Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

VAT na jedzenie w dół. Oto produkty, które zostaną objęte zerową stawką

76
Podziel się:

Inflacja w Polsce osiąga poziomy, których nie widzieliśmy od wielu lat. Dlatego rzad stara się choć trochę przyhamować galopującą drożyznę. Sposobem na to mają być tarcze antyinflacyjne. W ramach tak zwanej tarczy 2.0 rząd obniży VAT na produkty spożywcze do zera. Jednak nie na wszystkie, a tylko te, które do tej pory były objęte 5-procentową stawką. Jakie to produkty?

VAT na jedzenie w dół. Oto produkty, które zostaną objęte zerową stawką
VAT na jedzenie w dół. Oto produkty, które zostaną objęte zerową stawką (Adobe Stock, Goffkein)

Inflacja w grudniu wyniosła 8,6 proc. i według ekonomistów kolejne miesiące mogą znów przynieść podwyżki. Dlatego od 1 lutego rząd wprowadza szereg rozwiązań, które mają zmniejszyć skalę wzrostu cen. Oprócz obniżki VAT-u na paliwa, ciepło, nawozy i energię, do zera ma spaść stawka na produkty spożywcze, które do tej pory były obłożone stawką w wysokości 5 proc.

Obniżka VAT-u na jedzenie. Jakie produkty obejmie?

Obniżka dotyczy mięsa i podrobów jadalnych, a także ryb, skorupiaków, mięczaków i pozostałych bezkręgowców wodnych (ale nie homarów i ośmiornic). Zerowy VAT obejmie też produkty mleczarskie, jaja ptasie, miód naturalny i "jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego".

Obniżka dotyczy też warzyw i niektórych korzeni i bulw, jadalnych owoców i orzechów, skórek owoców cytrusowych i melonów (a także przetworów z warzyw, owoców, orzechów lub pozostałych części roślin), zbóż, produktów przemysłu młynarskiego, słodu, skrobi, inuliny, glutenu pszennego, a także przetworów ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka i pieczywa cukierniczego.

Zobacz także: Zerowy VAT na żywność. "Nie gwarantujemy obniżki cen"

Objęte nią zostaną również nasiona i owoce oleiste, ziarna, nasiona, rośliny przemysłowe lub lecznicze, a także tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego oraz produkty ich rozkładu, gotowe tłuszcze jadalne, woski pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego.

Zerowy VAT będą też miały przetwory z mięsa, ryb lub skorupiaków, mięczaków lub pozostałych bezkręgowców wodnych, ale z wyłączeniem kawioru, namiastek kawioru, przetworów z homarów i ośmiornic. Obniżka podatku dotyczy też produktów takich jak zupy, buliony, lody, tłuszcze złożone z produktów roślinnych lub zwierzęcych (miksy), jogurty, maślanki, wyroby seropodobne (analogi serów) oraz preparaty do początkowego żywienia niemowląt, soki czy czipsy.

Spadek cen będzie symboliczny?

Według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego obniżka VAT-u na jedzenie ma miesięcznie zostawić w portfelu statystycznej polskiej rodziny około 45 zł. Żeby tak się stało, to sklepy będą musiały zdecydować się na uwzględnienie niższego VAT-u w cenach produktów. Dlatego, ogłaszając tarczę 2.0, zaapelował o to do nich premier.

Według ekonomisty Rafała Mundrego tej obniżki nie odczujemy zbyt mocno. Jak szacuje Mundry, za bułkę zapłacimy o dwa grosze mniej, za masło o 5 gr mniej, z kolei mleko będzie kosztowało tylko o 10 gr mniej. Z kolei według "Rzeczpospolitej" "statystyczny konsument zyska może kilkanaście złotych miesięcznie".

– Zarówno rząd, jak i my jasno komunikujemy, że od 1 lutego będziemy obniżać VAT. Nie oznacza to jednak, że produkty będą mogły mieć obniżoną cenę – przyznawała kilka dni temu w programie "Money. To się Liczy" Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

– Pamiętajmy, że mamy wzrost kosztów, nie tylko operacyjnych. Poprzez wzrost cen gazu, prądu, surowców na rynkach globalnych, mamy zakłócenia w łańcuchu dostaw. Widać to po stronie dostawców i producentów, którzy już dzisiaj przynoszą nam nowe cenniki i zwracają uwagę, na rosnące koszty. Do tego absencje pracowników, presja płacowa, to wszystko powoduje, że ceny produktów idą w górę. Trudno od handlu wymagać w takiej sytuacji obniżki cen – dodała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(76)
krzys
2 lata temu
Nikt tych obniżek niezauważy,towary drożeją z dnia na dzień.
Trza
2 lata temu
było nie głosować na PiS, potem była 2 próba.... niedługo trzecia szansa na wyrzucenie ich ze stołków.
Emeryt
2 lata temu
Teraz obniżą vat dla niepoznaki. Co jest jakimś nieporozumieniem bo to nic nie da i tylko zwiększy inflację. Te jak pinokio twierdzi 45 zł. niech sobie wsadzi w buty. Trzeba wzmocnić polskiego złotego bo na razie traci na wartości. Przy tym tracimy my wszyscy. Obniżka vatu przyniesie podwyżkę podatków. Vat i tak zostanie podniesiony podwójnie.
Whoever
2 lata temu
Teraz wreszcie polskie rodziny odetchną z ulgą :D
REEDS
2 lata temu
niektórzy opisują, że tydzień temu np. bułka kosztowała o 5gr mniej niż dzisiaj jakoby oszukać obniżkę cen związaną ze zmianą VAT na 0%, ale nikt z Was nie pomyśli, że ta bułka podrożała dlatego, że dostawcy /tutaj akurat piekarnia/ - podnieśli ceny w związku z rosnącymi kosztami /prąd,gaz,Polski Ład.etcc/...tak jest z wieloma produktami, tak się dzieje teraz. Sam mam sklepy i się za głowę chwytam, ale nie podnoszę cen dlatego, że chce zarobić później. Podnoszę bo nie mam wyjścia, średnia marża prowadzonego biznesu musi się zgadzać, inaczej za pół roku mnie już nie będzie, bo nie zarobię na koszty.....
...
Następna strona