Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W aptekach problemy z ważnym lekiem. Firma mówi o "czasowych trudnościach"

44
Podziel się:

Utrudniony dostęp do leku Euthyrox to problem dla osób z chorą tarczycą. Producent deklaruje, że robi wszystko, by zwiększyć możliwości produkcyjne. Co pozostaje pacjentom? Wspólnie z lekarzami ustalić dawkowanie mocniejszych lub słabszych wersji leku.

W aptekach problemy z ważnym lekiem. Firma mówi o "czasowych trudnościach"
(Shutterstock.com)

Od kilku dni do redakcji MGR.FARM) napływają listy od farmaceutów i pacjentów, dotyczące problemów z dostępem do leku Euthyrox. Preparat jest stosowany między innymi w niedoczynności tarczycy (czytaj również: Niewydolność tarczycy w ciąży a ryzyko schizofrenii). Apteki od kilku tygodni mają trudności z zaopatrzeniem się w jego poszczególne dawki – a tych w obrocie jest aż dziesięć.

– W niektórych krajach, w tym także w Polsce, odnotowujemy obecnie czasowe trudności z zapewnieniem ciągłości dostaw wybranych mocy produktu leczniczego Euthyrox® N. Jest to związane ze wzrostem zapotrzebowania na lek, na którego pełne zaspokojenie nie pozwalają nasze obecne moce produkcyjne – poinformowała nas Alina Zakrzewska, przedstawicielka producenta.

Przekonuje ona, że w trosce o jak najszybsze rozwiązanie obecnej sytuacji, jak również, aby uniknąć tego typu zdarzeń w przyszłości, firma podjęła już szereg działań. Ich celem jest zwiększenie możliwości produkcyjnych.

– W wyniku wprowadzonych działań, dostępność leku Euthyrox® N stopniowo się zwiększa. Mając świadomość, iż jest ona jednak w dalszym stopniu mniejsza niż zapotrzebowanie pacjentów, robimy wszystko co w naszej mocy, aby sytuacja ta jak najszybciej uległa poprawie – zapewnia Alina Zakrzewska.

Zobacz także: Obejrzyj: Pół godziny. Tyle masz czasu, by mięso ze sklepu dostarczyć do lodówki w domu

STOPNIOWE DOSTAWY RÓŻNYCH DAWEK

Do czasu przywrócenia pełnej ciągłości dostaw, Merck ściśle monitoruje poziom zapasów leku Euthyrox w poszczególnych oddziałach w innych krajach. W ten sposób stara się dostosować dostawy do zapotrzebowania i w możliwie największym stopniu chronić pacjentów przed konsekwencjami wynikającymi z ograniczeń w dostępie do leku.

– Dostawy poszczególnych mocy leku Euthyrox® N mają miejsce w różnych terminach. Począwszy od zeszłego tygodnia do końca obecnego do obrotu zostanie wprowadzonych łącznie 480 tys. opakowań leku. Kolejne ponad 280 tys. zostało zwolnione do obrotu w fabryce w Niemczech. Oczekujemy na ustalenie terminu dostawy do Polski – mówi przedstawicielka producenta.

Jednocześnie wskazuje, że informację na temat dostępności leku Euthyrox® N można uzyskać dzwoniąc na specjalnie utworzoną przez w tym celu infolinię pod numerem telefonu +48 22 535 03 40 (w dni robocze w godzinach 8-16).

– Informacja o aktualnej dostępności poszczególnych mocy leku jest także przez nas na bieżąco przekazywana do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Informacje na temat aktualnej sytuacji przekazaliśmy również Ministrowi Zdrowia, właściwym Konsultantom Krajowym, Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu oraz Prezesowi Naczelnej Rady Aptekarskiej – informuje Alina Zakrzewska.


CO MAJĄ ROBIĆ PACJENCI?

Euthyrox® N w postaci tabletek (z rowkiem dzielącym po obu stronach tabletki) występuje w wielu mocach. Producent sugeruje, że w przypadku braku konkretnej mocy, rozwiązaniem dla lekarza jest wykorzystanie możliwości dzielenia tabletek bądź wielokrotności mniejszych mocy leku.

– Z powyższego rozwiązania może skorzystać również farmaceuta, realizując daną receptę. Dodatkowo w Polsce dostępne są także inne produkty lecznicze, zawierające substancję czynną lewotyroksyna (Letrox, Eltroxin). W obecnej sytuacji, uprzejmie prosimy pacjentów o kontakt z lekarzem prowadzącym, który podejmie odpowiednią decyzję co do dalszego sposobu leczenia – informuje Alina Zakrzewska z firmy Merck.

Przypomina jednocześnie, że bez uprzedniej konsultacji z lekarzem nie należy wprowadzać żadnych zmian w sposobie leczenia.

– Jest nam przykro z powodu powstałych niedogodności. Zapewniamy, iż podjęliśmy kompleksowe działania i pracujemy na tym, aby przywrócić dostępność wszystkich mocy produktu jak najszybciej – podkreśla przedstawicielka producenta.

Portal MGR.FARM jest częścią Grupy farmacja.net - wielokanałowej platformy komunikacji z farmaceutami i technikami farmaceutycznymi.

zdrowie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
MGR.FARM
KOMENTARZE
(44)
123
3 lata temu
Teraz ma problemy z Jodid, ale jakoś cisza.
nx
3 lata temu
bo tak to już jest, że 1 % niedoboru wywołuje efekt paniki, robienie zakupów na zapas i wzrost popytu o 100%
Mag
3 lata temu
Jest lipiec a nadal w aptekach brakuje Eutyroxu. Farmaceuci nie maja nawetbjak zaoferowac zamiennika lub innego eutyroxu ktory moznabyloby dzielic bo ich poprostu nie ma. Lek jest prxyjmowany codziennie przez pacjentow wiec jego brak dostepnosci powoduje bardzo spore komplikacje zdrowotne.
Hej
3 lata temu
Problem leży w czym innym. Jako sojusznik USA zostaliśmy pewnie objęci embargiem chińskim na dostawy składników do leków, co pewnie się tłumaczy zamknięciem fabryk w Chinach. No ale to nasz demokratyczny wybór, więc konsekwencje ponosimy wspólnie.
al
3 lata temu
ja miałem niedoczynność brałem euthyrox ale po zmianie stylu życia i diety , powoli zmniejszałem dawkę do najmniejszej, iw tej chwili od pół roku nie biorę leku, TSH 2,3 czuje się świetnie.
...
Następna strona