Notowania

Warszawa kupi tramwaje od Hyundaia. Trafią do użytku za cztery lata

Tramwaje Warszawskie i Hyundai Rotem Company podpisały umowę na dostawę 213 nowych tramwajów. To największa umowa na tramwaje podpisana dotychczas w Polsce i jedna z większych w Europie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Za cztery lata po Warszawie będzie jeździć ponad pół tysiąca niskopodłogowych tramwajów

Dostawy są podzielone na dwie części: w zamówieniu podstawowym Tramwaje Warszawskie kupią 123 tramwaje, a w ramach opcji będzie możliwy zakup kolejnych 90.

- Zakupy taboru oraz budowa nowych tras zwiększą atrakcyjność tego środka transportu i podniosą jakość życia mieszkańców stolicy. Warszawski Transport Publiczny będzie synonimem komunikacji nowoczesnej i przyjaznej wszystkim pasażerom – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. I jak dodaje, nie będzie to ostatnia umowa.

Hyundai Rotem, który złożył najkorzystniejszą ofertę, zbuduje je za 1 mld 825 mln zł. Wszystkie pojazdy w ramach zamówienia podstawowego mają zostać dostarczone do stolicy do końca 2022 roku, a te budowane w ramach opcji – do końca 2023 roku. Zakup uzyskał częściowe dofinansowanie z funduszy UE w wysokości 285 mln zł.

Obejrzyj: Trzaskowski: Będą podwyżki dla nauczycieli i darmowe żłobki. Liczymy budżet

Do stolicy trafią trzy rodzaje pojazdów szynowych, o różnej długości, w wersji jednokierunkowej i dwukierunkowej. Będą to najdłuższe tramwaje w stolicy. Ich długość sięgnie 32,5 metrów, czyli aż 2,5 metra więcej niż najpopularniejsze, dotychczas używane tramwaje niskopodłogowe. Dzięki temu w każdym tramwaju będzie mogło podróżować nawet 240 osób.

Tramwaje to drugi co do liczby przewożonych pasażerów środek transportu w Warszawie. W zeszłym roku skorzystał z nich niemal o czwarty podróżny (286,5 mln przejazdów). To więcej o ponad 17 mln pasażerów niż rok wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-06-2019

winsorszkoda że chińskich nie kupili. brawo dla PO doskonale wspiera polską gospodarkę.Gratulacje

12-06-2019

dedrtyto jest kpina z krajowego przemyslu co wy tam w tej warszawce wyprawiacie

12-06-2019

CebulaczekSzkoda ze nie polskie z pesy :(

Rozwiń komentarze (52)