Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

Koszt rejestracji samochodu. O czym należy pamiętać?

0
Podziel się:

Ile kosztuje rejestracja pojazdu? Czy koszt różni się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z samochodem nowym, czy używanym? Dowiedz się tego z naszego poradnika.

Opłaty związane z rejestracją samochodu uiszcza się w odpowiednim urzędzie
Opłaty związane z rejestracją samochodu uiszcza się w odpowiednim urzędzie (123RF)

Rejestracji samochodu należy dokonać najpóźniej w ciągu 30 dni od momentu jego zakupu. Pojazd rejestruje starosta, który jest właściwy ze względu na miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. W czasie rejestracji wydawany jest dowód rejestracyjny, a także tablice rejestracyjne i nalepka kontrolna o ile się jej wymaga.

Rejestracja pojazdu nie jest skomplikowana. Co ważne, nie musi tego dokonać właściciel pojazdu. Można poprosić o załatwienie tej sprawy pełnomocnika. Takie pełnomocnictwo powinno być sporządzone na piśmie i kosztuje 17 zł. Opłata nie jest pobierana, jeśli pełnomocnikiem jest rodzeństwo albo małżonek.

Ile kosztuje rejestracja pojazdu?

Trzeba wiedzieć, że wszystkie opłaty, które są związane z rejestracją, uiszczane są w urzędzie.

Koszty rejestracji:

  • Wydanie pozwolenia czasowego: 13,50 zł;
  • Wydanie dowodu rejestracyjnego: 54 zł;
  • Wydanie tablic rejestracyjnych zwyczajnych: 80 zł;
  • Wydanie tablic rejestracyjnych indywidualnych: 1000 zł;
  • Wydanie nalepki kontrolnej: 18,50 zł;
  • Wydanie nalepki legalizacyjnej: 12,50 zł;
  • Opłata legalizacyjna: 2,00 zł.

Podczas rejestracji, niezależnie od tego, czy pojazd jest nowy, czy używany, właściciel otrzyma pozwolenie czasowe, które jest ważne maksymalnie przez 30 dni. Otrzyma też tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną, o ile ta jest wymagana. W wyznaczonym czasie należy wymienić czasowe pozwolenie na stały dowód rejestracyjny. Przy okazji warto pamiętać, że samochód powinien mieć ważną polisę OC.

Do rejestracji nowego pojazdu potrzebna będzie faktura zakupu, karta pojazdu, świadectwo homologacji, a także potwierdzenie opłacenia cła przez dilera.

Rejestracja samochodu używanego

W przypadku samochodu używanego wiele zależy od tego, czy pojazd kupiliśmy z polskimi tablicami rejestracyjnymi, czy może jest to samochód sprowadzony z zagranicy i mamy do czynienia z pierwszą rejestracją w kraju. Oczywiście zdecydowanie łatwiej będzie zarejestrować samochód, który już ma polski tablice. W takiej sytuacji składamy bowiem w urzędzie fakturę lub umowę kupna-sprzedaży razem ze starym dowodem rejestracyjnym.

Trzeba będzie też pamiętać o polisie OC. Wcześniej warto ją przepisać na siebie, choć jak pokazuje praktyka, nie każdy urząd wymaga, by polisa miała już wpisane dane nowego właściciela. Potrzebne będą też stare tablice rejestracyjne. I to nawet w sytuacji, gdy ich nie zmieniamy. Wszystko dlatego, że podczas rejestracji otrzymamy nowe hologramy do tablic. Jeśli w dowodzie rejestracyjnym nie ma informacji o aktualnym badaniu technicznym, to trzeba dołączyć zaświadczenie o tym, że samochód jest sprawny. No i kartę pojazdu. Taki dokument mają wszystkie samochody rejestrowane po 1 lipca 1999 roku. Dalsza procedura wygląda tak samo, jak w przypadku nowego samochodu. Najpierw otrzymuje się pozwolenie czasowe, a niedługo potem trzeba odebrać stały dowód rejestracyjny.

Tablic rejestracyjnych nie trzeba będzie zmieniać, jeśli pojazd jest zarejestrowany w tym samym powiecie, i ma tzw. tablice unijne. Jeśli posiada stare czarne tablice lub białe, ale z polską flagą, to trzeba je będzie wymienić.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)