Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

W tym miesiącu skończy się budowa zapory na granicy. Straż Graniczna podała datę

Podziel się:

Trwają ostatnie prace nad budową zapory fizycznej (nazywanej też "murem") na granicy polsko-białoruskiej. Roboty toczą się jeszcze na ostatnich dwóch kilometrach, jak podała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Wykonawca ma je zakończyć w przyszłym tygodniu. Jeśli faktycznie tak się stanie, inwestycja zostanie zrealizowana z trzytygodniowym opóźnieniem.

W tym miesiącu skończy się budowa zapory na granicy. Straż Graniczna podała datę
Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej ma zakończyć się w trzecim tygodniu lipca 2022 r. (PAP, Artur Reszko)

Decyzja o budowie zapory wynikała z kryzysu migracyjnego, który jesienią ubiegłego roku sztucznie wywołała reżim Aleksandra Łukaszenki. Białoruś oszukiwała mieszkańców Bliskiego Wschodu, obiecując im, że po podróży do Mińska bez problemów zostaną przetransportowani przez Polskę do Niemiec. Skończyło się na tym, że osoby np. szukające ucieczki przed wojną w Syrii, musiały zimą koczować na granicy.

Rząd w odpowiedzi na działania Łukaszenki odpowiedział planami budowy długiej na 187 kilometry zapory na granicy z Białorusią. Budowa rozpoczęła się 25 stycznia. Zakończyć ma do 23 lipca. Trwają prace na ostatnich dwóch kilometrach - informuje rzeczniczka Straży Granicznej.

Jeśli faktycznie tak się stanie, zapora będzie postawiona z trzytygodniowym poślizgiem. Przypomnijmy, że inwestycja miała być zrealizowana do końca czerwca. SG opóźnienie tłumaczy "skrajnie trudnymi warunkami gruntowymi".

"Mur" na granicy z Białorusią oraz bariera elektroniczna

Oprócz wysokiej na pięć metrów zapory fizycznej ze stalowych przęseł, na granicy z Białorusią powstaje również bariera elektroniczna, która zabezpieczy łącznie 202 kilometrów. Ta ma być gotowa do połowy września.

Zapora elektroniczna będzie miała kilka linii detekcji: kabel na zaporze, pod gruntem (aby wykrywać drgania) oraz system wizyjny na słupach co 100 metrów wzdłuż linii granicy z kamerami dziennymi, kamerami termowizyjnymi w systemie podczerwieni.

Koszt całej inwestycji - postawienia bariery fizycznej i elektronicznej - to razem 1,6 mld złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP