Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Uzdrowiska pod okiem NIK. Sanatoria oszczędzają na zdrowiu kuracjuszy

3
Podziel się:

Sztuczne zamienniki w zabiegach leczniczych, przeterminowane składniki, ograniczona liczba zabiegów oraz brak kontrolnych badań kuracjuszy, to lista przewinień, jakich dopuszczają się sanatoria w Polsce. Raport NIK ujawnił oszczędności kosztem pacjenta.

Uzdrowiska pod okiem NIK. Sanatoria oszczędzają na zdrowiu kuracjuszy
(East News, PIOTR KOWALCZYK/East News)

Pacjent nie może mieć pewności, że podejmowane przez niego leczenie uzdrowiskowe przyniesie spodziewane efekty – czytamy wraporcie Naczelnej Izby Kontroli. Dlaczego? Bowiem w wielu sanatoriach wykryte zostały poważne uchybienia.

Kąpiele w sztucznych zamiennikach zamiast leczniczych stosowano w większości skontrolowanych uzdrowisk. "W zabiegach bodźcowych w leczeniu uzdrowiskowym niektóre zakłady lecznicze wykorzystywały zamiast naturalnych surowców leczniczych produkty, które nimi nie były, tzw. zamienniki. Stosowano je w większości skontrolowanych zakładów w co piątym zabiegu bodźcowym"- informuje NIK.

Jak przypomina raport, aby otrzymać status uzdrowiska, dana gmina musi spełnić łącznie pięć warunków, w tym przede wszystkim posiadać złoża naturalnych surowców leczniczych oraz klimat o właściwościach leczniczych. Wynika to z zapisów ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym. Dodatkowo, żadna ze skontrolowanych miejscowości nie spełniała wszystkich warunków określonych dla uzdrowisk.

To jednak nie jedyne problemy polskich sanatoriów. Przechowywanie komponentów do zabiegów przechowywane były w źle oznakowanych pojemnikach, a część z tych surowców była zwyczajnie przeterminowana. NIK miała również uwagi, co do liczby zabiegów stosowanych w uzdrowiskach. Według jej raportu była ona zbyt mała.

Mimo że naczelni lekarze uzdrowisk zobowiązani są do kontroli i oceny jakości leczenia uzdrowiskowego, a także monitorowania wykorzystania naturalnych surowców leczniczych - żaden nie wykonywał badań mikrobiologicznych i fizykochemicznych – wynika z kontroli. Brakowało również kontrolnych badań lekarskich kuracjuszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
nora
3 lata temu
Jedźcie do Rabki Zdroju do szpitala kardiologicznego sanatorium z ZUS tam jest tragedia bieda aż piszczy żadnych konkretnych zabiegów dla osób chorych na serce , tylko sala gimnastyczna i rowerek ,jedzenie bardzo ubogie . lekarza nie znajdziesz , zainteresujcie się tym bo to dobry materiał na reportaż
Iza
3 lata temu
Z tego wynika ze naczelny od zabiegow to wyrzucone pieniadze dobra podadka za nic nierobienie a pensja jak w szpitalu
Iza
3 lata temu
Z tego wynika ze naczelny od zabiegow to wyrzucone pieniadze dobra podadka za nic nierobienie a pensja jak w szpitalu