Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

"Dziura VAT Morawieckiego". Resort finansów odpowiada na tekst money.pl

10
Podziel się:

Ministerstwo Finansów przekonuje, że luka VAT wciąż pozostaje na niskim poziomie. Tłumaczy też powód obniżenia prognozy dochodów z VAT w tym roku. Zupełnie innego zdania jest dr Sławomir Dudek, wieloletni pracownik Ministerstwa Finansów, a obecnie szef Instytutu Finansów Publicznych.

"Dziura VAT Morawieckiego". Resort finansów odpowiada na tekst money.pl
Premier Mateusz Morawiecki (PAP, PAP/Tomasz Gzell)

Dr Sławomir Dudek, wieloletni pracownik Ministerstwa Finansów, a obecnie szef Instytutu Finansów Publicznych w czwartkowym wywiadzie dla money.pl dowodzi, że koronny argument premiera o potężnych wpływach z uszczelnienia luki VAT nie pokrywa się z wyliczeniami Komisji Europejskiej, która liczy co roku tzw. lukę VAT.

Chodzi o różnicę między tym, co wpływa realnie do kasy państwa, a tym co powinno wpływać. To ona mówi nam, ile rzeczywiście rząd zyskał dzięki ukróceniu np. nielegalnych działań firm, pustych faktur VAT itp.


Jak wskazuje Sławomir Dudek, ostatnie dwa lata pod tym względem nie wypadają już tak dobrze, jak to przedstawia szef rządu.

"Bieżące dane o VAT za ten rok są bardzo słabe, a są one niejako barometrem gospodarki. Po siedmiu miesiącach dochody budżetu z VAT zwiększyły się o 5,9 proc. Konsumpcja natomiast wzrosła o blisko 12 proc. – głównie za sprawą inflacji. A do tego w tym roku powrócono do wyższych stawek VAT za prąd, gaz i paliwo, co według wyliczeń resortu finansów, powinno w tym roku dać dodatkowe dochody na poziomie 26 miliardów zł" - stwierdza w rozmowie z money.pl dr Dudek.

Resort finansów odpowiada

Rzecznik Ministerstwa Finansów Patrycja Dudek w informacji przesłanej PAP przekonuje, że obliczenia luki VAT na 2023 rok są co najmniej przedwczesne, zwłaszcza przy "dysponowaniu prognozą wpływów z VAT i bardzo wrażliwą na założenia prognozą bazy VAT".

"Oprócz spektakularnych sukcesów w zwiększaniu dochodów z VAT warto zwrócić uwagę na znaczący wzrost w innych kategoriach podatkowych, np. wpływy z podatku CIT w latach 2015 - 2022 wzrosły o ponad 44 mld zł (nieco ponad 170 proc.)" – podkreśliła rzecznik MF.

Wyjaśnia również, że głównym powodem obniżenia prognozy dochodów z VAT w tym roku było nieuwzględnienie tarczy żywnościowej w pierwotnej ustawie budżetowej na bieżący rok oraz podwyższone zwroty wynikające ze znacznie szerszej niż w tym roku tarczy antyinflacyjnej w roku ubiegłym.

- Innymi słowy niższe od pierwotnie zakładanych wpływy z VAT były w dużej mierze efektem działań pomocowych Państwa, mających na celu obniżenie presji inflacyjnej i pomoc gospodarstwom domowym – tłumaczyła PAP rzecznik MF.

Jej zdaniem czynienie z tego zarzutu i publikowanie "skandalizujących wypowiedzi" w tygodniu poprzedzającym dzień wyborów parlamentarnych rodzi podejrzenia o polityczną, a nie merytoryczną, motywację takiego działania.

Mafie vatowskie

Rzecznik MF odniosła się również do kwestii walki z tzw. mafią vatowską. Zdaniem Sławomira Dudka, idąc w narrację Mateusza Morawieckiego, mafie na nowo zalęgły się nad Wisłą i "hulają jak wiatr po dzikim polu".

"Prowadzone przez MF analizy nie wskazują na wzrost aktywności karuzel VAT-owskich w stosunku do lat poprzednich" – dodała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
vat
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Konga
6 miesięcy temu
Zatrzymaliście się w rozwoju? Eurostat podaje lukę VAT za październik a wy cytujecie gostka z danymi za lipiec. Cóż wart jest taki artykuł?
Arleta
6 miesięcy temu
"niższe od pierwotnie zakładanych wpływy z VAT były w dużej mierze efektem działań pomocowych Państwa, mających na celu obniżenie presji inflacyjnej i pomoc gospodarstwom domowym – tłumaczyła PAP rzecznik MF." Noż, curva, jakby mi nie pomagali, to by mi było lżej. "Dzięki" ich pomocy płacę o połowę więcej za prąd przy mniejszym zużyciu, dwukrotnie więcej za wywóz śmieci, chociaż "wytwarzam" malutko, 30% więcej za gaz, o połowę drożej za wodę, o 35% więcej za czynsz...
Makroekonomia
6 miesięcy temu
Byłyby większe wpływy z VAT i CIT oraz znacznie większe pensje Polaków gdyby te 8 lat temu obniżyli VAT Tuska. Ale lepiej było dać 500+
facet
6 miesięcy temu
Morawiecki sobie poradzi to specjalista od pożyczek ze wszystkich źródeł. Do puki jest premierem pieniedzy nie zabraknie bo jest jeszcze co zastawić. Gorzej będzie jak przyjdzie nam spłacać gdzieś w 2026 roku.
Gey
6 miesięcy temu
Super TO CZAS W TEREN polecam przegląd VAT-BUFOWLANECZKA,DZIAD TRANS PALIWKO- UMOWY O PRACE. Jest ciekawie!!!!!,gastro-umowy o pracę +vat jest ciekawie!!!! .....bazarki+WolkaKosowska UMOWY O PRACE +VAT - najniższa I koperta z wypłatą-zaniżanie podatków VAT!!!!! ..jest ciekawie .....brak rachunków u mechaników TRWA!!! .....JEST TYLE ROBOTY ZE URZAD SKARBOWY x2 etatów i w teren i monitoring VAT!!!! ....PIP- skorumpowana INSTYTUCJA A KAZDY WIE ZE ZLODZIEJ=PRYWACIARZ - chcesz być okradania że składek ZUS....ZATRUDNIJ SIE U XLODZIEJA-PRYWACIARZA!!!!!tepic ,tepic złodziejstwo w tym kraju u PRYWACIARZY,MAX!!!!!