Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Wędkarze będą domagać się odszkodowań za katastrofę na Odrze. "To polski Czarnobyl"

45
Podziel się:

Polski Związek Wędkarski będzie domagał się odszkodowań za katastrofę ekologiczną, do której doszło na Odrze. - Będziemy ubiegać się o pokrycie kosztów odtworzenia rybostanu w rzece – oświadczyli w środę przedstawiciele wędkarzy.

Wędkarze będą domagać się odszkodowań za katastrofę na Odrze. "To polski Czarnobyl"
Akcja wyławiania śniętych ryb z Odry w dzielnicy Szczecin Żydowce (PAP, PAP/Jerzy Muszyński)

Oświadczenie odczytała mediom Beata Olejarz z PZW przed rozpoczęciem wspólnego posiedzenia sejmowych Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa poświęconego działaniom rządu w związku z sytuacją na Odrze.

Wędkarze chcą odszkodowań

Zdaniem związkowców ta sytuacja jest "największą katastrofą ekologiczną XXI wieku w Polsce" i została spowodowana "brakiem kompetencji, zaangażowania i odpowiedniego działania ze strony państwa, przede wszystkim Wód Polskich". Wędkarze katastrofę na Odrze nazywają "polskim Czarnobylem".

PZW zapowiedział, że będzie domagał się odszkodowań za katastrofę ekologiczną na Odrze.

Będziemy walczyć o każdy obwód i o każdego użytkownika. Jako Związek będziemy się ubiegać o pokrycie kosztów odtworzenia rybostanu w Odrze – oświadczyli wędkarze.

- Związek zamierza również prowadzić wszelkie zdecydowanie działania mające na celu ukaranie wszystkich osób i podmiotów, przedstawicieli instytucji, którzy doprowadzili do tej katastrofy, a także wszystkich tych, którzy nie zareagowali w porę na tę sytuację, a mieli taki obowiązek nałożony prawem. Wędkarze są bardzo cierpliwi, my na pewno "wyłowimy" sprawcę i współodpowiedzialnych tej ekologicznej katastrofy – podkreślili związkowcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bilion złotych Morawieckiego. To realna skala potrzeb

Wędkarze: urzędnicy powinni ponieść konsekwencje

Przedstawiciele PZW podkreślili w piśmie m.in., że Wody Polskie pobierają opłaty wodno-ściekowe i wydają pozwolenia na zrzut odpadów i ścieków, więc powinny wiedzieć, jaka jest przyczyna i jakie zanieczyszczenia zostały zrzucone do Odry. Zwrócili też uwagę, że w styczniu w instytucji powstał Departament Rybactwa, który – w ich ocenie – "nic nie zrobił wokół katastrofy na Odrze". Według PZW wobec zarządzających departamentem powinny zostać wyciągnięte "surowe konsekwencje za zaniechanie działań urzędniczych".

Związkowcy przypomnieli też, że jesienią Okręgi PZW, jako użytkownicy trzynastu obwodów na Odrze, są zobowiązane do przeprowadzenia zarybień. Jaki jest sens wpuszczania ryb do skażonego ekosystemu – zapytali. Dodali, że za niewywiązanie się z tego obowiązku Wody Polskie mogą nałożyć karę lub odebrać obwody.

Od końca lipca w Odrze obserwowany był pomór ryb na odcinku od Oławy w dół biegu rzeki. 12 sierpnia został wprowadzony zakaz wstępu do wód Odry w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Trwa oczyszczanie rzeki z martwych ryb, co jest konieczne, by nie pogłębiły się skutki tej katastrofy ekologicznej.

W związku z sytuacją na Odrze premier Mateusz Morawiecki zdymisjonował w minionym tygodniu szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(45)
SPECJALISTA
rok temu
Odnowienie Odry musi polegać na wygrabieni dna na co najmniej 1 metr i chemicznemu dezaktywowaniu całego podłoża odnowionego dna ... to czas na około 1 roku aby do ujścia rzeki nie wydostawały się pokłady i osady zdezelowanego biologicznie przesiąkliwego dna ... koszt przypuszczalny to kilkanaście miliardów złotych jako pracochłonność a drugie tyle to dragi i inne maszyny do wykonania tej pracy ! Bez tego zatrucie Bałtyku, ryb w Bałtyku itp sprawy turystyczne i ekologiczne spotkają się z powstaniem odszkodowań żądanych przez sąsiedzkie państwa, ... władza zapewne nawet nie zdaje sobie sprawy, że może oczekiwać spraw przed różnymi trybunałami europejskimi za opóźnianiu prac naprawczych itp. teraz jeszcze o przybrzeżnych gospodarstwach i całych gminach, którym należne odszkodowanie będzie przysługiwało z różnych powodów ... mając to na uwadze, władza powinna te koszty rozważyć w kontekście zakupów militarnych i w kontekście udziału w NATO w kosztach tej organizacji, poniesienie kosztów z innych kont spowoduje znaczne obniżenie jakości życia w państwie przeciętnego obywatela, a to może grozić zawirowaniami politycznymi w nieznanej jak do tej pory skali ! .... cdn.
senior
rok temu
Mam pytanie a kiedy wędkarze dostaną odszkodowanie od PO-PSL z lipca 2009 roku jak zatruty był Bug i Nawija?
Marek z Elblą...
rok temu
Wytoczyć sprawę sądową dla ludzi odpowiedzialnych za tą katastrofę. Odszkodowania mają płacić że swoich pieniędzy. Jeśli im zabraknie , mają dużo kolegów i koleżanek w pis , którzy mają miliony na kontach zagrabionych naszych pieniędzy
pllo
rok temu
Wody Polskie do likwidacji, natychmiast. Za błędy płacą nawet dzieci. Pora na likwidację tych spokojnych politycznych ostoi dla nieudaczników wszelkiej maści
mag
rok temu
Jest tu kolejna ciekawa sytuacja, Wody Polskie prawdopodobnie od 2023 nie będą przedłużały kolejnych dzierżaw wód przez PZW i same przejmą 'biznes'. W dobie takiej tragedii piorą brudy i jedni wytykają palcem drugich wskazując winnego.
...
Następna strona