Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
szczepionki
16.09.2020 06:52

Nie chcesz się zaszczepić? Możesz stracić pracę

Pracodawca może wymagać od pracowników obowiązkowego szczepienia na grypę. Odmowa może oznaczać zwolnienie - pisze "Rzeczpospolita".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Pracodawcy mogą wprowadzić obowiązkowe szczepienia na grypę. (Fot: Grzegorz Michałowski)

Szczepienia przeciwko grypie, które do tej pory były zwykle dobrowolne i stosowane przez zaledwie 4 proc. populacji, w dobie koronawirusa mogą stać się obowiązkowe.

Jak pisze środowa "Rzeczpospolita", wprowadzenie obowiązkowych szczepień może wynikać z art. 2221 Kodeksu pracy.

"W razie zatrudniania pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych pracodawca stosuje wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie, a jeżeli jest to niemożliwe - ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki" - czytamy w kodeksie.

Obejrzyj także: Szczepionka na koronawirusa. Kiedy będzie dostępna i ilu Polaków powinno się zaszczepić?

Pandemię koronawirusa można uznać za "działanie szkodliwych czynników biologicznych", a szczepionkę przeciw grypie, która zdaniem lekarzy może pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa, za "dostępne środki eliminujące zagrożenie".

Potwierdzają to przepisy wykonawcze, czyli rozporządzenie z rozporządzenie z 22 kwietnia 2005 r., które wirusa grypy uznają za szkodliwy czynnik biologiczny.

Zdaniem części prawników, w świetle tych przepisów pracodawca ma nie tylko prawo, ale i obowiązek zapewnienia pracownikom szczepień, a co więcej, może wymagać, aby pracownicy takim szczepieniom się poddali.

W przypadku odmowy może przenieść pracownika na inne stanowisko, gdzie będzie mniej narażony na zakażenie, lub nawet zwolnić.

- Poglądy pracowników powinny ustąpić przed potrzebą i obowiązkiem ochrony życia i zdrowia powszechnego. To podobne ograniczenie wolności dla dobra wyższej rangi jak badanie na zawartość alkoholu, czy pomiar temperatury u osób wykonujących szczególne prace, zawody, czy przebywających w szczególnych miejscach - mówi "Rzeczpospolitej" Sławomir Paruch, partner w PCS. - Nie sprzeciwia się temu RODO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-09-2020

wara ode mnieA skąd ja mogę wiedzieć, co mi się wszczepi?! Uważam, że cała ta pandemia jest grubymi nićmi szyta, a zarabiają na niej Chiny i koncerny … Czytaj całość

16-09-2020

JagodaAle bzdury kto w ogóle pisze takie artykuły? Chcecie wmówić ludziom że kodeks pracy jest ponad konstytucyjnym prawem do ochrony własnego zdrowia i … Czytaj całość

16-09-2020

AnnNigdy w życiu, każdy ma prawo decydowac¡!!!!!!!!!!!

Rozwiń komentarze (210)