Notowania

Uzdrowiska pod okiem NIK. Sanatoria oszczędzają na zdrowiu kuracjuszy

Sztuczne zamienniki w zabiegach leczniczych, przeterminowane składniki, ograniczona liczba zabiegów oraz brak kontrolnych badań kuracjuszy, to lista przewinień, jakich dopuszczają się sanatoria w Polsce. Raport NIK ujawnił oszczędności kosztem pacjenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: PIOTR KOWALCZYK/East News)

Pacjent nie może mieć pewności, że podejmowane przez niego leczenie uzdrowiskowe przyniesie spodziewane efekty – czytamy wraporcie Naczelnej Izby Kontroli. Dlaczego? Bowiem w wielu sanatoriach wykryte zostały poważne uchybienia.

Kąpiele w sztucznych zamiennikach zamiast leczniczych stosowano w większości skontrolowanych uzdrowisk. "W zabiegach bodźcowych w leczeniu uzdrowiskowym niektóre zakłady lecznicze wykorzystywały zamiast naturalnych surowców leczniczych produkty, które nimi nie były, tzw. zamienniki. Stosowano je w większości skontrolowanych zakładów w co piątym zabiegu bodźcowym"- informuje NIK.

(NIK)
(Fot: NIK.gov.pl)

Jak przypomina raport, aby otrzymać status uzdrowiska, dana gmina musi spełnić łącznie pięć warunków, w tym przede wszystkim posiadać złoża naturalnych surowców leczniczych oraz klimat o właściwościach leczniczych. Wynika to z zapisów ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym. Dodatkowo, żadna ze skontrolowanych miejscowości nie spełniała wszystkich warunków określonych dla uzdrowisk.

To jednak nie jedyne problemy polskich sanatoriów. Przechowywanie komponentów do zabiegów przechowywane były w źle oznakowanych pojemnikach, a część z tych surowców była zwyczajnie przeterminowana. NIK miała również uwagi, co do liczby zabiegów stosowanych w uzdrowiskach. Według jej raportu była ona zbyt mała.

(NIK)
(Fot: NIK.gov.pl)

Mimo że naczelni lekarze uzdrowisk zobowiązani są do kontroli i oceny jakości leczenia uzdrowiskowego, a także monitorowania wykorzystania naturalnych surowców leczniczych - żaden nie wykonywał badań mikrobiologicznych i fizykochemicznych – wynika z kontroli. Brakowało również kontrolnych badań lekarskich kuracjuszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-03-2019

MichorTelewizja pokazała nam co wyprawiają kuracjusze w sanatoriach , babcie uganiają się za dziadkami i tylko sex i imprezki im w głowie

15-03-2019

lucIIIBo to już nie sanatoria, a jakieś pseudo-spa nastawione na kuracjusza komercyjnego, nastawionego z kolei na luz-blues

15-03-2019

fakPISdo tego dodam przeterminowane jedzenie-oraz produkty które nie są zdrowe dla ludzi ( serki topione ,pieczywo dmuchane oraz farbowane )Dodam jeszcze … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (78)