Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLU
|

Credit Agricole: W 2023 r. będzie 15. emerytura, a rząd zadłuży nas na dużo więcej, niż zakłada

519
Podziel się:

Potrzeby pożyczkowe budżetu w 2023 r. będą znacznie wyższe, niż zakłada rząd, a to m.in. dlatego, że PiS z powodu nadchodzących wyborów parlamentarnych zdecyduje się na przyznanie 14. i 15. emerytury oraz waloryzację świadczenia 500 plus do kwoty 700 zł – prognozują ekonomiści Credit Agricole.

Credit Agricole: W 2023 r. będzie 15. emerytura, a rząd zadłuży nas na dużo więcej, niż zakłada
Premier Mateusz Morawiecki (Getty, Mateusz Wlodarczyk)

Credit Agricole zaktualizowało swoją wcześniejszą prognozę potrzeb pożyczkowych budżetu państwa w 2023 r. ze względu na opublikowane od września 2022 r. nowe dokumenty w tym zakresie.

Zgodnie z projektem ustawy budżetowej przekazanej do Sejmu potrzeby pożyczkowe brutto budżetu państwa wyniosą 260,7 miliarda zł w 2023 r. Jak jednak stwierdzają eksperci z Credit Agricole, projekt budżetu "nie uwzględnia realizacji niektórych wydatków, których prawdopodobieństwo materializacji w 2023 r. jest znaczące".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polsce grozi niewypłacalność? "Scenariusz grecki się nie wydarzy, możemy powtórzyć turecki"

W 2023 r. możemy spodziewać się 14. i 15. emerytury oraz waloryzacji 500 plus

Czego nie przewiduje projekt budżetu, co jednak prawdopodobnie zostanie w 2023 r. wprowadzone w życie?

  • Tarcza antyinflacyjna zostanie przedłożona do końca 2023 r., co będzie się wiązało z utratą ponad 17 miliarda zł wpływów podatkowych do budżetu;
  • "W ramach kampanii wyborczej rząd podejmie decyzję o przyznaniu 14. i 15. emerytury oraz waloryzację świadczeń w ramach programu Rodzina 500 plus do 700 zł na dziecko od połowy 2023 r.", co odpowiednio zwiększy wydatki o 28 i 8 miliardów zł;
  • Rząd wprowadzi szereg rozwiązań mających na celu zniwelowanie rosnących ceny energii, czego koszt przekroczy 57 miliardów zł.

Rzeczywiste potrzeby pożyczkowe mogą wymusić oszczędności w innych obszarach

Uwzględniając w pełni powyższe dodatkowe działania, potrzeby pożyczkowe brutto – jak wyliczają eksperci z Credit Agricole – zwiększą się o 111 miliardów zł względem wielkości zaprezentowanej w projekcie ustawy budżetowej i wyniosą 371,8 miliarda zł.

Nawet jednak w ostrożnym szacunku, zakładającym, że 14. i 15. emerytura nie zostaną przyznane, a świadczenie 500 plus nie będzie zwaloryzowane, potrzeby pożyczkowe netto sektora general government wyniosą – według ich prognozy – 270 miliardów zł (8,0 proc. PKB) w 2023 r.

W wariancie ostrożnym konieczna będzie emisja długu w wysokości 211 miliardów zł. "Tym samym w 2023 r. mogą pojawić się problemy ze sfinansowaniem potrzeb pożyczkowych rządu, które będą rodziły konieczność ograniczenia niektórych wydatków publicznych" – stwierdzają w swoim raporcie ekonomiści Credit Agricole.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(519)
Polak abc
miesiąc temu
panie Ziobro ,Kaczyński, kim wy jesteście ? bogowie praworządności ?- wielmożny pan Morawiecki rozdaje kasę jak swoją, bankowcu od siedmiu boleści to z moich podatków także, opiekuję się zoną niezdolną do samodzielnej egzystencji po rozległym udarze niedokrwiennym po obumarciu lewej półkuli mózgu, całkowita afazja, niedowład połowiczny, i inne zaburzenia, dzieciak kilkuletni logiczniej reaguje od niej , mija około pięć lat od udaru, ma 61 lat jest już emerytką, ale nagle Twój ZUS w sierpniu 2022 r Konin oraz wrzesień 2022 r odwołanie Poznań- premierze wszystkich Polaków - Konin i Poznań ZAOCZNIE stwierdził ze jest zdrowa i zdolna do samodzielnej egzystencji i zabrał jej dodatek250 zł miesięcznie a ty miliony rozdajesz bankowcu za nic, ja nie odpuszczam sprawa jest w sądzie, ale najśmieszniejsze jest to ze nikt w w królestwie ZUS u za to nie odpowiada nikogo nie mogę oskarżyć nawet jak wygram sprawę, po skończeniu tego cyrku opublikuje dane lekarzy którzy brali udział w tym cyrku jako orzecznicy ZUS- i zgłoszę was ze wykonujecie zawód lekarza z zerową wiedzą wiec panie Ziobro, Kaczyński ,Morawiecki podarujcie mi kilka tysięcy na to żebym mógł wynająć europejskich prawników i oskarżyć was w Europejskim Trybunale Praw Człowieka za za to co wyczynia podległy tobie premierze wszystkich Polaków ZUS i lekarze orzecznicy z zerową wiedzą ,mieszkam w Turku wielkopolska jakbyście chcieli mnie poszukać i dać mi te pieniądze, żebym przedstawił to bezprawie w odpowiednim Trybunale Praw Człowieka czekam .czekam CZEKAM .pan Kaczyński pociąga za sznurki , pan Ziobro jest ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym a bezkarność lekarzy orzeczników w ZUS-ie to jego działka od 7 lat, a premier aktualnie Morawiecki jest jego przełożonym także od 7 lat, Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest organem państwowym wiec premier, minister sprawiedliwości i prokurator generalny jeśli nie reagują to ponoszą odpowiedzialność za przestępcze działania tego organu, -a może to po prostu chrześcijański system wartości tego rządu ?
byly wojak
3 miesiące temu
nie mowcie mi nic o weglu bo to paranoja pisowska. Oni nigdy nie byli - ani jeden - na placu skladowym wegla. Nie mieli go w dloni no to mysla ze to jaja wiejskie z kurnika. Panowie wegiel jest roznej wielkosci masci ,nawet koloru i twardosci oraz jakosci. jest w klasach I ,II ,III, I nawet IV a wiec wiedza to podstawa i gdyby byla u nich wiedz to by nie zamawiali wegla a dostali knot. Węgiel sprawdza sie w kaloryczności a jak jej nie ma to jest nie wegiel a mial. Tak jak kupowali w.egiel tak kupuja czolgi i sprzet dla wojska. No jednieNiemcy i USA moze ich nie orzna ale reszta?? Reszta i sprzeda nawet ........... zamiast ........................
Zbigniew
3 miesiące temu
Morawiecki z Glapińskim to taki sojusz Inflacjonistów. Podoba mi się takie porównanie że ,,Morawicki prowadzi samochód i dodaje gazu a Glapiński siedzi obok i zaciąga hamulec’’ Komuna wróciła. Jak za PRL, towarzysz Morawiecki nakazał kupić węgiel. No to towarzysze ze "Zjednoczenia Obrotu Węglem", kupią tenże węgiel, żeby zaspokoić potrzeby życiowe ,,ludu pracującego miast i wsi’’. Każdy normalny rząd w czasach koniunktury mówiąc obrazowo dzieli dochód państwa na cztery kupki to koszty samo-istnienia, spłaty kredytów, inwestycji i odkładanie na ciężkie czasy (takie jak wojna, zaraza, kryzys finansowy) A teraz wchodzimy w ten kryzys bez zaskórniaków. KPO wstrzymane, kary za brak praworządność rosną codziennie, inflacja 18% paliwo prawie 8zł węgiel po 3 tys. zł.. Zobaczcie, że nikt nie strajkuje nie protestuje ,mało tego poparcie dla pisu wzrasta . Witamy w domu wariatów !!!!! Brawo pis !!!! ani kroku wstecz!!! Okradają ludzi i się jeszcze tym chwalą ! A c.lud patrzy na tą bandę z zachwytem.
krych
3 miesiące temu
Pozbycie się Lotosu i fuzja z Orlenem to największe przestępstwo pod rządami mafii pisowskiej Czym różni się obecny PiS od byłego PZPR? Przecież Kaczyński jest typowym I sekretarzem partii, czyli tak jak to było partia decyduje, rząd rządzi. Kaczyński jako obserwator tamtego ustroju i jego wierny uczeń dokładnie wdraża tamte działania PiS nadużywa władzy, łamie prawo, kupczy stanowiskami i kasą dla swoich jak za czasów PRL. Kaczyński z PiS-em zawraca do tych haniebnych czasów PRL. Ta mafia jest zdolna do haniebnych działań by tylko nie utracić władzy bo jak mówią "albo wygrywamy wybory albo siedzimy" Osobista fobia wobec Unii tego złoczyńcy z Nowogrodzkiej jest ważniejsza od bezpieczeństwa naszego kraju. To jest zdrada narodowa..
krych
3 miesiące temu
Kiedy Morawiecki zrzeknie się działek wykradzionych ze skarbu państwa ? Ta skala zepsucia w szeregach PiS jest porażająca jak również i w TVP. Tam korupcja i nepotyzm rozlał się od Kaczyńskiego i Morawieckiego po najniższe stanowiska. Z 400 afer wystarczyć wymienić jak Czarnecki wyłudził 100 000 Euro za kilometrówki, Glapiński 600 000 przyznał sobie nagrody, Morawiecki działki nieprawnie nabyte od Kościoła, obligacje, akcje setki milionów, Kaczyński 2 wieże, ochrona tego nikczemnika pilnowanego przez dziesiątki funkcjonariuszy- setki milionów, Kopert Sasina -70 mln, elektrownia Ostrołęka 1,4 mld, Sobolewska w 5ciu spółkach za 2021 -700 000, na wybory Horały -120 000 ze spółek skarbu państwa, 237 mln Euro kar za brak wdrożenie TSUE, za Przyłębską płacimy ponad 5000 miesięcznie za zajęcie mieszkania, Szydło nagrody- bo nam to się należało kupczenie stanowiskami przez Kaczyńskiego i setki innych. Praktycznie nie ma dnia żeby nie wychodziły kolejne szwindle tych pisowskich złodziei
...
Następna strona