oznacza to, że luka VAT wyniosła 12,5 proc. i prawdopodobnie była najniższa od przeszło dekady.

Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie kolejnych działań uszczelniających. Na zdjęciu: Teresa Czerwińska i Mateusz Morawiecki
Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie kolejnych działań uszczelniających. Na zdjęciu: Teresa Czerwińska i Mateusz Morawiecki (Michal Dyjuk/FORUM)

Wstępne dane na temat wpływów z podatków w 2018 roku znalazły się w przygotowanym przez resort Teresy Czerwińskiej Wieloletnim planie finansowym państwa na lata 2019-2022.

Ministerstwo wskazało, że w 2018 r. do budżetu ściągnięto z podatku VAT 18,1 mld zł więcej niż w 2017 r., a w ciągu trzech ostatnich lat przyrost dochodów z VAT wyniósł łącznie 51,8 mld zł.

MF ocenia, że głównym źródłem wzrostu wpływów z VAT-u są podjęte działania uszczelniające system podatkowy.

Zobacz także: Obejrzyj: Teresa Czerwińska ma problem. Grozi jej 100 tys. zł kary

"Mimo istotnej poprawy w ostatnich trzech latach (2,1 pkt. proc. PKB) relacja dochodów podatkowych do PKB jest wciąż niższa w porównaniu z sytuacją sprzed kryzysu" - przyznaje resort finansów.

Jak jednak podkreślono, jeszcze niedawno Polska znajdowała się w gronie państw unijnych z najwyższą luką VAT, czyli różnicą pomiędzy należnymi a zrealizowanymi wpływami z tego podatku.

Z raportu CASE dla Komisji Europejskiej wynika, że jeszcze w 2016 oku luka VAT wynosiła 20,6 proc., a w latach 2012-2013 nawet przekraczała 25 proc.

Zeszłoroczny wynik jest zdecydowanie lepszy, choć Ministerstwo Finansów najwyraźniej wciąż nie jest zadowolone z wielkości luki VAT.

"Według wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów, w 2018 r. luka podatkowa uległa istotnemu ograniczeniu (o 2,9 pkt. proc.), choć wciąż wynosiła ok. 25 mld zł, tj. ok. 12,5 proc. potencjalnych wpływów" - czytamy w dokumencie.

Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie kolejnych działań uszczelniających system poboru podatku VAT.

Planuje się zastąpienie odwrotnego obciążenia oraz odpowiedzialności solidarnej stosowanym obligatoryjnie mechanizmem podzielonej płatności, wdrożenie wirtualnych kas rejestrujących, a także dalszy rozwój systemu monitorowania przewozu drogowego i kolejowego towarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(45)
rew
5 lata temu
O ile pamiętam PiS obiecywał, że obniżą z powrotem VAT do 22%. PiSi wyborcy już o tym zapomnieli, ale ja nie.
ZK590
5 lata temu
DLACZEGO podstawowa stawka VAT wynosi AŻ 23% ? czy w tak zanieczyszczonym kraju opodatkowanie np. gazu 23% podatkiem nazywa się inaczej "walką ze smogiem" ? DLACZEGO działacze tak dzielnie walczą z aborcją jednocześnie przyzwalając na trucie nowo narodzonych dzieci ?
Wiosna
5 lata temu
A tak naprawdę płacą za wszystko uczciwi przedsiębiorcy. PiS niszczy przedsiębiorców jak nikt wcześniej . Każdego dnia nowa głupota. Mówię mojemu synowi uciekaj z tego kraju
Lolo
5 lata temu
Ja kupuje co jest Niemieckie
Bhhgg
5 lata temu
Padają firmy to i wpływu VAT są mniejsze wszystko idzie w górę to i ludzie mniej inwestują spoko wydoić kasę jeszcze bardziej przez chwilę będzie wzrost a póżniej no cóż nikogo to nie obchodzi
...
Następna strona