Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
apteki
15.06.2019 07:01

W aptekach problemy z ważnym lekiem. Firma mówi o "czasowych trudnościach"

Utrudniony dostęp do leku Euthyrox to problem dla osób z chorą tarczycą. Producent deklaruje, że robi wszystko, by zwiększyć możliwości produkcyjne. Co pozostaje pacjentom? Wspólnie z lekarzami ustalić dawkowanie mocniejszych lub słabszych wersji leku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)

Od kilku dni do redakcji MGR.FARM) napływają listy od farmaceutów i pacjentów, dotyczące problemów z dostępem do leku Euthyrox. Preparat jest stosowany między innymi w niedoczynności tarczycy (czytaj również: Niewydolność tarczycy w ciąży a ryzyko schizofrenii). Apteki od kilku tygodni mają trudności z zaopatrzeniem się w jego poszczególne dawki – a tych w obrocie jest aż dziesięć.

– W niektórych krajach, w tym także w Polsce, odnotowujemy obecnie czasowe trudności z zapewnieniem ciągłości dostaw wybranych mocy produktu leczniczego Euthyrox® N. Jest to związane ze wzrostem zapotrzebowania na lek, na którego pełne zaspokojenie nie pozwalają nasze obecne moce produkcyjne – poinformowała nas Alina Zakrzewska, przedstawicielka producenta.

Upały powodują zwiększenie zapotrzebowania na moc w systemie energetycznym.
Upały w Polsce. Niemcy i Szwedzi ratują nas swoim prądem

Przekonuje ona, że w trosce o jak najszybsze rozwiązanie obecnej sytuacji, jak również, aby uniknąć tego typu zdarzeń w przyszłości, firma podjęła już szereg działań. Ich celem jest zwiększenie możliwości produkcyjnych.

– W wyniku wprowadzonych działań, dostępność leku Euthyrox® N stopniowo się zwiększa. Mając świadomość, iż jest ona jednak w dalszym stopniu mniejsza niż zapotrzebowanie pacjentów, robimy wszystko co w naszej mocy, aby sytuacja ta jak najszybciej uległa poprawie – zapewnia Alina Zakrzewska.

Obejrzyj: Pół godziny. Tyle masz czasu, by mięso ze sklepu dostarczyć do lodówki w domu

STOPNIOWE DOSTAWY RÓŻNYCH DAWEK

Do czasu przywrócenia pełnej ciągłości dostaw, Merck ściśle monitoruje poziom zapasów leku Euthyrox w poszczególnych oddziałach w innych krajach. W ten sposób stara się dostosować dostawy do zapotrzebowania i w możliwie największym stopniu chronić pacjentów przed konsekwencjami wynikającymi z ograniczeń w dostępie do leku.

– Dostawy poszczególnych mocy leku Euthyrox® N mają miejsce w różnych terminach. Począwszy od zeszłego tygodnia do końca obecnego do obrotu zostanie wprowadzonych łącznie 480 tys. opakowań leku. Kolejne ponad 280 tys. zostało zwolnione do obrotu w fabryce w Niemczech. Oczekujemy na ustalenie terminu dostawy do Polski – mówi przedstawicielka producenta.

Producenci lodu i dystrybutorzy mają teraz swoje 5 minut.
Upały w Polsce. Największa fabryka lodu w kraju eksportuje nawet na Islandię

Jednocześnie wskazuje, że informację na temat dostępności leku Euthyrox® N można uzyskać dzwoniąc na specjalnie utworzoną przez w tym celu infolinię pod numerem telefonu +48 22 535 03 40 (w dni robocze w godzinach 8-16).

– Informacja o aktualnej dostępności poszczególnych mocy leku jest także przez nas na bieżąco przekazywana do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Informacje na temat aktualnej sytuacji przekazaliśmy również Ministrowi Zdrowia, właściwym Konsultantom Krajowym, Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu oraz Prezesowi Naczelnej Rady Aptekarskiej – informuje Alina Zakrzewska.


CO MAJĄ ROBIĆ PACJENCI?

Euthyrox® N w postaci tabletek (z rowkiem dzielącym po obu stronach tabletki) występuje w wielu mocach. Producent sugeruje, że w przypadku braku konkretnej mocy, rozwiązaniem dla lekarza jest wykorzystanie możliwości dzielenia tabletek bądź wielokrotności mniejszych mocy leku.

– Z powyższego rozwiązania może skorzystać również farmaceuta, realizując daną receptę. Dodatkowo w Polsce dostępne są także inne produkty lecznicze, zawierające substancję czynną lewotyroksyna (Letrox, Eltroxin). W obecnej sytuacji, uprzejmie prosimy pacjentów o kontakt z lekarzem prowadzącym, który podejmie odpowiednią decyzję co do dalszego sposobu leczenia – informuje Alina Zakrzewska z firmy Merck.

Przypomina jednocześnie, że bez uprzedniej konsultacji z lekarzem nie należy wprowadzać żadnych zmian w sposobie leczenia.

– Jest nam przykro z powodu powstałych niedogodności. Zapewniamy, iż podjęliśmy kompleksowe działania i pracujemy na tym, aby przywrócić dostępność wszystkich mocy produktu jak najszybciej – podkreśla przedstawicielka producenta.

Portal MGR.FARM jest częścią Grupy farmacja.net - wielokanałowej platformy komunikacji z farmaceutami i technikami farmaceutycznymi.

Tagi: apteki, zdrowie, leki, tarczyca
Źródło:
MGR.FARM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-06-2019

Co to za tabletki?Jakieś różowe tabletki na pierwszym zdjęciu. Przecież to nie Euthyrox.

15-06-2019

ludiChorzy na tarczycę? Redaktor chory na głowę?

15-06-2019

Niki.BeckedSą zamienniki ,np. Letrox.

Rozwiń komentarze (44)