Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Do Polski wróciło 300 tys. ludzi. "Udało się odwrócić trend"

125
Podziel się:

- Udało się odwrócić wieloletni trend - przez ostatnie 3 lata do Polski wróciło 300 tys. osób – powiedział premier Mateusz Morawiecki w środę podczas kongresu Impact 21.

Do Polski wróciło 300 tys. ludzi. "Udało się odwrócić trend"
"Pandemia pokazała, że najtwardsi zawodnicy padali na deski, że firmy bankrutowały i rosło bezrobocie" - mówił premier podczas konferencji Impact'21 (KPRM, Krystian Maj)

- Jednym z elementów, które są obecnie analizowane, a które sprawiają mi ogromną radość, jest fakt, że do Polski wróciło w ciągu 3 lat 300 tysięcy ludzi. Cieszy mnie, że udało się odwrócić wieloletni trend – mówił w środę premier Mateusz Morawiecki podczas kongresu Impact 21 w Poznaniu.

Morawiecki: zawodowcy padali na deski

Dodał, że pandemia pokazała, że nie działa doktryna, według której to rynek wszystko powinien rozwiązać.

- Pandemia pokazała, że najtwardsi zawodnicy padali na deski, że firmy bankrutowały i rosło bezrobocie. Całe sektory wchodziły w trudny okres, który zresztą nadal trwa, czego przykładem może być sytuacja linii lotniczych, turystyki czy gastronomii. Z tego nas wyrwać może nie doktryna liberalna, ale połączenie siły rynku i z aktywnością zwinnego państwa, które może stworzyć najlepsze ramy do prowadzenia biznesu, które przyciąga ludzi z zagranicy – dodał premier Morawiecki.

Premier mówił także o polskiej gospodarce, która - jego zdaniem - wyszła z pandemii obronną ręką.

- U praźródeł sukcesu Polski leży naprawa instytucji fiskalnych państwa i zmniejszenie luki VAT - oświadczył Mateusz Morawiecki. Zastrzegł, że w kwestii luki VAT jest jeszcze wiele do zrobienia.

Zobacz także: Pozytywny efekt brexitu. "Firmy sprowadzą się do Polski"

"Przed nami daleka droga"

Jak mówił Morawiecki, w ramach przygotowania Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju zidentyfikowano pięć głównych pułapek, z których Polska się wydostać, a piątą z tych pułapek była słabość instytucji, do której zaliczono lukę w VAT.

- Ją się w dużym stopniu udało się domknąć, ale jeszcze niecałkowicie i daleka droga przed nami - oświadczył szef rządu. Jak dodał, bez stabilnych finansów publicznych nie ma rozwoju gospodarczego.

- Państwa zachodnie, które dla nas cały czas jeszcze są wzorem do naśladowania, mają całkiem inaczej ułożony system finansów publicznych. Tutaj jest jeszcze dużo do zrobienia, ale udało się wiele osiągnąć - stwierdził premier.

Transformacja energetyczna, rozwój technologii cyfrowych, zrównoważony biznes, wyzwania świata finansów, a także zdrowie i wzmacnianie pozycji kobiet w życiu publicznym – to główne tematy dwudniowego kongresu Impact’21, który rozpoczął się w środę Poznaniu.

W dyskusjach, spotkaniach i debatach weźmie udział łącznie ok. 400 gości z Polski i zagranicy, w tym była sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

Dodał, że "kiedy kolejny lockdown wciskał polskie przedsiębiorstwa do narożnika, to wystarczyło przełamanie pewnych doktryn i dogmatów, że państwo jest złem koniecznym, śpiącym stróżem, i że rynek sam sobie da radę".

Największy roczny spadek od wejścia Polski do UE

Z ostatnich danych wynika, że aż o 176 tys. spadła liczba polskich emigrantów. W samej Wielkiej Brytanii ta liczba zmalała o 164 tys. To największy roczny spadek od czasu wejścia Polski do UE, czyli od 2004 r.

Polacy zaczęli szukać szczęścia poza granicami kraju, po tym jak weszliśmy do Unii Europejskiej. Jeszcze w 2004 roku liczba emigrantów wynosiła ledwie 1 mln, by trzy lata później wzrosnąć do poziomu 2,27 mln. Kryzys finansowy w tamtym okresie wyhamował jednak dalszą emigrację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(125)
Profesor
2 lata temu
Takiego klamce jak dyletant ekonomiczny Morawiecki to w Europie szukać że świecą ,gość jest naćpany i plecie bzdury jakich mało ,grabi polski budżet jak się tylko da ,kreatywna księgowość to jego specjalność ,preczz takim premierem 50 lat pudła w ciężkim rygorze to nagroda za jego przekręty !!
Vip
2 lata temu
A zmieścili się chociaż w kaczogrodzie kabinowymi.
GRAŻYNA
2 lata temu
Sukcesywnie to wy zabijacie ludzi i walczycie z ostrym cieniem mgły
zrana
2 lata temu
wrócili głównie z UK, bo wyszla z Unii
"sukces" Mate...
2 lata temu
Wrócili głównie z Anglii i tylko po to by ponownie spakować walizki i wyjechać na zachód. Mateuszek "znalazł" kolejny sukces by się pochwalić. Będzie jak z dzietnością jeden rok z małym sukcesem a trąbili przez 3 lata. Teraz jakoś się nie chwalą tym sukcesem.
...
Następna strona