Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Właściciele pojazdów z nowym obowiązkiem. Nie dopełnisz? Będzie 500 zł kary

8
Podziel się:

Rząd postanowił zabrać się za tzw. martwe dusze w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Chodzi o pojazdy, które wciąż są zarejestrowane, lecz już nie istnieją. W tym celu rządzący przygotowali przepisy porządkujące spis. I wprowadzą nowy obowiązek na właścicieli samochodów.

Właściciele pojazdów z nowym obowiązkiem. Nie dopełnisz? Będzie 500 zł kary
Centralna Ewidencja Pojazdów przejdzie zmiany. Kierowcy będą mieć nowy obowiązek (WP, Tomasz Budzik)

Portal autokult.pl przeanalizował Ustawę o zmianie ustaw w celu ograniczenia niektórych skutków kradzieży tożsamości. Zakłada ona m.in. wygaśnięcie dopuszczenia do ruchu pojazdu, który był zarejestrowany przez 14 marca 2005 r., jeśli przez 10 lat nie wykupiono na niego polisy OC i nie przechodził badania technicznego.

Auta te znikną z CEP 10 czerwca 2024 r. Będzie go można ponownie zarejestrować w momencie dopełnienia warunków, czyli: wykupienia polisy OC i przejścia badania technicznego.

Nowy obowiązek nałożony na kierowców

Co istotne, na kierowców nałożony zostanie nowy obowiązek. Po nabyciu pojazdu będą mieć 30 dni od dnia zakupu na przerejestrowanie pojazdu. Obecnie nie ma takiego obowiązku. Wystarczy zgłosić nabycie auta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Krynica Forum 2023: Piotr Chęciński, Dyrektor Komunikacji KGHM Polska Miedź

Jeżeli ktoś zapomni lub uzna, że nie musi dopełnić tego obowiązku, to musi się liczyć z karą. Zgodnie z projektowanymi przepisami kara administracyjna w maksymalnej wysokości wyniesie 1 tys. zł.

Rządzący zresztą przewidzieli widełki kar. W przypadku, gdy spóźnimy się z rejestracją, kara wyniesie 500 zł. Jeżeli jednak opóźnienie przekroczy 180 dni, to kara wzrośnie do wspomnianej kwoty 1 tys. zł. Dodatkowo pojawi się też stała kara za brak zawiadomienia o zbyciu pojazdu (250 zł).

Koniec "czarnych blach"

Rząd postanowił też zabrać się za tzw. czarne blachy, czyli rejestracje na czarnym tle, które posiadają samochody zarejestrowane przed 2000 r. Po wejściu w życie nowych przepisów posiadacze aut z takimi rejestracjami będą musieli przerejestrować pojazd na siebie. Inaczej zapłacą kary.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Marek
4 miesiące temu
Co kogo obchodzi np stary motocykl, który jest zarejestrowany ale nie jeździ. Całe to obowiązkowe opłacanie OC i badania techniczne to tylko wyciąganie pieniędzy. Skończy mi się, nie chcę jeździć to stoi w garażu i nikomu nie wadzi. Chcę pojeździć to na lawetę na badanie zrobię opłaty i w trasę.
Polak
4 miesiące temu
Na szczęście po wyborach jesiennych sterty szkodliwych i idiotycznych tak zwanych przepisów wprowadzonych przez komunistów z PiS można wycofać jednym podpisem
Auta
4 miesiące temu
A co z osobami które prowadzą auto handel też maja rejestrować auta ?
Kamelia
4 miesiące temu
Kiedy wprowadzicie OC od wartości pojazdu. Dzisiaj od samochodu za 2 tys. płaci się takie samo OC jak od samochodu za 200 tys. płaci się od pojemności silnika. Jak długo biedni ludzie będą płacić na odszkodowania drogich samochodów bogatych oligarchów. Przecież wiadomym jest że gro odszkodowań idzie na te drogie samochody. Jeżeli wyprowadzają takie drogie samochody na publiczne drogi to niech sobie je ubezpieczają a nie żerować na biednych ludziach, albo dla biednych dajcie inne drogi, żeby biedny nie wchodził w kolizję z bogatym.
wkurzony
4 miesiące temu
To też wszystko w ramach wsparcia tych najbiedniejszych. Szykują miejsce na drogach dla wypasionych bryk z Ukrainy.