Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Wakacje kredytowe. Wyliczyli, ile będzie kosztowało przedłużenie programu

13
Podziel się:

Alior Bank szacuje koszt ewentualnego przedłużenia wakacji kredytowych na 2024 roku w formule zaproponowanej przez rząd na około 200 mln zł - poinformował wiceprezes banku Radomir Gibała.

Wakacje kredytowe. Wyliczyli, ile będzie kosztowało przedłużenie programu
Nowy projekt zakłada, że z wakacji kredytowych w 2024 roku będą mogli korzystać kredytobiorcy, których kwota kapitału udzielonego kredytu była nie wyższa niż 400.000 zł (Adobe Stock, fotokon)

Rząd przygotował projekt ustawy przedłużającej wakacje kredytowe na 2024 rok. Proponuje jednak wprowadzenie kryterium dochodowego, a także ograniczeń związanych z wysokością kredytu.

- Nie możemy zostawić przeszło miliona Polaków w trudnej sytuacji. Jeżeli nie przedłużymy wakacji kredytowych, wkrótce może dojść do masowych licytacji nieruchomości rodzin, które nie będą w stanie poradzić sobie z płatnościami rat - powiedział Waldemar Buda, minister rozwoju, na konferencji prasowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polityk PiS przyciśnięty do ściany. "Trzeci raz powtarzam"

Wakacje kredytowe - kryteria

Zgodnie z projektem uprawnienie takie przysługiwać będzie kredytobiorcom, których kwota kapitału udzielonego kredytu była nie wyższa niż 400.000 zł.

W przypadku, gdy kwota kapitału udzielonego kredytu będzie wyższa niż 400.000 zł, ale nie wyższa niż 800.000 zł, zawieszenie spłaty kredytu będzie również możliwe, ale w takim przypadku skorzystać będzie mógł z niego kredytobiorca, w przypadku którego stosunek wydatków związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu do średniego miesięcznego dochodu jego gospodarstwa domowego przekracza 50 proc.

Z wakacji kredytowych mogą korzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 r. W obecnej formie nie ma żadnych kryteriów dochodowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Piotr
8 miesięcy temu
Kupują na kredyt mieszkania po kilka. Windują ceny mieszkań i najmu. A teraz płacz że nie maja na spłatę. Albo kupują dwupoziomowe apartamenty na kredyt. Jak się coś potkanie (wujek z PiS wyleci z ministerstwa) to płacz i ratujcie. Dorośli ludzie biorą kredyty wg. swoich możliwości. Jak trochę mieszkań zlicytują to zaraz ceny spadną!
Jola
8 miesięcy temu
Jak kogoś nie stać na kredyt to niech nie bierze. Dosyć życia na cudzy koszt
Prawda
8 miesięcy temu
Licytacje komornicze już niedługo na ogromną skalę. Kredyciarze wykupimy za połowę ceny wasze nieruchomości
Prawda
8 miesięcy temu
Wakacje kredytowe będą skasowane, bankowy fundusz wsparcia także, stopy procentowe ostro w górę po nowym roku, wzrost bezrobocia, wzrost cen że względu na brak tarcz, bankructwa firm. Kredyciarze już wam współczujemy my którzy mają oszczędności a nie kredyty
Kolec w oko
8 miesięcy temu
Banksterzy niech się cieszą bo i tak jak oni w tym kraju to nikt inny nie okradnie hipotecznych,,, Jakoś za granicą w tym samym banku kredyt hipoteczny jest w ue max na 3,5 % u nas 9% - złodziejstwo w biały dzień popierane przez KNF.