Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Waloryzacja emerytur i rent. Znamy pierwsze szacunki podwyżki świadczeń w 2020 r.

11
Podziel się:

Waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest corocznie, następna zapowiedziana została na marzec 2020 r. Znamy pierwsze szacunki. Przyszłoroczna podwyżka świadczeń może być rekordowa.

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r.
Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. (iStock.com)

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. Będzie rekordowa podwyżka świadczeń?

Coroczna waloryzacja rent i emerytur, która odbywa się 1 marca, wzbudza niemałe zainteresowanie wśród seniorów. Nie ma się co dziwić, dotyczy ona bowiem niemal 10 mln Polaków. Zgodnie z pierwszymi szacunkami podwyżka emerytur i rent w 2020 r. może być rekordowa.

Jak wynika ze wstępnych szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w 2020 roku podwyżka świadczeń dla seniorów zamknie się na poziomie 3,24 proc.

Przy średniej emeryturze daje to ok. 67 zł podwyżki co miesiąc. Seniorzy z minimalną wypłatą 1,1 tys. zł mogą liczyć na ok. 35 zł więcej. Z kolei emeryt i rencista otrzymujący dziś 3 tys. zł w przyszłym roku zyska ok. 97 zł.

Zobacz także: Zobacz: Waloryzacja emerytur i rent. Zyskają najbiedniejsi

Z kolei Ministerstwo Finansów w Wieloletnim Planie Finansowym zakłada, że inflacja za 2019 r. wyniesie 1,8 proc., a podwyżka pensji w ciągu roku zamknie się w 5,7 proc.

Te wyliczenia dają seniorom podwyżkę emerytur i rent o 2,94 proc. Przeciętnie oznacza to wyższe świadczenie o około 63 zł miesięcznie.

W marcu 2019 roku wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniósł 2,86 proc. Świadczenia seniorów wzrosły więc o podany wskaźnik, zgodnie z zapowiedziami także nie mniej niż 70 zł brutto.

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. Jak wyliczana jest podwyżka?

Waloryzacja emerytur i rent rekompensuje seniorom m.in. inflację. Do wyliczenia wskaźnika podwyżki analizowane się dwa główne czynniki. Realny wzrost płac - dane o realnym wzroście płac pracowników oraz inflacja w gospodarstwach emeryckich.

Analizowane i liczone są koszty niezbędnych artykułów, których potrzebują emeryci, a także ich koszt po inflacji. Do wyliczeń wykorzystywane są zawsze dane z roku ubiegłego.

Ostateczny wskaźnik inflacji seniorzy poznają dopiero na przełomie stycznia i lutego 2020 r. Główny Urząd Statystyczny publikuj wtedy inflację i poziom wynagrodzeń za ubiegły rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
biczykamka
4 lata temu
Przestańcie biadolić i wypisywać głupoty. Pracowałem po studiach zaledwie 43 lata, a wynagrodzenie miałem grubo poniżej średniej. Dało mi to emeryturę choć niewielką ale taką za którą można przeżyć nawet przy 100% podwyżkach.
Iżi
5 lata temu
Rząd się wyżywi, a reszta 36 zł. resztek ze stołu pana !!!!!
Emetyt
5 lata temu
Średnia podwyżka 67 zł,średnia podwyżka w policji 500 zł ,mają większe żołądki.
Zm
5 lata temu
Jeszcze Maciek w tyłku a już mu kaszkę studzą pewnie będzie tak jak w tym roku
Kazik
5 lata temu
A mnie paniusia z ZUSu już pół roku wylicza kapitał początkowy wytłumaczenie Pani ,, mam dużo roboty,,