Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Ważna informacja z USA. Jest decyzja ws. stóp

3
Podziel się:

Fed pozostawił stopy proc. w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50 proc. - podano w komunikacie. Fed powtórzył, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej będzie zależało od danych makro. Fed prognozuje stopy proc. w USA na poziomie 5,1 proc. na koniec 2024 roku oraz 4,1 na koniec 2025 roku.

Ważna informacja z USA. Jest decyzja ws. stóp
Fed pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian (Getty Images, ADAM GRAY)

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie. W obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 525 pb. Stopy proc. w USA są najwyższe od 2007 r., a tempo ich podnoszenia jest najwyższe od początku lat 80., gdy prezesem Fedu był Paul Volcker.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Chów klatkowy" pod Warszawą. Nie zostawiają suchej nitki na inwestycji dewelopera
Dla realizacji swoich celów Komitet zdecydował się utrzymać docelowy zakres stopy funduszy federalnych na poziomie od 5,25 proc. do 5,5 proc. Rozważając wszelkie korekty docelowego przedziału stopy funduszy federalnych, Komitet dokładnie oceni napływające dane, zmieniające się perspektywy i bilans ryzyk. Komitet nie spodziewa się, że właściwe będzie zmniejszenie zakresu docelowego, dopóki nie uzyska większej pewności, że inflacja będzie zmierzać w sposób trwały w kierunku 2 proc. - napisano w komunikacie po posiedzeniu.

Inflacja w USA spada

"Najnowsze dane wskazują, że aktywność gospodarcza nadal rośnie w solidnym tempie. Wzrost liczby nowych miejsc pracy utrzymuje się na wysokim poziomie, a stopa bezrobocia utrzymuje się na niskim poziomie. Inflacja spadła w ciągu ostatniego roku, ale pozostaje na podwyższonym poziomie. W ostatnich miesiącach nastąpił niewielki dalszy postęp w kierunku celu inflacyjnego Komitetu wynoszącego 2 proc." - dodano.

Fed przedstawił nowe kwartalne projekcje makroekonomiczne i wykres kropkowy (dot-plot), pokazujący prognozę ścieżki stóp procentowych według członków Rezerwy.

W czerwcu FOMC prognozuje stopy proc. na poziomie 5,1 proc. na koniec 2024 r., 4,1 proc. na koniec 2025 r. i 3,1 proc. na koniec 2026 r. W marcu Fed prognozował, że stopy proc. w USA będą na poziomie 4,6 proc. na koniec 2024 r., 3,9 proc. na koniec 2025 r. i 3,1 proc. na koniec 2026 r.

Mediana prognoz dotyczących oczekiwań odnośnie stóp procentowych w długim terminie, czyli tzw. neutralnej stopy procentowej, wyniosła w czerwcu 2,8 proc. wobec 2,6 proc. w marcu.

Kurs dolara osłabia się wobec koszyka walut po decyzji Fedu o 0,83 proc. do 104,36 pkt., a rentowność 10-letnich Treasuries spada o 13 pb. do 4,27 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
TW Bolek
miesiąc temu
Amerykanie utrzymają te podwyższone stopy procentowe jeszcze co najmniej dekadę. Przewidział to już dawno temu Alan Greenspan. Nie przewidział tylko, że w Polsce przy kryzysie demograficznym (dzietność w marcu 1.15) będzie brakować nadal 3 miliony mieszkań i nie będą uchwalane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Doprowadzi to oczywiście za jakieś 20-30 lat do pięknego kryzysu. Ponieważ w Polsce nie będzie się nic opłacało to wszyscy będą uciekać z kapitałem za granicę. Ale wtedy już i Tusk będzie się grzał w Deutschland jak i córka Kaczyńskiego będzie się opalać we Francji albo we Włoszech. A przeciętny Kowalski pozostanie z górą betonu obok sąsiada Mykoły i Ahmeda.
Prezydent2025
miesiąc temu
USA na obsługę swojego długu federalnego muszą już wydawać 1 bilion dolarów rocznie a tempo zaciągania nowych długów mimo dobrej kondycji gospodarki jest nadal bardzo szybkie.
ARTUR
miesiąc temu
Od dzisiaj moskiewska giełda wstrzymuje handel dolarem i euro więc jest to informacja jedynie na rynek wewnętrzny strefy dolarowej lub tych co posiadają zbyt wiele drukowanego papieru :)