Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Wakacje kredytowe. UOKiK: pomoc należy ograniczyć

10
Podziel się:

W ramach tzw. wakacji kredytowych i wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów UOKiK proponuje, żeby ograniczyć pomoc dla kredytobiorców, których wysokość kredytu nie przekracza określonego pułapu, np. 1 mln zł lub niższego.

Wakacje kredytowe. UOKiK: pomoc należy ograniczyć
Rząd pod koniec grudnia przesłał do konsultacji nową wersję projektu ustawy dotyczącej wakacji kredytowych (East News, MAREK BAZAK)

"W ocenie UOKiK przedstawione w projekcie ustawy rozwiązania dotyczące wydłużenia tzw. wakacji kredytowych oraz rozszerzenia wsparcia dla kredytobiorców przewidzianego w ustawie o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, zasługują na poparcie - zwłaszcza mając na uwadze utrzymywanie się stóp procentowych na wysokim poziomie" - napisał urząd.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Impact '24: Michał Stawecki, Dyrektor Marketingu, Mennica Apart

"W celu lepszego dopasowania projektowanych rozwiązań do grupy konsumentów znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, pragniemy poddać pod rozwagę ograniczenie pomocy do kredytobiorców, których wysokość kredytu nie przekracza określonego pułapu, np. 1 mln zł lub niższego, zarówno w odniesieniu do wakacji kredytowych, jak i wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców" - dodał.

Kryterium dochodowe w wakacjach kredytowych

Rząd pod koniec grudnia przesłał do konsultacji nową wersję projektu ustawy dotyczącej wakacji kredytowych. Według wyliczeń Ministerstwa Finansów na 30 września 2023 r. łączny koszt wakacji kredytowych dla banków wyniósł dotychczas 12,8 mld zł.

Na razie wakacje kredytowe przedłużono do końca kwietnia. W projekcie wskazano, by w I kwartale zawieszenie spłaty raty przysługiwało w marcu, zaś w kolejnych kwartałach po jednym miesiącu w każdym kwartale. Zaproponowano też kryterium dochodowe, co skrytykował były minister rozwoju Waldemar Buda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Ciekawy
4 miesiące temu
Dlaczego UOKIK nie reaguje na wzrost rat kredytów ? Skoro inflacja wynosiła np. 10% to RATA powinna iść do góry o 10%, a nie o 100% ! I jeszcze jedno: dlaczego UOKIK nie podważa złodziejskiego systemu WIBOR tylko mydlą ludziom oczy wakacjami kredytowymi albo dopłatami do kredytów z naszych podatków ??? Dlaczego wszyscy podatnicy mają dopłacać do rat kilku wybrańców ?
Ciekawy
4 miesiące temu
Mam pytanie do UOKIK: od kiedy to walczy się z inflacją wywołaną wojną poprzez podnoszenie stóp procentowych ?
Polak po 35 r...
5 miesięcy temu
Stała się rzecz katastrofalna w naszym kraju, a mianowicie - zlikwidowanie kredytu 2% i dyskryminacja ludzi powyżej 35 roku życia wyrzuconych z nowego udzrowicielskiego programu platformy nie skonsultowanego nawet z koalicjantami, którzy już się od tego odcięli uznając program za kontrowersyjny, to skandal!
Nigdy więcej ...
5 miesięcy temu
Tusk w białych rękawiczkach wszystko powoli rozmontuje.....
qwerty
5 miesięcy temu
To jest nieuczciwe. Dorabiałam sobie do pensji żeby rata tak nie bolała. Wyszło kilka stów wiecej na miesiąc. Ale teraz przekroczę próg. Kokosów i tak nie zarabiam, ale dorobiłam kilka stów, stracę parę tysięcy. Wielkie dzięki. A ci co nic nie robili lub zostaje im kilka tysięcy na życie znów wygrani.