Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Waligórski
|
aktualizacja

Ważne: Od dzisiaj obowiązuje reglamentacja szczepionek w aptekach!

103
Podziel się:

Wczoraj wieczorem w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano obwieszczenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta. Wprowadza ono ograniczenia w liczbie wydawanych w aptekach i punktach aptecznych szczepionek przeciw grypie.

Ważne: Od dzisiaj obowiązuje reglamentacja szczepionek w aptekach!
Szczepionka przeciw grypie poszukiwana (Adobe Stock)

Jedna szczepionka na 180 dni dla pacjenta powyżej 9. roku życia i dwie dla dzieci poniżej tego wieku. Tylko tyle od dzisiaj może pacjentowi wydać apteka lub punkt apteczny. Ministerstwo Zdrowia wprowadza reglamentację trzech szczepionek przeciw grypie: Fluarix Tetra, Influvac Tetra i Vaxigrip Tetra. Obwieszczenie w tej sprawie ukazało się wczoraj wieczorem w Urzędowym Dzienniku Ministra Zdrowia.

W treści obwieszczenia znalazły się wykazy wszystkich wariantów wspomnianych szczepionek (w sumie 15 pozycji), które mają podlegać reglamentacji. Wszystko wskazuje też na to, że ograniczenia mają dotyczyć także tych szczepionek, które będą przepisywane poza wskazaniami do refundacji. Z wymienionych w obwieszczeniu leków, tylko dwa zostały bowiem objęte decyzjami o refundacji – Vaxigrip Tetra i Influvac Tetra. Szczepionka Fluarix Tetra nie jest refundowana (czytaj również: Bezpłatne szczepionki dla seniorów, a zniżkowe dla dzieci, kobiet w ciąży i nie tylko…).

Warto zwrócić uwagę, że w obwieszczeniu nie znalazła się szczepionka Fluenz Tetra – jedyna donosowa szczepionka przeciw grypie, która refundowana jest dla dzieci po 24 m.ż. i do 60 m.ż. Ministerstwo prawdopodobnie nie zdecydowało się na jej reglamentację z powodu jej specyficznego sposobu dawkowania. Otóż dzieci, które nie były uprzednio szczepione przeciw grypie, muszą otrzymać dwie dawki Fluenz Tetra. Drugą podaje się po przerwie wynoszącej co najmniej 4 tygodnie od pierwszego szczepienia (czytaj więcej: Donosowa szczepionka przeciw grypie. Co trzeba wiedzieć o refundacji?).

Zobacz także: Prof. Krzysztof SImon o szczepionkach na grypę: jesteśmy opóźnieni

Jak apteki będą weryfikować liczbę wydawanych szczepionek?

Na ten moment brak informacji o tym, w jaki sposób apteki mają weryfikować liczbę wydawanych pacjentom szczepionek. Warto jednak zwrócić uwagę na wytyczne, jakie jeszcze do niedawna dotyczyły leków Arechin i Plaquenil. One również – na drodze obwieszczenia wydanego w kwietniu – podlegały reglamentacji. Wtedy podstawowym narzędziem weryfikacji ilości wydanych pacjentowi leków był jego PESEL. System ten był jednak niedoskonały co wiązało się z konsekwencjami dla aptek (czytaj więcej: Nie wszystkie apteki stosują zasady reglamentacji. NFZ wzywa do korekt…).

Ograniczenie wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia uniemożliwi pacjentom kupowanie szczepionek przeciw grypie ponad potrzebę. Farmaceuci od pewnego czasu sygnalizowali bowiem, że zdarzało się w aptekach recepty z 2 lub 3 opakowaniami tej samej szczepionki. Nierzadko w takich sytuacjach, to lekarze przepisywali w ten sposób lek dla siebie lub swojej rodziny (pro auctore, pro familiae). Pracownicy aptek często zgłaszali wątpliwości dotyczące realizacji takich recept. Aktualnie wiadomo już jest to sytuacja niedopuszczalna (czytaj więcej: Czy NFZ zakwestionuje wydanie dwóch szczepionek na jedną receptę?).

Podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu, wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przekonywał, że szczepionek przeciw grypie wystarczy dla wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić. Odpowiadając na pytania posłów przedstawił dane ze Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotem Produktami Leczniczymi. Wynika z nich, że obecnie na polskim rynku znajduje się 260 000 opakowań szczepionek. Jednocześnie zrealizowanych zostało już 233 000. W sumie na ten moment firmy zadeklarowały wprowadzenie na polski rynek 1,8 mln dawek, z czego 650 000 stanowią szczepionki refundowane (czytaj również: W Sejmie o szczepionkach przeciw grypie. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia…).

Portal MGR.FARM jest częścią Grupy farmacja.net - wielokanałowej platformy komunikacji z farmaceutami i technikami farmaceutycznymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
MGR.FARM
KOMENTARZE
(103)
Bretan
3 lata temu
Artykuł sponsorowany, artykuł sponsorowany, artykuł sponsorowany
aerywrty
3 lata temu
Ale bzdura. Już widzę te kolejki xhxących się szczepic po kilka razy :-)
Sandra
3 lata temu
bzdura! kto normalny chciałby się szczepić jakimiś trutkami!
ONO
3 lata temu
Skuteczność szczepionki 50% (oficjalne dane podane przez producentów). Zanim się zaszczepisz poczytaj na ulotce o skutkach ubocznych i przeciwwskazaniach.
STOP
3 lata temu
Artykuł sponsorowany, lobby farmaceutyczne działa wytwarzając atmosferę strachu aby ludzie się szczepili.
...
Następna strona