Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Rząd ujawnia niewygodną prawdę. Taki będzie deficyt i inflacja w 2022 r.

64
Podziel się:

Według corocznej Aktualizacji Programu Konwergencji w 2022 r. deficyt sektora gg wyniesie 4,3 proc. PKB, a w 2023 r. 3,7 proc. Natomiast dług sektora ma wynieść w 2023 r. 51,5 proc. PKB i spaść do 2025 r. do 49,7 proc.

Rząd ujawnia niewygodną prawdę. Taki będzie deficyt i inflacja w 2022 r.
Ministerstwo Finansów pzredstawiło APK (KPRM, Krystian Maj)

"Prognozujemy, że w tym roku deficyt sektora zwiększy się do 4,3 proc. PKB w związku z działaniami mającymi na celu łagodzenie skutków inflacji, zmianami w systemie podatkowym, wsparciem dla ukraińskich uchodźców i planowaną wypłatą dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów. Z końcem 2022 r. wygaśnie klauzula powrotu do stabilizującej reguły wydatkowej (SRW), podobnie jak ogólna klauzula wyjścia w UE. Biorąc pod uwagę prowadzoną w UE dyskusję na temat ram fiskalnych oraz sytuację geopolityczną, nie wyklucza się dalszych dostosowań SRW" – czytamy w corocznej Aktualizacji Programu Konwergencji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kontrolerzy lotów protestują. Kolejna runda negocjacji

Według aktualizacji powyższy "scenariusz makrofiskalny na lata 2023-2025 został opracowany przy założeniu konsolidacji w tempie wynikającym z Paktu Stabilności i Wzrostu, z uwzględnieniem zaleconej przez KE kontroli wydatków bieżących w 2023 r. i priorytetowego traktowania wydatków inwestycyjnych. Biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania dla polityki budżetowej, Program zakłada redukcję deficytu do 3,7 proc. PKB i długu do 51,5 proc. PKB w 2023 r. W kolejnych latach prognozowana jest dalsza redukcja odpowiednio do 2,5 proc. PKB i 49,7 proc. PKB w 2025 r.".

Rząd chce zmniejszyć deficyt sektora gg

Z wykresu załączonego do komunikatu wynika, że APK zakłada nominalny deficyt sektora gg w 2024 r. na poziomie 3,1 proc., a w 2025 r. 2,5 proc. Z kolei deficyt strukturalny sektora ma wynieść w 2022 r. 4,2 proc. PKB, w 2023 r. 3,7 proc., w 2024 r. 3,2 proc., a w 2025 r. 2,7 proc.

Rząd przewiduje również, że wydatki sektora instytucji rządowych i samorządowych w relacji do PKB ulegną obniżeniu z 44,4 proc. w 2022 r. do 42,2 proc. w 2025 r. Natomiast dochody sektora w relacji do PKB spadną z 40,0 proc. do 39,7 proc. w latach 2022-25.

Według szacunku rządu w 2021 r. poprawa dochodów z VAT wyniosła 14,3 mld zł. W efekcie luka VAT spadła o 6,1 pkt. proc. do poziomu 4,3 proc. potencjalnych wpływów, tj. ok. 10 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(64)
adam
rok temu
Ale widzi Pan ze Mwh w lipcu była po 850 zł a na sierpień cena jest w granicy 1400-wieć k...jak będzie mniej niz 10% pytam sie bo wy zamiast skupic sie na obniżce cen paliwa energi gazu to skupiacie sie na podwyżce stó procentowych-gdzie wy sie ekonomi uczyliście-zekrnijcie na EROWIBOR jest zerowy lub ujemny i tam inflacje maja w granicy 7-8proc-gamonie jesteście i tyle.
Zuio
rok temu
Pisowcy pod sad
Faigoo
rok temu
Zakończyć interesy z ruskimi. Nic od nich nie kupować i już nigdy im nic nie sprzedawać. Tak samo zrobić z Chinami. Czas się obudzić i robić interesy u siebie i z krajami na świecie prucz ruskich i chińczyków oraz Korei Północnej. Te kraje zagrażają całej planecie.
Farmer
rok temu
PiSSowcy przed sąd. Za ludzi podatki nabyli sobie domy, działki, mieszkania, hotele, ośrodki wczasowe, pałace, mieszkania i na kontach w bankach tylko w Polsce mają miliony. Czas rozliczyć te mafię i pozabierać tym oligarchą to co nakradli i na żony przepisali. Cele dla nich są już przygotowane.
Rychu
rok temu
Wyrywny Moravitz nakłada sankcje na Putina a wzamian rubel drożeje, a złoty słabnie. Tym nieudacznikom wychodzi wszystko na opak. Dać im dwie kulki, to jedną zgubią, a drugą zepsują. Chyba czas wysłać ich do kuzynów mieszkających w kibucu.
...
Następna strona