Trwa ładowanie...
bDUCcgJN

Notowania

Luka Vat – Wszystkie wiadomości

27
02.03.2021 11:16

LESZEK BALCEROWICZ
 / 
Luka VAT. Balcerowicz gani Morawieckiego. "Sprawa skandaliczna"

Według danych CASE luka VAT w Polsce spadła do 8,2 proc. - Są one bardzo rzetelne i spójne z tym, co wykazuje Ministerstwo Finansów, jeśli chodzi o trwały przyrost przychodów z VAT-u w wyniku rozmaitych czynników - mówił w programie "Money. To się liczy" prof. Leszek Balcerowicz, były wicepremier, przewodniczący rady FOR. Balcerowicz odniósł się do analizy dra Sławomira Dudka, ekonomisty FOR. Dudek podkreśla, że twierdzenia rządzących, jakoby dzięki uszczelnieniu luki VAT możliwe było coroczne finansowanie 500+ i 13. oraz 14. emerytury, są kłamstwem. - To kompletnie niewybaczalne, jeżeli chodzi o premiera kraju. To, że taki człowiek jest premierem, świadczy o degeneracji moralnej i fachowej rządzącego ugrupowania. To jest sprawa skandaliczna, nie jakaś błaha - ocenił. Dodał też, że nie można mylić przyrostu VAT-u z efektami uszczelniania.

177
26.02.2021 11:55

LUKA VAT
 / 
Luka VAT. "Mamy relatywnie dużą szarą strefę, która unika płacenia VAT-u"

- Jesteśmy w okolicach średniej unijnej. Są kraje, w których luka jest niższa. Ale też trzeba pamiętać, że są problemy z pomiarem. W Polsce jakość statystyki jest gorsza. Nie mniej jednak wciąż mamy relatywnie dużą szarą strefę, która unika płacenia VAT-u. Tam jest pole do poprawy ściągalności. To są jednak mniej popularne działania, aby wymagać od budowlańca czy drobnego handlarza, aby za każdym razem wystawiał paragon – mówił w programie "Money. To się liczy" dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

10
25.02.2021 12:44

LUKA VAT
 / 
Luka w VAT. Minister finansów zabrał głos. Będą nowe narzędzia do ścigania przestępców

- Konsekwencją tego, że uszczelniliśmy VAT, jest to, że CIT i PIT też rosną - przekonuje minister finansów Tadeusz Kościński. I zapowiada nowe rozwiązanie, które ma usprawnić walkę z oszustwami podatkowymi.

115
24.02.2021 15:27

MATEUSZ MORAWIECKI
 / 
Luka VAT-owska. Premier uderza w opozycję. "Było przyzwolenie na wyłudzenie VAT-u"

- Drzemka tego "nocnego stróża", jak mówiła o roli państwa koalicja PO-PSL, dziennie kosztowała nas 50-100 mln zł - mówił premier Mateusz Morawiecki. Jak stwierdził, "budżet państwa był jak durszlak".

204
24.02.2021 12:38

PIENIĄDZE
 / 
Luka VAT i kompromitacja ministerstwa. Udało się wreszcie ją wyliczyć?

Pomyłka Ministerstwa Finansów przy liczeniu luki VAT i zupełnie różne dane na rządowych planszach. - Wytłumaczę z czego wzięła się ta pomyłka. Miejmy świadomość, że luka VAT bazuje na szacunkach, jej rozmiar się aktualizuje i przelicza na nowo. Stąd pomyłka, która pojawiła się na naszym Twitterze, była niewielka, dotyczyła tylko jednego roku. Dane, które się pojawiły, były danymi ze stycznia, a mieliśmy już dane z lutego - powiedział w programie "Money. To się liczy" Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. - Natomiast w grafice KPRM to błąd, ktoś zrobił slajd na szybko, wysokość luki VAT jest podana w procentach PKB, tak nie powinno być. To przeszacowuje lukę VAT - dodał.

bDUCcgJP
3
24.02.2021 11:57

PIENIĄDZE
 / 
Luka VAT niezałatana? Rząd się tłumaczy: to manipulacja

Kontrowersje z luką VAT. Czy walka z wyłudzeniami podatku nie idzie tak dobrze, jak opowiada to rząd? - Przede wszystkim luka VAT to nie tylko wyłudzenia. Luka to różnica pomiędzy tym, co powinno wpłynąć, a tym, co rzeczywiście wpłynęło do budżetu. Natomiast, dzięki działaniom rządu, po roku 2015 udało się sprowadzić tę lukę do średniej europejskiej, a wcześniej była dwa razy większa niż ta średnia - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marcin Horała, wiceminister infrastruktury. - To przekłada się na kilkadziesiąt miliardów złotych więcej rok rocznie w budżecie. Natomiast manipulacja "Superwizjera" i TVN polega na tym, że tam nie są podawane kwoty, o ile więcej mamy w budżecie z VAT-u, tylko tego, ile w konkretnym postępowaniu udało się zająć. Powiem najprościej jak się da. Jeżeli w jakimś mieście jest gang złodziei samochodów, który rocznie kradnie 100 samochodów, i policja rozbije ten gang, to pewnie odzyska dwa, trzy samochody. Ale ukradzionych samochodów w tym mieście będzie mniej o 100 rocznie, i to jest ta różnica - dodał.

20
24.02.2021 8:49

MTSL
 / 
Money. To się liczy. CPK. Co się dzieje z megalotniskiem?

Dziś w programie pytamy o stan budowy megalotniska. Gościem będzie Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury. W drugiej części o stanie finansów państwa i luce w podatku VAT mówi Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. Zapraszamy od 9.15.

192
22.02.2021 13:34

GOSPODARKA
 / 
Luka VAT. Polska europejskim średniakiem, prognozy pesymistyczne

Po znaczącym zmniejszeniu luki VAT, tempo jej niwelowania zaczyna istotnie spowalniać, a dalsze wzrosty ściągalności w Polsce są coraz bardziej ograniczone - wynika z raportu CASE. Obecnie jesteśmy unijnym średniakiem, jednak w wyniku recesji spowodowanej pandemią COVID-19 luka w VAT w Polsce może wzrosnąć powyżej unijnej średniej.

203
21.02.2021 18:03

LUKA VAT
 / 
Ile wynosi luka VAT? Rząd gubi się w zeznaniach

Po słynnym reportażu TVN o niepowodzeniach rządu w walce z luką VAT, rząd zmienia grafiki i dane w swoich prezentacjach. Na zmieniające się grafiki i slajdy w rządowych materiałach zwrócił uwagę dr Sławomir Dudek, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

bDUCcgJV
399
21.02.2021 17:21

KARUZELE VAT
 / 
"Skrajnie manipulatorska publikacja". Ludzie Ziobry o reportażu "Kłamstwa vatowskie"

"Działania prokuratury wymierzone w przestępczość podatkową w zasadniczy sposób przyczyniły się do zmiany w ściągalności podatku VAT" - twierdzi Prokuratura Krajowa. I podaje dane, o które wcześniej prosili autorzy słynnego reportażu.

636
21.02.2021 13:12

LUKA VAT
 / 
"Kłamstwo vatowskie". Opozycja chce zwołania komisji finansów

Koalicja Obywatelska składa wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych. To efekt reportażu "Superwizjera" TVN24 "Kłamstwo vatowskie", który ukazuje, że szara strefa wcale nie została zasypana, a mafie VAT-owskie nadal mają się świetnie.

465
21.02.2021 10:24

LUKA VAT
 / 
Luka VAT załatana tylko teoretycznie? Kaleta broni rządu

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta odnosi się do afery z luką VAT. W reportażu "Superwizjera" TVN24, wyemitowanym w sobotę wieczorem, padło stwierdzenie, że rząd wcale nie uporał się z szarą strefą. Do sprawy odniósł się już premier, teraz reaguje jego podwładny.

1.2K
28.01.2021 10:59

MATEUSZ MORAWIECKI
 / 
Morawiecki w "Handelsblatt": Skończyć z unikaniem podatków

Polski premier apeluje na łamach niemieckiego dziennika o zdecydowaną walkę ze zjawiskiem unikania opodatkowania. Chodzi nie tylko o oazy podatkowe, ale też masowe wyłudzenia VAT-u w Europie.

bDUCcgJW
4
13.10.2020 15:13

KARUZELA VAT
 / 
Karuzela VAT, czyli jak w uczciwych przedsiębiorców uderza walka z mafiami VAT-owskimi

Firmę prowadził od 1996 roku. Jej sytuacja zmieniła się w 2014 roku wraz z opublikowanymi przez Ministerstwo Finansów wytycznymi i ostrzeżeniami dotyczącymi oszustw na podatku VAT. - Kiedyś płaciłem 600 tys. zł podatków, obecnie nie płacę nic, bo moja firma została zniszczona - mówi przedsiębiorca.

274
11.09.2020 9:42

LUKA VAT
 / 
Luka VAT znów wzrośnie. Powyżej średniej UE

Zdaniem analityków CASE luka VAT w tym roku wzrośnie o prawie 5 pkt proc. Powodem wzrostu jest pandemiczny kryzys i chęć unikana płacenia podatków.

256
02.06.2020 19:20

VAT
 / 
Luka VAT. Koniec z wielkim uszczelnianiem

Premier Morawiecki przy wielu okazjach chwalił się, jak jego rząd zmniejszył lukę VAT. W planach na 2019 rok było dalsze uszczelnianie. Ale się nie udało.

22
09.03.2020 9:29

LUDWIK KOTECKI
 / 
"Będziemy mieli w tym roku nowelizację budżetu". Kotecki nie ma złudzeń

- W zrównoważony budżet nie wierzę, a narracja o nim obraża inteligencję każdego logicznie myślącego ekonomisty - powiedział Ludwik Kotecki, doradca ds. ekonomicznych marszałka Senatu, były wiceminister finansów, w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".

340
07.03.2020 10:00

LUKA VAT
 / 
Luka VAT załatana, została drobnica. Więcej rząd nie wyciśnie

300 mln zamiast 7,5 mld zł - tak wygląda obecnie uszczelnianie VAT-u. To dobrze, bo podatki są pod kontrolą, ale dla rządu oznacza to koniec strumienia pieniędzy do budżetu. Jak wskazują eksperci, została drobnica, którą trudno uszczelnić.