Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Oliwia Skindzier
|
aktualizacja

Wagit Alekperow. Kim jest największy przegrany wojny w Ukrainie?

Podziel się:

Założyciel i największy udziałowiec Lukoilu stracił na wojnie najwięcej. Jego majątek stopniał od początku działań wojennych o 60 proc. Kierowana przez niego spółka paliwowa wzywa do zakończenia wojny w Ukrainie. Kim jest magnat naftowy Wagit Alekperow i jak dorobił się swojej fortuny?

Wagit Alekperow. Kim jest największy przegrany wojny w Ukrainie?
Wagit Jusufowicz Alekpierow (Getty Images, 2016 Mikhail Svetlov)

Wagit Alekperow — szef Lukoila

Wagit Alekperow to człowiek, który kieruje Lukoilem. Jest większościowym udziałowcem tej spółki i jej założycielem. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę wartość akcji Lukoila gwałtownie spadła na brytyjskiej giełdzie, tracąc ponad 80 proc. Lukoil jest drugim co do wielkości producentem ropy naftowej i największą prywatną firmą naftową w Rosji, a swoje stacje ma w kilkunastu państwach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych. Produkuje około 2 proc. światowej ropy naftowej. 

Osobisty majątek potentata naftowego ogromnie się skurczył. Tylko w ciągu zaledwie 10 dni stracił 60 proc. swojego majątku. Jeden dzień wystarczył, by jego fortuna straciła około 6,2 mld dolarów i zmniejszyła się o jedną trzecią do poziomu 13 mld dolarów. Według Forbesa w 2021 r. był 4. najbogatszym biznesmenem w Rosji z majątkiem o wartości 24,9 mld dolarów.  

Wagit Alekperow przygotowany na sankcje

Rosyjska agresja na Ukrainę w 2022 r. nie jest jednak pierwszy testem, któremu poddawany jest rosyjski oligarcha. Jak sam przyznał w 2017 r., firmy powinny być przygotowane na scenariusz, w którym zachodnie sankcje będą obowiązywać przez wiele lat. Gdy amerykańskie sankcje na Rosję miały uderzyć w najbogatszych obywateli Federacji Rosyjskiej, ich fortuny stale rosły. W 2022 r. nie jest jednak tak samo i wielu oligarchów, w tym Wagit Alekperow, apeluje, by zakończyć wojnę, ponieważ dotkliwie odbija się to na ich portfelach.

Historia oligarchy

Wagit Jusufowicz Alekpierow jest pochodzenia azerskiego. Urodził się w rodzinie nafciarza w Baku w 1950 r. Studiował w Instytucie Nafty i Chemii Państwowego Uniwersytetu Azerbejdżanu. 5 lat po ukończeniu instytutu dostał stanowisko zastępcy szefa złoża, a w 1987 r. został dyrektorem generalnym Kogalymnieftiegazu. 

W latach 1990-1992 pełnił funkcję zastępcy i pierwszego wiceministra przemysłu naftowego i gazowego ZSRR, a w 1992-1993 pod jego kierownictwa trzy przedsiębiorstwa wydobywające ropę Langepasneftegaz, Urayneftegaz, Kogalymneftegaz zostały połączone w koncern naftowy LangepasUrayKogalymneft, który dał początek Lukoilowi. Był najmłodszym w historii rosyjskiej administracji wiceministrem ds. energii.

Od 1993, po prywatyzacji Lukoilu to Wagit Alekperow stał się największym udziałowcem firmy i jej prezesem. W 2002 r. posiadał on pośrednio i bezpośrednio 10,4 proc. akcji Łukoilu. Od tego czasu jego udział urósł do prawie 30 proc.

W 2013 r. Wagit Jusufowicz Alekpierow cały swój udział w Lukoilu synowi Yusufowi pod warunkiem, że nie będzie miał prawa sprzedaży lub podziału tego udziału. Wagit Alepierow wraz z partnerem Leonidem Fedunem jest także właścicielem holenderskiej stoczni Heesen Yachts, gdzie w 2016 r. zbudowano dla niego 70-metrowy jacht Galactica Super Nova. Jego hobby to kolekcjonowanie starych monet, na które wydaje co roku według Forbesa do 2,5 mln dolarów. W ciągu 10 lat biznesmen wydał na cele charytatywne ponad 40 mln dolarów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl