Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
węgiel
09.04.2019 10:07

Węgiel tanieje w Europie, ale drożeje w Polsce

Węgiel kamienny na europejskich rynkach kosztuje najmniej od 2016 roku. Tymczasem w Polsce jest… najdroższy od sześciu lat. Efektem są wyższe ceny energii elektrycznej i ogrzewania oraz rosnący import prądu. Jednak jeżeli polskie kopalnie zeszłyby z cen, tuż przed wyborami ponownie pojawiłby się problem ich rentowności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(wysokienapięcie.pl)
Ceny węgla w Polsce w większej mierze zależą od długoterminowych kontraktów

Europejski indeks cen węgla kamiennego (sprzedawanego w portach Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) spadł na początku kwietnia do ok. 55 dolarów za tonę, w stosunku do blisko 100 dolarów jeszcze pół roku temu. Tak mało za węgiel płacono w Europie Zachodniej ostatni raz jesienią 2016 roku.

W Polsce węgiel o połowę droższy niż na Zachodzie

Tymczasem w Polsce, jak wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu za luty, węgiel kamienny sprzedawanym do polskich elektrowni i elektrociepłowni był najdroższy od sześciu lat. Elektrownie płaciły za niego średnio ok. 256 zł/t, a ciepłownie blisko 308 zł/t.

Węgiel na polskim rynku nadal będzie królował.
Zagraniczny węgiel zalewa Polskę. Import wzrósł o 53 proc.

Jednak węgiel sprzedawany w Polsce jest gorszej jakości, niż ten notowany na europejskich rynkach. Gdyby wystawić polski surowiec w portach ARA, jego wartość za tonę wynosiłaby niemal 300 zł w przypadku elektrowni i ponad 320 zł w przypadku ciepłowni. To o niemal połowę więcej, niż kosztuje na Zachodzie, gdzie jego wartość po przeliczeniu nieznacznie przekracza dziś 200 zł.

Polska gospodarka spowalnia. Czy będzie "miękkie lądowanie"?

Ceny węgla zaczną spadać także w Polsce?

Ceny węgla w Polsce w większej mierze zależą od długoterminowych kontraktów, więc reagują na europejskie trendy z opóźnieniem i z mniejszą siłą. Jeszcze niedawno ceny na Zachodzie były nieznacznie wyższe, niż w Polsce. Jednak słabe dane z europejskiej, amerykańskiej i chińskiej gospodarki oraz duża produkcja energii ze źródeł odnawialnych sprawiają, że węgiel w portach ARA mocno tanieje.

(wysokienapięcie.pl)

Ceny węgla w Polsce wkrótce także powinny zacząć spadać. Tak w każdym razie powinno się dziać, gdyby energetycy kupowali węgiel na warunkach rynkowych, a nie – jak określił to wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo Grzegorz Tobiszowski – po cenach „kreowanych” przez rząd.

Grzegorz Schetyna

Jednak gdyby energetycy byli zmuszeni do kupowania węgla powyżej stawek rynkowych, zadziała inny mechanizm – energia elektryczna w Polsce będzie na tyle droga, że jeszcze bardziej wzrośnie import prądu z Europy. Już w 2018 roku był on najwyższy w historii. To z kolei byłoby drugim, po ustawie zamrażającej ceny prądu dla odbiorców, poważnym ciosem dla polskich koncernów energetycznych.

(wysokienapięcie.pl)

Czy energetyka zapłaci za węgiel? Dlaczego pomimo wysokich cen, część kopalń wciąż przynosi straty? Skąd importujemy brakujący węgiel? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl

Tagi: węgiel, energetyka, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-04-2019

AntyTrzeba stworzyć jeszcze więcej związków zawodowych w górnictwie to napewno poprawi ceny węgla

09-04-2019

jackuNagonka żeby za darmo przejąć podobno nierentowne kopalnie za złotówkę, ten numer przerabialiśmy już w latach 90

09-04-2019

JanekCena za nie strajkowanie elity górników w tym kraju !!!

Rozwiń komentarze (89)