Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

W tej branży pracownicy zarabiają powyżej mediany krajowej. Co czwarty inkasuje ponad 8 tys. zł

7
Podziel się:

Pracownicy zatrudnieni w przemyśle lekkim mogą nieźle zarobić. Mediana ich wynagrodzeń wyniosła 5450 zł, czyli o 350 zł więcej niż mediana całego kraju - wskazują wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń.

W tej branży pracownicy zarabiają powyżej mediany krajowej. Co czwarty inkasuje ponad 8 tys. zł
Przemysł lekki. Mediana wynagrodzeń wyniosła 5450 zł (Adobe Stock, Michal_Bednarek)
bEKLnyQB

W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń łącznie wzięło udział 11 271 osób zatrudnionych w firmach z branży przemysłu lekkiego. 69 proc. ankietowanych to mężczyźni, a co czwarty miał wykształcenie wyższe magisterskie inżynieryjne. 32 proc. pracuje w firmach zatrudniających 50-249 osób. Nieco więcej niż co czwarty (26 proc.) miał staż pracy na poziomie ponad 16 lat - czytamy na stronie Biznes.interia.pl.

Z badania wynika, że 25 proc. osób pobierających najniższe pensje zarabiało mniej niż 4075 zł. Taki sam odsetek, ale najwyżej wynagradzanych, pobierał pensję wyższą niż 8000 zł. Co dziesiąty badany zarabiał nie mniej niż 12 200 zł.

Biznes.interia.pl podaje również, że kobiety w tej branży zarabiały przeciętnie 5050 zł, natomiast mężczyźni - 5600 zł.

bEKLnyQD
Zobacz także: Omijają zakaz handlu. Pracownicy wyjdą na ulice? "Solidarność" odpowiada

Na najwyższe pensje w przemyśle lekkim mogli liczyć pracownicy w województwie mazowieckim. Mediana ich zarobków wyniosła 6500 zł. Na wynik znacząco wpływa Warszawa, w której mediana zarobków była wyższa i wyniosła 7993 zł.

bEKLnyQJ

Są województwa, w których pracownicy w przemyśle lekkim zarabiali poniżej 5000 zł. Taka sytuacja dotyczy województw: opolskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Im większa firma, tym pracownik zarabia więcej. Najwięcej w przemyśle lekkim płacą firmy zatrudniające powyżej 1000 osób - 6200 zł. Natomiast firmy zatrudniające do 9 osób gwarantowały pensje niższe o ponad 2000 zł. Mediana wynagrodzeń wyniosła 4075 zł.

Najwięcej zarabiali pracownicy ze stażem pracy powyżej 16 lat. Mediana ich wynagrodzeń 6680 zł. Natomiast pracownicy dopiero rozpoczynający kariery w tej branży zarabiali o 2772 zł mniej - 3908 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKLnyRe
praca
przemysł
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Emigrant
3 miesiące temu
Najważniejsze to unikać pracy związanej z produkcją. Ponieważ są jakieś terminy trzeba dużo pracować i ma się szefostwo na karku. Trzeba szukać pracy, która daje duże pieniądze a nikt nie zwraca uwagę czy coś jest zrobione czy nie. Coś jak urzędnicy w Polsce. Ja taka robotę znalazłem dopiero na zachodzie ale się opłacało. Pracuje się generalnie 2h dziennie a płacą za całą zmianę. Praktycznie to wysyłam kilk email i odbiorę z 2 może 3 telefony.
weteran
3 miesiące temu
Najwięcej w przemyśle lekkim płacą firmy zatrudniające powyżej 1000 osób - 6200 zł - chamska propaganda, ile jest takich firm 3 czy 4 w całej Polsce
Bizon
3 miesiące temu
Już wiem co to przemysł lekki,przeciwstawny cięzkiemu czyli produkcja tkanin,dzianin,szklany,ceramiczny,obuwniczy itp i tak się zastanawiam gdzie mediana a raczej w której branży przemysłu lekkiego tyle wynosi bo akurat u mnie jest zaklad zatrudniajacy ponad 2tys ludzi,produkują opakowania szklane tylko że tam średnio zarabiają 2,5tys zl na rękę. Jedna z wiodących firm w Polsce produkująca opakowania szklane dla różnych znanych marek,perfumy,markowe alkohole itp
bEKLnyRf
Bizon
3 miesiące temu
Nie wiem konkretnie co to jest przemysł lekki,zaraz się zoriętuję ale u mnie akurat z płacami było odwrotnie, pracuję w zakładzie od 16lat i było tak że gdy pracowało nas na początku kilkunastu zarobki były o wiele wyższe niż teraz gdy pracuje nas około stu osób. Staż w moim zakładzie pracy się nie liczy,przychodzi młody i delikatnie mniej zarabia od starszego pracownika,bez znaczenia że musisz go przyuczyć i że zanim dojdzie do wydajności starego pracownika minie kilka lat
Anty
3 miesiące temu
Jeżeli Nowy Wał uderzy w fachowców zarabiających powyżej 6k brutto to sądzę że szybko staną się dobrze opłacanymi fachowcami za granicą.