Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

W Polsce powstaje najgłębszy taki odwiert na świecie. Ruszyły już prace

5
Podziel się:

W Szaflarach niedaleko Zakopanego rozpoczęto ustawianie wieży wiertniczej, która posłuży do wydrążenia najgłębszego odwiertu geotermalnego na świecie. Będzie miał głębokość 7 kilometrów i pozwoli dotrzeć do zasobów wody o temperaturze 180 stopni Celsjusza. Wartości inwestycji to ponad 130 mln zł.

W Polsce powstaje najgłębszy taki odwiert na świecie. Ruszyły już prace
Ustawianie wieży wiertniczej w Szaflarach opóźniło się o ok. trzy miesiące z uwagi na warunki geologiczne (East News, Pawel Murzyn)

- Na miejscu są już wszystkie elementy wieży, a także sama głowica wiertnicza. Konstrukcja ma stanąć do końca marca i wtedy rozpocznie się drążenie - poinformował wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński.

Obecnie trwa ustawianie wieży i maszyny do drążenia otworu. Jest to największe tego typu urządzenie stawiane w Polsce. - Elementy wieży i maszyny były przewożone na utwardzony plac zlokalizowany w Szaflarach transportami nocnymi, tak aby nie zakłócać ruchu na drogach, ponieważ to był transport ponadgabarytowy - wyjaśnił wójt Szaflar.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Portal do piekła znajduje się w Rosji

Ustawianie wieży wiertniczej opóźniło się o ok. trzy miesiące z uwagi na warunki geologiczne. Początkowo drążenie miało rozpocząć się na początku roku. Ponieważ odwiert badawczo-eksploatacyjny jest zlokalizowany na starym korycie Białego Dunajca, konieczne było solidne utwardzenie gruntu.

Woda o temperaturze 180 st. Celsjusza

Miejscami trzeba było wybrać ziemię nawet do głębokości czterech metrów, a następnie utwardzić żwirem i płytami betonowymi. Pod koniec marca zaplanowane jest rozpoczęcie drążenia siedmiokilometrowego otworu. Ma być to najgłębszy geotermalny odwiert na świecie.

Specjaliści spodziewają się, że woda na głębokości 7 km będzie miała temperaturę nawet do 180 stopni Celsjusza. Koszt inwestycji w całości finansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to 132 mln zł.

Odwiert wykonuje firma UOS Drilling. Średnica otworu będzie zróżnicowana i będzie zaczynała się od 13 cali i zawężała teleskopowo, stosownie do głębokości. W celu wydobycia urobku będzie wytłaczana ciecz, która jednocześnie będzie chłodziła głowicę wiercącą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
rombob
7 miesięcy temu
Trzeba wrócić do szkoły do podstawówki na fizyce uczyli, że temperatura wrzenia wody zależna jest od ciśnienia pozdrawiam niedouczonych
Woda
rok temu
Woda w ciekłym stanie skupienia o 0 do 100 później zmienia się w parę wodna
Amen
rok temu
To baaardzo niebezpieczne przedsięwzięcie. Poniżej 5 tysięcy metrów zaczyna się PIEKŁO i przez ten odwiert mogą wydostać się diobły i już po nas. Mam nadzieję że cały czas będzie tam kapelan z zapasem wody święconej.
raro
rok temu
woda wodom ale chybachodziło im o lawę :}
fizyk
rok temu
hymmm woda to chyba może mieć 100 stopni maksymalnie ;)