Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Polacy dosypali do budżetu 14 mld zł. Coraz trudniej oszukiwać na podatkach

167
Podziel się:

Ministerstwo Finansów odkryło karty. W money.pl przejrzeliśmy jeden z najważniejszych dokumentów rządowych dotyczących finansów naszego kraju. Wynika z niego m.in., że państwo skuteczniej walczy z oszustami podatkowymi. Luka VAT w 2021 roku zmniejszyła się do 4,3 proc. Dzięki temu do budżetu wpłynęło 14,3 mld zł.

Polacy dosypali do budżetu 14 mld zł. Coraz trudniej oszukiwać na podatkach
Luka VAT w 2021 roku była wyraźnie mniejsza (PAP, PAP/Piotr Nowak)

Ministerstwo Finansów zaktualizowało Program Konwergencji na 2022 rok. Dokument zawiera wiele istotnych informacji o stanie finansów państwa, które podlegają nadzorowi budżetowemu Unii Europejskiej.

Z raportu wynika m.in., że rząd coraz skuteczniej walczy z oszustami, którzy unikają płacenia podatków, w tym szczególnie VAT. Według wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów w 2021 roku luka VAT uległa ograniczeniu (o 6,1 pkt proc.) i wynosiła około 4,3 proc. potencjalnych wpływów.

"Opierając się na podejściu Komisji Europejskiej dotyczącym analizy tzw. compliance effect można oszacować, że w 2021 roku poprawa dochodów z VAT dzięki lepszemu przestrzeganiu przez podatników obowiązujących regulacji wyniosła 14,3 mld zł" - czytamy w dokumencie.

Luka VAT coraz mniejsza

W latach 2013-2015 luka VAT była na poziomie około 25 proc. W kolejnych latach spadła w okolice 10-11 proc. i w ubiegłym roku doszło do ponownego mocnego uszczelnienia (do 4,3 proc.).

Przypomnijmy, że luka VAT to różnica pomiędzy kwotą spodziewanych dochodów z podatku VAT a faktycznie pobraną kwotą podatku. Zgodnie z założeniami pojęcie to obejmuje nie tylko straty w dochodach budżetu państwa w związku z wyłudzeniami, ale również będących efektem unikania opodatkowania, błędów administracyjnych czy uchylania się od opodatkowania.

Nie tylko procentowo luka VAT jest najniższa od co najmniej 2013 roku. Równocześnie wpływy do budżetu z tym związane są wyjątkowo duże. W porównaniu z 2020 rokiem są prawie 5-krotnie większe. Przebiły też bardzo dobry wynik z 2017 roku, gdy dodatkowe dochody z VAT sięgały prawie 11 mld zł.

W dokumencie opublikowanym przez MF znajdziemy porównanie luki VAT w poszczególnych krajach UE w 2019 roku. Wtedy Polska była nieco powyżej średniej, co nie świadczyło najlepiej o naszym kraju. Wynik za 2021 rok plasowałby nas wtedy wśród elity krajów skutecznie ściągających podatek.

Luka VAT. Ogromny problem UE

Oszustwa na podatku VAT to ciągle bardzo duży problem w krajach UE. Ostatnie oficjalne dane pokazują, że każdej sekundy tracą w sumie ponad 4 tys. euro. W 2019 roku zabrakło 134 mld euro, które powinny znaleźć się w budżetach.

- Takie straty są dla budżetów krajowych nie do przyjęcia. Pokrycie tego niedoboru spocznie na barkach zwykłych obywateli - ostrzegał unijny komisarz Paolo Gentiloni.

Utracone dochody z podatku VAT bardzo negatywnie wpływają na wydatki na dobra i usługi publiczne, takie jak szkoły, szpitale i transport, z których wszyscy korzystamy.

UE podejmuje różne działania w celu usprawnienia poboru VAT. Komisja Europejska wspiera państwa członkowskie w lepszym współdziałaniu w sieci "Eurofisc", składającej się z urzędników krajowych z 27 państw członkowskich oraz Norwegii.

Od 2019 roku członkowie sieci aktywnie korzystają z finansowanego przez UE narzędzia do analizy sieci transakcji (TNA), aby szybko wymieniać się danymi dotyczącymi VAT i wspólnie je przetwarzać. Umożliwia im to automatyczne wykrywanie transgranicznych oszustw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
gospodarka polska
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(167)
zorgun
rok temu
Mało kto wie, że proces zmniejszania luki VAT rozpoczął się za PO-PSL wprowadzeniem ustawy o JPK, który uniemożliwił większość oszustw i poprawił ściągalność VAT.
Wss
rok temu
To może wreszcie oddadzą ukradzione OFE
czary mary
rok temu
Elyta da sobie podwyżki. Jastrząb podniesie stopę i wróble wylecą.
ekonomistka
rok temu
Na podatkach oszukiwali ludzie związani z PIS. Proszę o dane ile podatku zapłacił handlarz bronią sprzedający wam respiratory które nie istniały? A luka w VAT to też wasze machloje. Zwykły podatnik jak ma nadpłatę w VAT i stara się o jej zwrot to ma natychmiast kontrolę z Urzędu Skarbowego. Ten kto nie ma kontroli i tnie na vacie ile wlezie znaczy że ma układy z władzą i kontrola u niego nie zagości. O karuzeli podatkowej nie będę pisać...i o tym kto z nią ma powiązania, bo szkoda czasu. Mądremu wystarczą dwa słowa, a PISowcowi referatu braknie
tyle w temaci...
rok temu
~3mld PLN dzięki wypełnianiu ZUS DRA i płaceniu przez samozatrudnionych 90 pln na fundusze solidarnościowe z których nigdy nie skorzystają, pozostałe 11 mld to składka zdrowotna
...
Następna strona