Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Warszawskie opłaty za śmieci nieważne. Miasto będzie musiało oddać pieniądze?

113
Podziel się

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że stawki za wywóz śmieci w Warszawie zostały ustalone niezgodnie z prawem. Jeśli wyrok potwierdzi NSA, ratusz będzie musiał oddać mieszkańcom około miliarda złotych.

Warszawskie opłaty za śmieci nieważne. Miasto będzie musiało oddać pieniądze?
Opłaty za śmieci nieważne. Sąd wydał wyrok. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEiEwGOJ

Skargę do sądu wniosła Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "Praga". Chodziło o różnice w opłatach dla bloków mieszkaniowych i domów jednorodzinnych po tym, jak w marcu 2020 roku władze Warszawy zmieniły opłaty za wywóz śmieci.

Nowy ryczałt wynosi 65 złotych od mieszkania w bloku i 94 złote od domu jednorodzinnego. Zdaniem spółdzielni podwyżka była drastyczna, bo wynosiła średnio 230 proc., a dla osoby mieszkającej samotnie aż 550 proc.

- Wydaje się, że Rada Miasta, wprowadzając tak drakońską podwyżkę stawki opłat, uczyniła sobie z tej opłaty niedozwolone dodatkowe źródło dochodu - powiedział pełnomocnik spółdzielni, cytowany przez portal haloursynow.pl.

bEiEwGOL
Zobacz także: Podatek od plastiku. Będzie nowa danina? "To odpowiedzialność producentów"

Zdaniem sądu, podwyżki opłat nie można uznać za drastyczną i nieuzasadnioną. Niezgodnie z prawem jest jednak, w opinii sędziów, ustalanie różnych stawek, w zależności od rodzaju zabudowy.

Sąd uznał uchwałę zmieniającą wysokość opłat za śmieci za nieważną. Władze Warszawy zapowiadają złożenie kasacji.

bEiEwGOR

- To pierwszy taki wyrok. W pozostałych orzeczeniach sądy nie kwestionowały możliwości różnicowania stawek w zależności od rodzaju nieruchomości - mówi w rozmowie z portalem haloursynow.pl Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza.

Jeśli okaże się, że orzeczenie stwierdzające nieważność uchwały wprowadzającej nowe stawki za śmieci potwierdzi Naczelny Sąd Administracyjny, warszawski ratusz będzie musiał oddać mieszkańcom prawie miliard złotych.

Wprowadzone w stolicy nowe opłaty za wywóz odpadów od początku budziły sporo kontrowersji.

Jeszcze w 2020 r. pewne wydawało się, że stawki zostaną powiązane ze zużyciem wody. Mieszkańcy bardzo jednak ten sposób krytykowali i pytali, jak zużycie wody ma się do ilości produkowanych przez gospodarstwo śmieci i czy jest pewność, że każdy będzie płacił za siebie. Jeśli bowiem zużycie wody w budynku wielorodzinnym było dzielone przez liczbę mieszkań, to nie ma mowy o uczciwym podziale kosztów.

bEiEwGOS

Władze miasta natomiast wyjaśniały, że powiązanie opłaty za odbiór śmieci z wodą nie jest idealne, ale bardziej uczciwe niż uzależnienie opłaty od liczby osób, która została zadeklarowana w spółdzielni lub wspólnocie jako lokatorzy. Nie jest żadną tajemnicą, że w obawie przed podniesieniem czynszu, wiele osób nie zgłasza dodatkowych mieszkańców.

Wsłuchując się we wszystkie wątpliwości, Rada Warszawy zrezygnowała z wdrożenia uchwały przewidującej nowy sposób liczenia należności w grudniu i przesunęła termin jej obowiązywania na 1 kwietnia. Nie jest jednak przesądzone, że od wiosny warszawiacy będą płacić za odbiór śmieci po nowemu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEiEwGPm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(113)
cienkopis
3 miesiące temu
Zdaje się, że pis postanowił "odbić stolicę" przy pomocą śmieci i sądów?
cienkopis
3 miesiące temu
Zdaje się, że pis postanowił "odbić stolicę" przy pomocą śmieci i sądów?
edek
3 miesiące temu
Przecież to Trzaska miasto....może robić co chce....
bEiEwGPn
Kiper
4 miesiące temu
Ja tak samo za taką podwyżkę nie mam zamiaru segregować śmieci . Segregowałem śmieci przez kilka lat ale od wejścia podwyżek wszystko leci jak popadnie ! Tylko nie wiem skąd tak drastyczne podwyżki bo wszystkie surowce wtórne można sprzedać . Papier, szkło, plastik , metale te firmy odsprzedają innym firmom i nie wierzę iż nie mają z tego zysków - chyba że są źle prowadzone albo właściciele tych firm chcą się szyyybko dorobić razem z kolesiami z PO !!
Kiper
4 miesiące temu
Nie ma się czym przejmować bo już w przyszłym roku następne wybory na prezydenta miasta ! Mam nadzieję że tym razem ludzie pogonią ekipy PO z Trzaskowskim tam gdzie przysłowiowy pieprz rośnie !! Jako warszawiak mam dość już nie kompetencji nie tylko samego Trzaskowskiego ale i jego podwładnych z gminy Targówek oraz ZTM ,ZRiKD . Mam nadzieję że wstkie gryzipiórki wel pierdzistołki związane z PO wylecą na zbite ....yski !!!
...
Następna strona