Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Geotermia w Polsce wciąż słaba. Choć wpompowano w nią miliony złotych

67
Podziel się:

W ostatnich latach technologie oparte na geotermii nie przyniosły boomu. Według danych NIK, przez 8 lat uruchomiono zaledwie cztery projekty. W tym jedna duża inwestycja, należąca do fundacji Lux Veritatis ojca Rydzyka ciepłownia Geotermia Toruń.

Geotermia w Polsce wciąż słaba. Choć wpompowano w nią miliony złotych
Nowy odwiert geotermalny w Szaflarach. Przygotowanie terenu dla montazu urzadzen wiertniczych. (East News, Pawel Murzyn)

Geotermia jest najdroższą pod względem nakładów inwestycyjnych technologią OZE, w ciepłownictwie systemowym - wynika z przywoływanego przez portal wyborcza.biz raportu Forum Energii z 2020 r.

Technologia ta najbardziej rozwinięta jest na Islandii. Rejkiawiku w prawie 87 proc. ogrzewa budynki gorącą wodą termalną. Z kolei Nowa Zelandia 17 proc. energii elektrycznej produkuje z gorącej wody. Największe europejskie elektrownie geotermalne działają w Niemczech i Szwecji, ale technologię geotermalną rozwija też Francja i Holandia.

Plany wykorzystania gorących wód naszym krajów również były duże, bowiem posiadamy źródła, mogące zasilić energią całe gminy. Jednak poszukiwania wymagają zarówno dużych środków finansowych, jak i szczęścia - zauważa wyborcza.biz.

Jak podaje NIK na przestrzeni ośmiu lat (2015-21) można było korzystać aż z kilkunastu programów wsparcia finansowego na poszukiwania gorących źródeł i odwierty. Przez ten czas wydano na nie 839 mln zł, w przeważającej części były to środki z budżetu krajowego, a nie unijne. Ale efekty nie są powalające.

W ciągu 8 lat (do 2021 roku, który obejmowała kontrola NIK) uruchomiono zaledwie 4 projekty geotermalne. W ubiegłym roku oddano do użytku ciepłownię Geotermia Toruń należącą do fundacji Lux Veritatis. W budowie jest też ciepłownia geotermalna w Sieradzu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(67)
WYRÓŻNIONE
inżynier ciep...
2 lata temu
Działające (oprócz toruńskiej i starsze od niej) ciepłownie geotermalne zasilające miejskie systemy ciepłownicze w Polsce: 1) Bańska-Szaflary (Zakopane - Nowy Targ) od 1992 roku, 2) Pyrzyce (zachodniopomorskie) od 1992 roku 3) Mszczonów (od połowy lat 90-tych) 4) Poddębice (od 1998) 5) Uniejów (od 1998 roku) 6) Stargard (Szczeciński) od 2003 roku - firma prywatna 7) Geotermia Konin (aktualnie budowana wyspie Pociejewo w Koninie), woda na wypływie ma 97°C, inwestor Urząd Miasta Konin
000
2 lata temu
Mamy wiele gorących źródeł, ale trzeba ich szukać i mieć szczęście.... Co za bzdury...
Zziębnięty
2 lata temu
Rydzykowi ciepło?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (67)
Ptyś
wczoraj
Sprostowanie opracowanie Prof. J. Sokołowskiego. Bardzo ciekawa mapa geotermalną.
Ptyś
wczoraj
Oglądałem mape geotermalną J.Sokolowskiego i innych. Prawie cała Polska ma na 3 km występującą geotermię o różnej temperaturze. Zaskakująca też jest duża ilość geotermi 125 st. C . na tej głębokości i jej rozłożenie. Niektóre obszary wokół dużych miast aż proszą się o odwierty.
Berd
2 dni temu
Za te pieniądze poszukiwawcze to wywiercono by odwiert na 40tysiecy metrów. A geotermi nie ma. Albo patałachy albo ośmiorniczki.
Kery
2 dni temu
To gdzie są te pieniądze ? Może jakieś rozliczenie.
Nord
4 dni temu
Setki odwiertów w poszukiwaniu ropy i gazu. Co odkryto w trakcie tych odwiertów ? Podczas odwiertu powstają próbki. Co zawiera dokumentacja geologicznej analizy. Jak postępowano w przypadku natknięcia się na gorące wody ? Czy jest ślad w dokumentacji ?
...
Następna strona