Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Waloryzacja rent i emerytur. Eksperci spodziewają się rekordowej podwyżki w 2022 r. Oto wyliczenia

233
Podziel się:

Waloryzację rent i emerytur w budżecie państwa na 2022 r. zapisano na poziomie 4,89 proc. Ekonomiści wyliczają, że ostatecznie wskaźnik może być dwa razy wyższy - pisze w poniedziałek "Super Express". Dziennik wylicza, o ile wzrosną świadczenia dla emerytów i rencistów po waloryzacji od marca 2022 r.

Waloryzacja rent i emerytur. Eksperci spodziewają się rekordowej podwyżki w 2022 r. Oto wyliczenia
Według ekspertów waloryzacja rent i emerytur w 2022 r. może sięgnąć blisko 10 proc. (Adobe Stock, vivoo)

Waloryzacja rent i emerytur wyliczana jest na podstawie wskaźnika, który uwzględnia inflację i wzrost pensji. "Skoro inflacja jest tak wysoka, to dlaczego wskaźnik waloryzacji zapisano tak niski?" - pyta dziennik. Ekonomista nie ma wątpliwości.

Rządowi chodziło o utrzymanie deficytu budżetowego poniżej 30 mld zł. I to się udało - stwierdza Marek Zuber.

Gazeta podkreśla, że niemal pewne jest, że przyjęty w budżecie wskaźnik waloryzacji rent i emerytur będzie różnił się od tego, który zostanie zastosowany w praktyce. O ile? Tego dowiemy się w lutym, gdy Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane, brane pod uwagę przy jego ustalaniu. Niewykluczone, że będzie to waloryzacja znacznie wyższa.

Zobacz także: Podpis elektroniczny. Wygodny dodatek czy konieczność? Webinar WP i Autenti

Waloryzacja emerytur i rent 2022. O ile wzrosną świadczenia

"Ekonomiści szacują, że marcowa podwyżka wyniesie... nawet 9,7 proc." - czytamy w dzienniku.

Oznaczałoby to, że obecna emerytura w wysokości 1025 zł "na rękę" po waloryzacji w wysokości 9,7 proc. wyniosłaby 1124,42 zł. Emeryt pobierający dziś 1350 zł, mógłby liczyć na 1480,95 zł.

Jeszcze bardziej odczuwalny wzrost wystąpi w przypadku świadczenia w obecnej wysokości 1679 zł - będzie to 1841,86 zł. Dla emeryta lub rencisty pobierającego 2500 zł netto miesięcznie, taka waloryzacja spowodowałaby wzrost świadczenia do 2742,5 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(233)
Kaktus
2 lata temu
ps. miałem oczywiście na myśli"daninę od kwoty waloryzacji
Kaktus
2 lata temu
Czy ktoś zauważył, że emeryt który obecnie dostaje 2500 brutto emerytury i co "chwali" rząd ma emeryturę bez podatku, to po tej waloryzacji zapłaci od niej daninę (podatek i składkę zdrowotną) w wysokości 26 procent ?!?!
mały
2 lata temu
To jest rozdawnictwo. Przysłuchiwałem się sporo razy na uroczystościach w rodzinie jak młodzi rozmawiają o zarobkach. Większość z nich pracuje w prywatnych firmach. Swoje wynagrodzenie dzieli na dwie części te oficjalne dla ZUSU, urzędu skarbowego i druga część pod stołem. Na jednej z uroczystości dwóch młodzieńców - kierowców kłóciło się kto ma więcej ten który pracuje w Niemczech czy ten który pracuje u prywaciarza. Ten który pracuje w Polsce oprócz wynagrodzenia ok. 10 000 zł dostaje 2x500+ oraz jego dwoje dzieci chodzi do przedszkola. Nie bierze ślubu bo jego dzieci nie dostałyby się do przedszkola. Dzieci dostały się do przedszkola bo brane jest pod uwagę to iż samotna matka wychowuje sama dzieci, co jest nieprawdą. Ponadto jego żona dostaje dodatek na matkę wychowująca samotnie dzieci, itd. Nadmieniam że jego żona także posiada spore wynagrodzenie. To jest tylko część tego dostają od państwa. Inne matki które pracują, a mają ślub mogą tylko pomarzyć o przedszkolu. W naszej miejscowości było sporo przedszkoli, żłobków ale zostały zamknięte bo miasto nie stać na ich utrzymanie. W pierwszej kolejności do przedszkola są przyjmowane dzieci samotnych matek. Ponadto rozmawiałem z osobą która rozlicza małe firmy i ta osoba stwierdziła iż np. na 10 firm rozliczanych 8 oszukuje państwo, nie płacąc wymaganego podatku. Nadmieniam iż ta osoba pracuje w dużej firmie gdzie rozliczają ponad 100 firm. okradanie Polski stało się obecnie w Polsce sportem narodowym szczególnie u młodych ludzi. Nie uważają tego za coś złego. Podsumowując w Polsce żyje się dobrze cwaniakom.
klarnet
2 lata temu
Hallo emeryt. Zależy gdzie te bułki kupowałeś, czy w Warszawie czy w Pułtusku. pozdro. R
wsciekła
2 lata temu
jestem samotną emerytkom i czuję się okradana przez polski ład. Już nigdy nie zagłosuję na pisowców
...
Następna strona