Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Ważny termin dla 500+. ZUS przestrzega przed błędami

0
Podziel się:

Ostatni dzień, aby zyskać świadczenie w pełnym wymiarze. Jeśli rodzic złoży wniosek o 500 plus do 31 maja, otrzyma prawo do świadczenia od 1 czerwca do 31 maja roku następnego - podaje ZUS. Uczula też na błędy we wnioskach

Ważny termin dla 500+. ZUS przestrzega przed błędami
Ważny termin dla 500+. (Adobe Stock)

ZUS przypomina o terminach. Od 1 lutego przyjmowane są wnioski o świadczenie wychowawcze "Rodzina 500 plus" na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Przysługuje ono na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.

Jeśli rodzic lub opiekun złoży wniosek od 1 lutego do 31 maja roku, w którym zaczyna się okres świadczeniowy, otrzyma prawo do świadczenia od 1 czerwca do 31 maja roku następnego. Ale również jeśli złożył wniosek wcześniej (od 1 lutego do 31 maja 2023 r.), to również otrzyma świadczenie od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

Co ze spóźnionymi wnioskami?

"Dla osób, które złożyły w ostatnich tygodniach wniosek o świadczenie, terminy wypłaty nie powinny się zmienić. Inaczej może być w przypadku osób, które wniosek wyślą w czerwcu lub lipcu. ZUS będzie dla nich wyznaczał najbliższe terminy wypłat. Nie zawsze mogą się one pokrywać z obecnymi datami przelewów" – stwierdził rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Jeżeli wniosek zostanie złożony po 31 maja roku, w którym zaczyna się okres świadczeniowy, to ZUS przyzna prawo do świadczenia od miesiąca, w którym rodzic lub opiekun złoży wniosek do końca okresu świadczeniowego, ale nie wcześniej niż od dnia urodzenia dziecka lub objęcia dziecka opieką.

ZUS przestrzega przez błędami

Z wniosków, które napłynęły, widzimy, że tych błędów jest dużo mniej niż w ubiegłym roku. Wciąż jednak zdarzają się sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko. Ważne jest, aby opiekunowie przed wysłaniem elektronicznego wniosku sprawdzili numer rachunku bankowego, a także PESEL dziecka. Takie prozaiczne błędy mogą wydłużyć czas otrzymania świadczenia w wysokości 500 zł na dziecko – podkreślił

Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną.

ZUS zachęca rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Można z niej korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Jest ona do pobrania ze sklepu Google Play lub Apple App Store.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)