Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warszawa kupi tramwaje od Hyundaia. Trafią do użytku za cztery lata

52
Podziel się:

Tramwaje Warszawskie i Hyundai Rotem Company podpisały umowę na dostawę 213 nowych tramwajów. To największa umowa na tramwaje podpisana dotychczas w Polsce i jedna z większych w Europie.

Za cztery lata po Warszawie będzie jeździć ponad pół tysiąca niskopodłogowych tramwajów
Za cztery lata po Warszawie będzie jeździć ponad pół tysiąca niskopodłogowych tramwajów (PAP)
bECPhtLV

Dostawy są podzielone na dwie części: w zamówieniu podstawowym Tramwaje Warszawskie kupią 123 tramwaje, a w ramach opcji będzie możliwy zakup kolejnych 90.

- Zakupy taboru oraz budowa nowych tras zwiększą atrakcyjność tego środka transportu i podniosą jakość życia mieszkańców stolicy. Warszawski Transport Publiczny będzie synonimem komunikacji nowoczesnej i przyjaznej wszystkim pasażerom – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. I jak dodaje, nie będzie to ostatnia umowa.

bECPhtLX

Hyundai Rotem, który złożył najkorzystniejszą ofertę, zbuduje je za 1 mld 825 mln zł. Wszystkie pojazdy w ramach zamówienia podstawowego mają zostać dostarczone do stolicy do końca 2022 roku, a te budowane w ramach opcji – do końca 2023 roku. Zakup uzyskał częściowe dofinansowanie z funduszy UE w wysokości 285 mln zł.

Zobacz także: Obejrzyj: Trzaskowski: Będą podwyżki dla nauczycieli i darmowe żłobki. Liczymy budżet

Do stolicy trafią trzy rodzaje pojazdów szynowych, o różnej długości, w wersji jednokierunkowej i dwukierunkowej. Będą to najdłuższe tramwaje w stolicy. Ich długość sięgnie 32,5 metrów, czyli aż 2,5 metra więcej niż najpopularniejsze, dotychczas używane tramwaje niskopodłogowe. Dzięki temu w każdym tramwaju będzie mogło podróżować nawet 240 osób.

bECPhtMd

Tramwaje to drugi co do liczby przewożonych pasażerów środek transportu w Warszawie. W zeszłym roku skorzystał z nich niemal o czwarty podróżny (286,5 mln przejazdów). To więcej o ponad 17 mln pasażerów niż rok wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECPhtMy
KOMENTARZE
(52)
Hsjsjs
2 lata temu
Jaka dola dla trzaska? Darmo tego nie zrobił?
Bronek petard...
2 lata temu
Bym się zdziwił gdyby Trzasku z Pełno zakupił coś polskiego
dsfa
2 lata temu
Krytykuję zawsze ratusz za promocję dewiacji itd. ale tutaj jest pochwała. Te co jeżdżą teraz to padło, całe się trzęsą, wibracje że aż szyby się tłuką.... a przecież nie stare. Może te będa lepsze....
bECPhtMz
west46
2 lata temu
Warszawskie postępactwo rozwija skrzydła. Czytać hadko, warsiawko ..... Głosujcie tak dalej.
Dziennikarz
2 lata temu
Zemsta na Polsce i Polakach to glowny program partii pana Trzaskowskiego? W Warszawie zawsze jezdzily polskie tramwaje. To powinno byc karane! I bedzie - na wyborach!
...
Następna strona