Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|
aktualizacja

Jest decyzja rządu ws. VAT na żywność

1565
Podziel się:

Ministerstwo Finansów nie przedłuży obniżenia stawki VAT na żywność po 31 marca - poinformował resort finansów w komunikacie.

Jest decyzja rządu ws. VAT na żywność
Ministerstwo Finansów nie przedłuży obniżenia stawki VAT na żywność po 31 marca (PAP, Mateusz Marek, Tadeusz Wypych, REPORTER)

"W związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych objętych przejściową stawką VAT 0 proc., Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31.03.2024 roku okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze" - napisał MF w komunikacie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak stworzył potęgę - Panattoni to największy deweloper przemysłowy w Europie - Biznes Klasa #21

Obniżona stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze obowiązuje od 01.02.2022 roku. MF podaje, że została wprowadzona przy odczycie inflacji za styczeń 2022 roku na poziomie 9,2 proc. (rdr).

"Według wstępnych danych GUS inflacja w styczniu obniżyła się do 3,9 proc. (rdr) i było to najniższe tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w tym ujęciu od marca 2021 r. Wyraźnie spadło także roczne tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych - do 4,9 proc. w styczniu (tj. najniżej od września 2021 r.)" - napisał MF.

"Szacuje się, że w lutym i marcu zarówno inflacja (rdr), jak i tempo wzrostu cen żywności (rdr) utrzymają się w tendencji spadkowej. Niższej dynamice cen żywności będą sprzyjać spadkowe tendencje cen na światowych rynkach rolnych, a także silny efekt bazy, wynikający z wysokiego wzrostu cen żywności przed rokiem" - dodał.

Koszt zerowej stawki VAT na żywność w 2024 roku szacowany jest na 2,93 mld zł - podano w ocenie skutków regulacji rozporządzenia ministra finansów, które weszło w życie z początkiem roku.

"Projekt będzie miał wpływ na dochody budżetu państwa. Szacuje się, że na skutek wprowadzenia proponowanych rozwiązań dochody budżetu państwa z tytułu podatku od towarów i usług mogą zmniejszyć się o ok. 2,93 mld zł" - oceniło OSR.

Najnowsza prognoza NBP ws. inflacji

Inflacja przy przedłużeniu działań osłonowych wyniesie 3 proc. w 2024 r., 3,4 proc w roku 2025 i 2,9 proc. w 2026 r. Bez przedłużenia działań osłonowych sięgnie 5,7 proc. w tym roku, 3,5 proc. w roku 2025 i 2,7 proc. w 2026 r. - poinformował NBP.

- Przyszła sytuacja gospodarcza oraz ścieżka inflacji CPI w Polsce jest silnie uzależniona od obecnych i przyszłych działań fiskalnych w Polsce, w tym skali i zakresu podejmowanych antyinflacyjnych działań osłonowych - ocenili eksperci banku centralnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1565)
gość
3 miesiące temu
Koalicja zemsty nigdy pieni3szy nie będzie miała. To są rozrzutni ludzie z rudym na czele' który od 2015 roku szuka guzików.
ekonomista
3 miesiące temu
a tak opluwali Pis za inflacje i siali panikę a teraz zamneli gęby i podwyzszają cenę, inflacja wzrośnie
Rafaello
3 miesiące temu
Chcieliście Tuska to macie i nie narzekajcie 😄😄😄😂😂
Fakt
3 miesiące temu
Jak to Tusk na wiecach krzyczał, co było dane, obiecane nigdy nie będzie odebrane. Ale można te 100 obietnic Tuska w 100 dni podsumować tak, że nigdy nie będzie spełnienione. A tak mieli na te wszystkie swoje obiecanki dokładnie policzone, przeanalizowane i tylko dajcie nam rządzić. To były słowa Tuska, a teraz on mówi mamy ważniejsze sprawy niż te obiecanki. Ale gdy dwa państwa się utrzymuje z jednego budżetu polskiego podatnika więc dla Polaków nic nie ma. Niestety wojna nie nasza kosztuje. Miliardy już poszły na nią, a to była kasa polskiego podatnika. Władza mogła zrobić referendum w tej sprawie, że polski podatnik godzi się finansować nie naszą wojnę. Przez 24 godziny na dobę straszą nas wojną z Rosją, aby Polacy nie buntowały, że ich kasa sponsoruje wojnę tych, których dziadkowie wykonali rzeź na polskich rodzinach A od dekady to samo wykonują z mniejszością rosyjska w dwóch regionach na wschodzie UA. Ale, że jest blokada informacyjna na to co robią armia UA i nacjonaliści w tych dwóch regionach, to świat ma tylko jednostronny przekaz informacyjny.
Gość
3 miesiące temu
Tuskowi oraz całemu rządowi oraz wszystkim partia współrządzącej odbije się to czkawką dlaczego ponieważ zrobiliście z obywateli debili biecywaliśćie ludziom cuda a tu proszę OBYWATELE NIE BYŁO I NIEMA PIENIĘDZY
...
Następna strona