Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Geotermia w Polsce wciąż słaba. Choć wpompowano w nią miliony złotych

14
Podziel się:

W ostatnich latach technologie oparte na geotermii nie przyniosły boomu. Według danych NIK, przez 8 lat uruchomiono zaledwie cztery projekty. W tym jedna duża inwestycja, należąca do fundacji Lux Veritatis ojca Rydzyka ciepłownia Geotermia Toruń.

Geotermia w Polsce wciąż słaba. Choć wpompowano w nią miliony złotych
Nowy odwiert geotermalny w Szaflarach. Przygotowanie terenu dla montazu urzadzen wiertniczych. (East News, Pawel Murzyn)

Geotermia jest najdroższą pod względem nakładów inwestycyjnych technologią OZE, w ciepłownictwie systemowym - wynika z przywoływanego przez portal wyborcza.biz raportu Forum Energii z 2020 r.

Technologia ta najbardziej rozwinięta jest na Islandii. Rejkiawiku w prawie 87 proc. ogrzewa budynki gorącą wodą termalną. Z kolei Nowa Zelandia 17 proc. energii elektrycznej produkuje z gorącej wody. Największe europejskie elektrownie geotermalne działają w Niemczech i Szwecji, ale technologię geotermalną rozwija też Francja i Holandia.

Plany wykorzystania gorących wód naszym krajów również były duże, bowiem posiadamy źródła, mogące zasilić energią całe gminy. Jednak poszukiwania wymagają zarówno dużych środków finansowych, jak i szczęścia - zauważa wyborcza.biz.

Jak podaje NIK na przestrzeni ośmiu lat (2015-21) można było korzystać aż z kilkunastu programów wsparcia finansowego na poszukiwania gorących źródeł i odwierty. Przez ten czas wydano na nie 839 mln zł, w przeważającej części były to środki z budżetu krajowego, a nie unijne. Ale efekty nie są powalające.

W ciągu 8 lat (do 2021 roku, który obejmowała kontrola NIK) uruchomiono zaledwie 4 projekty geotermalne. W ubiegłym roku oddano do użytku ciepłownię Geotermia Toruń należącą do fundacji Lux Veritatis. W budowie jest też ciepłownia geotermalna w Sieradzu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Kuń w galopie
5 dni temu
Każdy odwiert jest geotermalny. Kwestia jaki głęboki bo im głębiej to cieplej. Szybki przyrost temperatury do 20 km. Jak jest gorąca woda to prościej. A jak nie ma to jest przecież temperatura i obieg zamknięty jakiegoś medium też wody powinien rozwiązać sprawę.
Konik garbuse...
6 dni temu
A po co woda geotermalna. Wystarczy puścić odpowiednie medium ciekłe lub gazowe a nawet powietrze i pozyskiwać ciepło najlepiej rurami . Dostosować prędkość obiegu aby pozyskać jak najwięcej ciepła.
Kielczanin40+
3 miesiące temu
Czy wód geotermalnych w pobliżu Bełchatowa jest ilość wystarczająca, by po zamknięciu kopalni woda która odda ciepła wypełniła wyrobisko wodą? Co z przestrzenią pod ziemią którą zajmowała woda? Idealne miejsce na płynne odpady przemysłowe?
Max
rok temu
Owszem, na poczatku drogo ale potem energia plynie i plynie. Lobby ropno gazowe nie jest zachwycone ale chwala pionierom - w tym O. Rydzykowi. Gdyby wtopino w geotermie chociaz czesc tego co w rope i gaz bylibysmy energetycznie samowystarczalni. Ale nie nada bo Rydzyk.
Hammer
rok temu
Bzdury dla wygody ....Kotlina Kłodzka gorące wody a aktywiści pieprzą o ochronie środowiska chcąc budować elektrownie szczytowo-pompową w Młotach gdzie już za komunistów stwierdzono nie opłacalność inwestycji więc budowę przerwano a w między czasie z pięknej górskiej rzeki pozostał tylko cienki ciek wodny....