Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Voucher turystyczny. Rząd może przedłużyć ważność o kolejny rok

5
Podziel się:

We wtorek rząd ma zająć się m.in. pomysłem przedłużenia ważności vouchera turystycznego o kolejny rok. Przedłużająca się pandemia uniemożliwiła tysiącom osób skorzystanie z tej formy rozliczenia z biurami podróży.

Voucher turystyczny. Rząd może przedłużyć ważność o kolejny rok
Rząd może wydłużyć ważnośćvoucheru turystycznego o kolejny rok. (WP)

Punkt dotyczący ewentualnego wydłużenia terminu realizacji vouchera turystycznego z roku do dwóch lat pojawił się w planie wtorkowych obrad rządu. Nie chodzi o popularny bon turystyczny - rząd nie planuje na razie wydłużania jego okresu ważności.

Mowa o voucherach oferowanych podróżnym, którzy nie mogli pojechać na wakacje w zaplanowanym wcześniej terminie z powodu wybuchu epidemii i restrykcji sanitarnych.

Zamiast zwrotu wpłaconej zaliczki, biura proponowały im voucher, który był ekwiwalentem wpłaconej sumy. Klient, który zgodził się na taką opcję, miał rok od planowanej daty wyjazdu na jego zrealizowanie.

Zobacz także: Bon turystyczny. Hotelarz ocenia: kropla w morzu potrzeb

Jak czytamy w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, jedna z zaproponowanych zmian dotyczy przedłużenia terminu na realizację vouchera z jednego roku do dwóch lat.

Rozwiązanie to "umożliwi z jednej strony realizację przez podróżnego pierwotnej imprezy w warunkach bezpiecznych epidemicznie, natomiast organizatorom turystyki umożliwi bezgotówkowe rozliczenie się z podróżnymi" - wyjaśniono.

Inne projekty, nad którymi rząd pochyli się we wtorek 27 kwietnia to m.in. przesunięcie do końca grudnia 2021 roku terminu zwrotu wypłat do Turystycznego Funduszu Zwrotów czy wsparcie szkolnych sklepików.

Zawarte są one w w projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Zmiana dotycząca przesunięcia terminu zwrotu wypłat do Turystycznego Funduszu Zwrotów polega na wydłużeniu okresu zwrotu środków, jakie jakie TFZ wypłacił podróżnym "z tytułu umów o udział w imprezie turystycznej, które nie odbyły się w związku z wybuchem epidemii". Jeśli projekt przejdzie zostanie zaakceptowany, organizatorzy zyskają więcej czasu (nawet 8 miesięcy) na rozpoczęcie zwrotu środków do TFZ.

Kolejna z zaproponowanych zmian wprowadza możliwość umarzania w całości lub w części "należności, odraczania terminów spłaty należności, rozkładania spłaty należności na raty z tytułu np. nienależnie otrzymanych środków w ramach form wsparcia". To instrument "potrzebny, ponieważ zdarzają się sytuacje losowe, które uniemożliwiają realizację zobowiązań (np. śmierć, długi okres rehabilitacji)" - napisano w uzasadnieniu.

W projekcie zakłada się też wsparcie sklepików szkolnych - "dofinansowanie do wynagrodzeń, świadczenie postojowe, małą dotację oraz zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne". Podstawowym kryterium przyznania tej pomocy będzie - tak jak jest to dotychczas w tarczy branżowej - 40 proc. spadek przychodów "w okresie odniesienia".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Nieeeeeeeee
rok temu
O Boże, tylko niech oni już niczego więcej nie wspomagają i nie wspierają ! pliiiiz!!! niech od razu zapomną o polskiej turystyce i się nią nie interesują, to może przetrwa
esu
rok temu
Ten urlopowy zasiłek socjalny zostaje na stałe. Takie było założenie od początku, ale nie można tego ludziom powiedzieć przecież. Bo jeszcze za szybko pokapują, że żyją już w komunizmie gdzie partia zaczyna sterować tym gdzie i czy jadą na wczasy.
Taj
rok temu
Czyli oni już wiedzą i planują po cichu przedłużenie lockdownu do końca 2022 roku - a potem jeszcze dłużej? Ludzie, czytajcie prawdę między wierszami.
ZK590
rok temu
pracuję na budowie w wieku 60+ po to aby wszelkie roszczeniowe wałkonie mogły zakasować kolejny prezent.
Podatnik
rok temu
Uff.. juz myslalem, ze kolejny szykuja