Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vapiano
24.03.2020 06:28

W Niemczech pada popularna sieć restauracji. Dobił ją koronawirus

Z powodu drastycznego spadku obrotów w czasie koronakryzysu chyląca się ku upadkowi sieć restauracji Vapiano ogłosiła niewypłacalność.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Niemiecka sieć pizzerii Vapiano ogłosiła niewypłacalność (Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

Zarząd Vapiano został zobowiązany do złożenia wniosku o postępowanie upadłościowe najpóźniej w ciągu trzech tygodni, podała spółka w piątek w Kolonii. Zarząd chce jeszcze zbadać, czy można by uniknąć postępowania upadłościowego w wyznaczonym terminie - na przykład dzięki rządowym programom pomocy, ogłoszonym w następstwie koronakryzysu.

W ciągu ostatnich kilku dni trudna sytuacja spółki pogorszyła się i Vapiano obecnie nie ma prawie żadnych obrotów, podczas gdy wynagrodzenia, czynsze i koszty operacyjne nadal rosną - wyjaśniał zarząd. W Niemczech wszystkie 55 restauracji prowadzonych przez grupę zostało zamkniętych na czas nieokreślony.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Zamknięte lokale

Jak podaje Vapiano, "w międzyczasie prawie wszystkie z ponad 230 restauracji na całym świecie będą musiały zostać zamknięte".

Firma planuje teraz składać krótkoterminowe wnioski o dofinansowanie, ogłaszane przez rządy szeregu europejskich państw. Spółka Vapiano podkreśla, że najnowsze rozwiązanie finansowe może poskutkować tylko wtedy, gdy fundusze rządowe zostaną udostępnione "w odpowiednim czasie i w wystarczającym stopniu”.

W Polsce grupa Vapiano ma restauracje w Warszawie i Wrocławiu. Jak pisze "Gazeta Wrocławska", we wrocławskiej placówce nikt o zamykaniu nie wie.

"Polska spółka Vapiano działa normalnie, restauracja we Wrocławiu zamknięta jest z powodu funkcjonowania na terenie galerii handlowej Wroclavia, warszawskie Vapiano działa na wynos" - informuje "GWr".

Po kryzysie będzie inaczej

Jeszcze przed pandemią koronawirusa sieć restauracji uzgodniła z akcjonariuszami i bankami kluczowe punkty nowego rozwiązania finansowego opiewającego na ok. 10,7 mln euro w celu zapewnienia płynności finansowej.

Sieć restauracji Vapiano, założona w Hamburgu w 2002 r., od dłuższego czasu borykała się z problemami finansowymi i notowała wysokie straty - głównie z powodu wysokich kosztów ekspansji.

Tymczasem konkurent Vapiano, L'Osteria, spodziewa się przetrwać okres pandemii. "Przetrwamy" - zapewniał dyrektor generalny Mirko Silz w rozmowie z tygodnikiem "Wirtschaftswoche".

Jednak po koronawirusie rynek będzie wyglądał inaczej - przyznał. L'Osteria podaje, że ma 124 restauracje w ośmiu krajach, w tym 102 w Niemczech. Jeszcze w lutym tego roku sieć zapowiadała, ze zamierza wejść na polski rynek.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-03-2020

HhdhdJadłem tam raz w mordorze w Warszawie. Drogo drogo drogo i żarcie typowe. Bez szału. No ale kołnierzyki łykały jak pelikany swego czasu.

23-03-2020

Leon ZKtoś tanio kupi...

25-03-2020

ereKNAJP? Naprawdę? Możecie dla dobra ludzkości złapać wirusa i umrzeć?

Rozwiń komentarze (3)