Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

W Birmie gwałtownie wzrosła produkcja opium. To efekt kryzysu

10
Podziel się:

W ubiegłym roku produkcja opium w Birmie wzrosła dwukrotnie, sięgając 795 ton - informuje BBC, powołując się na dane ONZ. Obszary upraw maku opiumowego w 2022 roku wzrosły o jedną trzecią do 40 tys. hektarów, a ceny surowego produkty skoczyły o 67 procent.

W Birmie gwałtownie wzrosła produkcja opium. To efekt kryzysu
Birma. Jedna z plantacji maku opiumowego (Getty, Thierry Falise)

Jak wyjaśniają autorzy raportu Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNDOC), wzrost produkcji wywołany był trudnościami ekonomicznymi Birmy.

- Wewnętrzne i zewnętrzne wstrząsy 2022 roku, w tym wojna rosyjsko-ukraińska, niestabilność polityczna i gwałtowna inflacja mocno skłaniały rolników do podjęcia lub rozszerzenia uprawy maku opiumowego - ocenia BBC.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Źródło wysycha. Coraz trudniej o inwestycję dla startupu

Produkcja opium w Birmie wciąż rośnie

Obszary upraw maku opiumowego w 2022 roku wzrosły o jedną trzecią do 40 tys. hektarów, a ceny surowego produkty skoczyły o 67 procent. W rezultacie zarobki rolników sięgnęły 280 dolarów za kilogram opium. Z jednego hektara upraw można uzyskać około 20 kg narkotyku.

- Bez stabilności gospodarczej i realnych alternatyw uprawy opium będą zapewne nadal rosnąć - przyznał Benedikt Hofmann, krajowy przedstawiciel UNDOC w Birmie.

Uprawa opium jest pochodną stanu gospodarki i nie da się jej powstrzymać poprzez samo niszczenie plonów - dodał.

Birma jest po Afganistanie drugim co do wielkości światowym producentem opium. Wartość wytwarzanego przez nią surowca może rocznie sięgać 2 mld dolarów.

Szacuje się, że w Afganistanie jest teraz 80 procent światowej produkcji opium. Największą część tego narkotyku produkuje się w południowych prowincjach Kandahar i Helmand.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Polak
rok temu
Popieram ,zawsze to jakieś wyjście z biedy !!! lepsze to jsk drukowanie pustego pieniądza i zadłużenie kraju
PRAWDA
rok temu
Polska ma 60 miliardów ton wengla kamienego,36 miliardów ton wengla brunatnego wystarczy zwiększyć wydobycie węgla kamienego do 200 milionów ton każdego roku i zwiększyć wydobycie wengla brunatnego także do 200 milionów ton każdego roku wtedy nie braknie energi elektrycznej i pierwotnej i jeszcze zostanie podzielimy sie z sonsiadami z ełropy należy w trybie natychmiastowym nakazać wybudowanie kopalni,hut,przemysłu ,elektrowni na wengiel brunatny w mieście Legnica Głogów tam som złoża wengla brunatnego 15 miliardów ton tam należy nakazać w trybie natychmiastowym wybudowanie elektrowni na węgiel brunatny o mocy 20 GW ta elektrownia będzie produkowała 140 TRW energi elektrycznej i trzeba wybudować nakazać także w trybie natychmiastowym wybudowanie elektrowni na wengiel brunatny o mocy 5 GW w mieście Gubin mosty ta elektrownia bedzie produkowała 35 TRW energi elektrycznej tam som złoża wengla brunatnego 4 miliardy ton
PRAWDA
rok temu
Korea Północna produkuje tanion łandom porcelane w Korei północnej produkuje sie porcelanowe kubki pokryte drewnem można zamawiać podpisać umowę o wolnym handlu między Unią europejską - Korea Północna, Stany Zjednoczone -Korea Północna
PRAWDA
rok temu
Chiny Japonia powinny się otworzyć na emigrantów żeby Chiny Japonia miały pracowników powinny ściongać pracowników ze świata z Afryki do pracy w Chinach Japoni żeby pracowali na podatki wprowadzić 7 godzin pracy dziennie przez 5 dni w tygodniu dopłaty dla poczebujoncych dla mało zarabiajoncych wsparcie dla pracowników którym nie wystarcza pieniendzy 💰💸 jeśli pracujom parę godzin dziennie na wzór skandynawi Chiny Japonia powinny wprowadzić bespłatne lekarstwa dla poczebujoncych i dochód podstawowy gwarantowany
Ewka
rok temu
naturalne blokują i straszą a w tym samym czasie truciznę ci człowieku wstrzykują pod płaszczykiem zdrowia publicznego. To samo było z lsd. Stało się niebezpieczne jak wyprodukowali syntetyczne i jak amerykańscy chłopcy na wojnę do Wietnam nie chcieli pójść.