Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

ZUS: emeryci dostaną pieniądze przed świętami

274
Podziel się:

Osoby, których termin wypłaty renty lub emerytury wypada 25 grudnia, mogą być spokojne, bo nie zostaną bez pieniędzy na święta. ZUS wypłaci świadczenia tuż przed Wigilią Bożego Narodzenia - podaje w sobotę "Super Express".

ZUS: emeryci dostaną pieniądze przed świętami
W grudniu emerytury wpłyną na konta najpóźniej 23 grudnia (money.pl, Rafał Parczewski)

"SE" przypomina, że ZUS wypłaca emerytury sześć razy w miesiącu, w dniach 5, 6, 10, 15, 20 i 25. Wskazuje, że zgodnie z przepisami emerytury są dostępne na kontach dzień przed terminem płatności, a jeśli dzień wypłaty przypada na dzień wolny od pracy - dwa dni przed tym dniem.

Pieniądze na koncie już 23 grudnia

- Ponieważ w grudniu ostatni termin płatności wypada w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, wszyscy emeryci i renciści z terminu 25 grudnia otrzymają wypłatę najpóźniej 23 grudnia - zapewnia w rozmowie z dziennikiem Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Zobacz także: Co dwudziesty Polak żyje w biedzie. "Ich życie jest zagrożone"

Także nowy rok przyniesie wiele dobrych wiadomości dla seniorów. Waloryzacja rent i emerytur w 2022 roku może być rekordowa i wynieść nawet 9,7 proc. Wszystko przez inflację i wzrost zarobków w Polsce. Na samej waloryzacji seniorzy zyskają kilkaset złotych.

W projekcie budżetu na 2022 r. zapisany został wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w wysokości 104,89 proc., a waloryzacja zaplanowana jest na 1 marca 2022 r.

Emeryt ze świadczeniem 2088 zł "na rękę" dzięki zmianom podatkowym od nowego roku będzie otrzymywał 2275 zł, czyli o 187 zł więcej miesięcznie - wynika z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł od przyszłego roku wszystkie emerytury i renty zostaną zwolnione z podatku dochodowego do kwoty 2500 zł brutto miesięcznie.

Więcej na rękę

Od emerytur i rent do 2500 zł nie będą w ogóle potrącane zaliczki na podatek dochodowy. Będzie potrącana jedynie, tak jak dotąd, składka zdrowotna 9 proc. W rezultacie świadczenie na rękę wzrośnie.

- Emeryt ze świadczeniem 2500 zł brutto otrzymuje dzisiaj na rękę 2088 zł. Dzięki zmianom jego świadczenie na rękę wzrośnie do 2275 zł, ponieważ nie zapłaci podatku 187 zł miesięcznie. To 2244 zł rocznie - wylicza ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(274)
Jagoda
2 lata temu
A ile podwyżki emerytury dostaną ci co ich emerytura wynosi 945,18 brutto ma przepracowane tylko 14 lat pracy bo wychowała 6 dzieci a tyle tylko ma wypracowane to te co nie pracowały mają więcej co te co wypracowały sobie
alvaro
2 lata temu
I tak wszystko co niby seniorzy "dostaną" zeżre im inflacja. Widzę po swoich dziadkach, że jest im finansowo coraz trudniej mimo naszej pomocy i tego, że np. za leki dzięki uldze w dozach płacą mniej. Ale rachunki, jedzenie, paliwo, wszystko tak poszybowało w górę...
zona 1949
2 lata temu
Ta metoda jest bardzo niesprawiedliwa.Wszyscy powinni być zwolnieni z podatku dochodowego do kwoty 2.500 zł,a róznica ponad tę kwotę opodatkowana,wtedy byłoby ok.Ja mam brutto 2.580, nic nie skorzystam przykro mi .Daniela P.
moja
2 lata temu
emerytura to 2600 i muszę już zapłacić podatek. Czyli będę miała mniej niż ci, którzy tego podatku od kwoty 2500 nie zapłacą. Ja na swoją nędzną emeryturę pracowałam 41 lat, dziękuję rządowi, który sobie przyznał po 6 tyś.zł. do niemałych pensji i który ma w nosie takich jak ja podatników
spartakus
2 lata temu
a po co komu pieniądze dzień przed wigilią?
...
Następna strona