Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Węgiel tanieje w Europie, ale drożeje w Polsce

89
Podziel się:

Węgiel kamienny na europejskich rynkach kosztuje najmniej od 2016 roku. Tymczasem w Polsce jest… najdroższy od sześciu lat. Efektem są wyższe ceny energii elektrycznej i ogrzewania oraz rosnący import prądu. Jednak jeżeli polskie kopalnie zeszłyby z cen, tuż przed wyborami ponownie pojawiłby się problem ich rentowności.

Ceny węgla w Polsce w większej mierze zależą od długoterminowych kontraktów
Ceny węgla w Polsce w większej mierze zależą od długoterminowych kontraktów (wysokienapięcie.pl)

Europejski indeks cen węgla kamiennego (sprzedawanego w portach Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) spadł na początku kwietnia do ok. 55 dolarów za tonę, w stosunku do blisko 100 dolarów jeszcze pół roku temu. Tak mało za węgiel płacono w Europie Zachodniej ostatni raz jesienią 2016 roku.

W Polsce węgiel o połowę droższy niż na Zachodzie

Tymczasem w Polsce, jak wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu za luty, węgiel kamienny sprzedawanym do polskich elektrowni i elektrociepłowni był najdroższy od sześciu lat. Elektrownie płaciły za niego średnio ok. 256 zł/t, a ciepłownie blisko 308 zł/t.

Jednak węgiel sprzedawany w Polsce jest gorszej jakości, niż ten notowany na europejskich rynkach. Gdyby wystawić polski surowiec w portach ARA, jego wartość za tonę wynosiłaby niemal 300 zł w przypadku elektrowni i ponad 320 zł w przypadku ciepłowni. To o niemal połowę więcej, niż kosztuje na Zachodzie, gdzie jego wartość po przeliczeniu nieznacznie przekracza dziś 200 zł.

Zobacz także: Polska gospodarka spowalnia. Czy będzie "miękkie lądowanie"?

Ceny węgla zaczną spadać także w Polsce?

Ceny węgla w Polsce w większej mierze zależą od długoterminowych kontraktów, więc reagują na europejskie trendy z opóźnieniem i z mniejszą siłą. Jeszcze niedawno ceny na Zachodzie były nieznacznie wyższe, niż w Polsce. Jednak słabe dane z europejskiej, amerykańskiej i chińskiej gospodarki oraz duża produkcja energii ze źródeł odnawialnych sprawiają, że węgiel w portach ARA mocno tanieje.

Ceny węgla w Polsce wkrótce także powinny zacząć spadać. Tak w każdym razie powinno się dziać, gdyby energetycy kupowali węgiel na warunkach rynkowych, a nie – jak określił to wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo Grzegorz Tobiszowski – po cenach „kreowanych” przez rząd.

Zobacz także:

Grzegorz Schetyna

Jednak gdyby energetycy byli zmuszeni do kupowania węgla powyżej stawek rynkowych, zadziała inny mechanizm – energia elektryczna w Polsce będzie na tyle droga, że jeszcze bardziej wzrośnie import prądu z Europy. Już w 2018 roku był on najwyższy w historii. To z kolei byłoby drugim, po ustawie zamrażającej ceny prądu dla odbiorców, poważnym ciosem dla polskich koncernów energetycznych.

Czy energetyka zapłaci za węgiel? Dlaczego pomimo wysokich cen, część kopalń wciąż przynosi straty? Skąd importujemy brakujący węgiel? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl

energetyka
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(89)
Pit3453
4 lata temu
250zł/t dla elektrowni a 960zł/t dla odbiorcy indywidualnego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-0
wawq
4 lata temu
Wysokimi cenami utrzymujemy w Polsce patologię jaką są górnicze związki zawodowe i samych górników z ich przywilejami.
wk
5 lata temu
a dlaczego Holandia (rotterdam) i Finlandia (turku) buduja elektrownie atomowe , a Francja modernizuje swoje elektrownie weglowe? jezdze do pracy przy budowach elektrowni i wiem co widuje
wk
5 lata temu
a kto posredniczy w handlu polskim weglem? jak to przychodzi ze wegiel wydobywany na miejscu jest drozszy od wegla sprowadzanego z Afryki?
wk
5 lata temu
dziki zachod wyzyskuje dzieci z kopaln w afryce i maja tani wegiel
...
Następna strona