Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Węgiel z Rosji zalewa Polskę. Jest tani, a może być jeszcze tańszy

76
Podziel się:

W pierwszym kwartale tego roku do naszego kraju trafiło 3,15 mln ton węgla z Rosji. To ponad dwie trzecie całego importu tego surowca do Polski.

Węgiel z Rosji zalewa Polskę
Węgiel z Rosji zalewa Polskę (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)
bEUDhonF

Tegoroczny import z Rosji jest wyższy niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Wówczas Rosjanie wysłali nad Wisłę 2,99 mln ton. Z drugiej jednak strony udział węgla zza Buga w ogólnej wielkości importu był jeszcze wyższy. W sumie bowiem sprowadzono wtedy 3,15 mln ton - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Węgiel z Rosji płynie do Polski szerokim strumieniem. Jest go dużo, a jego pokłady znajdują się płytko pod ziemią. Dlatego można go wydobywać w kopalniach odkrywkowych.

bEUDhonH

- Branża znajduje się w znakomitej kondycji finansowej. Bije rekordy wydobycia i eksportu. Jest bardzo konkurencyjna - mówi "DGP" Siergiej Pikin, dyrektor Fundacji Rozwoju Energetycznego w Moskwie. I dodaje, że państwo nie musi nawet dofinansowywać wydobycia "czarnego złota".

Zobacz także: Obejrzyj też: Energetyka obywatelska. Przyszłość energetyki to każdy z nas

Co więcej - ceny węgla z Rosji mogą być nawet jeszcze niższe. Europa nie jest jednak głównym celem dla Moskwy (zwłaszcza że odchodzi się tu od pozyskiwania prądu ze źródeł kopalnych). Władimir Putin postawił bowiem zadanie zwiększenia eksportu węgla o 50 proc., głównie do Chin, Indii, Turcji i państw Azji Południowo-Wschodniej.

bEUDhonN

Żeby tego dokonać, potrzebne są jednak olbrzymie inwestycje w infrastrukturę kolejową. Ich koszt jest szacowany nawet na równowartość 90 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUDhooi
energetyka
gospodarka
KOMENTARZE
(76)
Henryk Mościb...
3 lata temu
Węgiel wydobywany z głębszych pokładów jest bardziej "kaloryczny" od tego wydobywanego z płytszych pokładów. Węgiel z Rosji jest tańszy od polskiego/śląskiego, ale gorszy energetycznie/gatunkowo. :(
Go33
3 lata temu
A co na ten temat mówią górnicy? Chyba są zadowoleni skoro nie ma protestów.
Mazur
3 lata temu
Co za bzdury na składach pełno węgla po zimie sprzedawcy marudzą ze oslabla sprzedaż a tu węgiel jedzie wagonami puknijcie się w leb
bEUDhooj
Daafom
3 lata temu
I dziękujmy losowi. Inaczej energia i ciepło kosztowało by o połowę drożej.
Pol
3 lata temu
Nie tylko z Rosji sprowadza się węgiel ale i z USA, Australii, i innych
...
Następna strona