Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|

W polskim radiu w g. 5-24 ma być 80 proc. polskiej muzyki. Nowy pomysł posłów PiS

100
Podziel się:

W polskich mediach przez co najmniej 80 proc. czasu w g. 5-24 grać ma polska muzyka - zapowiedział w czwartek Marek Suski. Takie zmiany ma wprowadzić nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji.

W polskim radiu w g. 5-24 ma być 80 proc. polskiej muzyki. Nowy pomysł posłów PiS
PiS ma nowy pomysł na wsparcie polskiej kultury. Dotyczy pojawiających się w mediach utworów. (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Marek Suski zapowiedział nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która ma sprawić, że w polskich mediach o określonych godzinach grane będą głównie polskie utwory.

Polska muzyka w polskich mediach. Nowy projekt poselski

"To ustawa, która zmienia ilość polskiej muzyki w polskich mediach. Ustawa przewiduje 50 proc. miesięcznego czasu nadawania w programie utworów muzyczno-słownych. I proponujemy co najmniej 80 proc. w godz. 5-24. I tutaj jest jeszcze jeden element, taki bonus dla debiutantów - czas antenowy zespołów czy utworów muzycznych, które byłyby zespołami bądź utworami debiutanckimi, będą liczone jako 300 proc. czasu antenowego" – mówił poseł PiS w czwartek.

Zobacz także: "Kuriozum". Wiceminister oburzony wyrokiem ws. Jakuba Żulczyka

Suski: przeciwnicy naszej muzyki? To byłoby dziwne

Polityk tłumaczył, że w tych zmianach chodzi o "dbałość o polską kulturę, polską muzykę i polskich artystów", którzy obecnie w związku z pandemią są w szczególnie trudnej sytuacji.

Stąd też ogromne zubożenie naszych artystów. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom (…) Myślę, że to będzie też pomocą i zachętą, żeby nowe utwory, czy nowi wykonawcy mogli wchodzić na rynek. To rozwiązanie podobne jak w niektórych innych krajach Unii Europejskiej, podobne jak np. we Francji (…) To pierwszy krok w celu promocji naszej kultury, jeżeli chodzi o tego rodzaju rozwiązania – mówił poseł Suski.

Wyjaśniał, że nowelizacja to projekt poselski, wspierany przez posłów partii rządzącej, ale PiS liczy, że zdobędzie szersze poparcie. "Liczymy, że będzie tutaj ogólnonarodowa zgoda, by byłoby dziwne, gdyby byli przeciwnicy naszej muzyki, a sojusznicy zagranicznej, ale zobaczymy" - stwierdził Marek Suski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(100)
Jeszczebędzie...
4 miesiące temu
Ja chcę słuchać 80% zagranicznej i 20% polskiej. Mam swoje radio za które z przyjemnością płacę składkę i niech Państwo zajmie się gospodarką i naprawą tego co napsuło i trzyma się jak najdalej ode mnie i mojej stacji. Niech sobie regulują swoje media propagandowe, chociaż też szkoda tych starszych ludzi, którzy z przyzwyczajenia słuchają tych kłamstw, bo nie znają się na wolnych mediach.
Boni
4 miesiące temu
Dobrze, że mieszkam przy granicy z Czechami, bo słucham radia Evropa 2
Boni
4 miesiące temu
Dobrze, że mieszkam przy granicy z Czechami, bo słucham radia Evropa 2
qla
4 miesiące temu
Dedykuję im piosenkę Darii - Paranoja
br131
4 miesiące temu
Projekt PIS jest nieudolny i niestaranny. Brak ważnego zapisu o konieczności grania tej muzyki na polskich instrumentach przez polskie orkiestry. Ale trzeba zachować czujność ultrakatolika -muszą być wyłączenia zwłaszcza dla pieśni kościelnych w tym kolęd (np. "Cicha noc")
...
Następna strona