Notowania

W Polsce żywność gorsza niż na Zachodzie. NIK potwierdza

Żywność sprzedawana w Polsce bywa gorsza jakościowo niż ta oferowana na rynkach zachodnich - potwierdza Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym w piątek raporcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Żywność na naszym rynku bywa znacznie gorsza jakościowo niż w przypadku tych samych produktów na Zachodzie

Raport NIK dotyczył przede wszystkim działalności Inspekcji Handlowej. A tę ocenia pozytywnie. "Organy Inspekcji Handlowej zapewniły skuteczną ochronę praw konsumenckich. Przedstawiciele Inspekcji rzetelnie udzielali pomocy konsumentom w dochodzeniu ich praw" - chwali Najwyższa Izba Kontroli.

Jednym z ciekawszych elementów raportu było jednak zjawisko "podwójnej jakości" na rynkach Unii Europejskiej.

NIK potwierdza więc to, o czym wiadomo od dawna i o czym wielokrotnie informowaliśmy w money.pl. Żywność na naszym rynku bywa znacznie gorsza jakościowo niż w przypadku tych samych produktów na Zachodzie. Izba przywołuje choćby wyniki kontroli UOKiK, o której również pisaliśmy na łamach naszych serwisów.

Na podstawie testów laboratoryjnych 101 produktów Urząd poinformował w październiku, że istotne różnice w jakości dotyczyły dwunastu z nich.

Zobacz też: Marnowanie żywności. Polacy wyrzucają 9 mln ton jedzenia rocznie

Przykłady? Niemieckie chipsy Crunchips smażono na oleju słonecznikowym, polskie - na palmowym i z dodatkiem wzmacniacza smaku. Kawa Nescafe Classic jest mocniejsza za Odrą, a czekolada Milka z orzechami w polskiej wersji ma mniej orzechów.

Były jednak także dwa przypadki, gdy polska wersja danego produktu była wyższej jakości. Czekolada Milka Oreo przeznaczona dla polskiego konsumenta "była smaczniejsza" i zawierała mniej zamiennika tłuszczu kakaowego. Z kolei napój Capri Sun Orange z polskiego sklepu zawierał 20 proc. soku pomarańczowego, a z niemieckiego tylko 7 proc.

Sami również postanowiliśmy to sprawdzić. I potwierdziło się, że w składzie produktu w Polsce i Niemczech często bywają różnice. Zazwyczaj na korzyść tych niemieckich. Na dodatek nad Wisłą często bywa drożej.

- NIK wskazuje, że problem jest tym bardziej realny, że wcześniejsze testy porównawcze potwierdziły zjawisko "podwójnej jakości" produktów - komentuje prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Zresztą, jak wskazuje Najwyższa Izba Kontroli, problem dotyczy nie tylko Polski, ale i innych krajów w regionie. Podobne testy porównawcze przeprowadzono bowiem m. in. w Chorwacji, Bułgarii a także na Słowacji, Węgrzech i Litwie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: żywność, jakość żywności, gospodarka polska, nik
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-12-2018

Lis witalisTam powinno być napisane że tylko w dwunastu jest prawdopodobieństwo że produkty są zgodne nie róbmy ludziom wody z mózgu prawda jest taka że na … Czytaj całość

28-12-2018

konsumenti gdzie wielomilionowe kary??????

28-12-2018

olowniosek - nie kupuj niemieckich produktów.

Rozwiń komentarze (57)